Kolorowe etykiety

Posted on Posted in wykresy

W pierwszym poście przedstawię jak urozmaicić "wykres pociskowy" dodając do niego etykiety, których kolor będzie zależny od prezentowanej wartości. Rozwiązanie to pozwoli na szybką i intuicyjną weryfikację zrealizowanego planu sprzedaży.

Na początek tworzymy tabelę z danymi, w której znajdą się kolumny z: miesiącami, planem i jego wykonaniem wyrażonymi w [zł] i [%] oraz kolumnami oznaczającymi kolory naszych etykiet.

 

 

ObrazP1

 

 

Do kolumn oznaczających kolory wprowadzamy formułę, która na podstawie przedziałów zakwalifikuje wykonanie do danego koloru (czerwony<25%, 25%<=pomarańczowy<90%, zielony>=90%) np. =JEŻELI(E2<25;E2;"")

Dla tak przygotowanej tabeli tworzymy wykres Kolumnowy grupowany, dodając odpowiednio 2 serie danych Plan [%] oraz Wykonanie [%]. Dla etykiet osi poziomej wybieramy miesiące z kolumny A1.

 

 

 

ObrazP2

 

 

Żeby zbudować "wykres pociskowy" musimy nałożyć na siebie dwie serie danych. Klikamy więc prawym przyciskiem myszy na serię Wykonanie [%] umieszczoną na wykresie, wybieramy Edytuj serię danych a potem zaznaczmy Oś pomocniczą.

 

 

 

O3P1

 

 

Po zaznaczeniu osi pomocniczej nasze dane nałożą się na siebie. Teraz wystarczy tylko usunąć, umieszczoną po prawej stronie oś pomocniczą oraz wyskalować nakładanie serii i szerokość przerwy słupków aby uzyskać efekt "wykresu pociskowego". Możemy również usunąć niepotrzebne linie poziome określające kolejne progi procentowe. Po tych przeróbkach nasz wykres powinien wyglądać jak poniżej.

 

 

O4P1

 

 

Teraz zabieramy się do stworzenia naszych etykiet. W tym celu dodajemy kolejną serię danych oznaczoną jako Czerwony. Po dodaniu serii klikamy na nią PPM i ustawiamy jej wypełnienie na "Brak" oraz dodajemy etykiety. Na wykresie pojawią się etykiety przedstawiające wartości w kolumnie Czerwony, łącznie z pustymi wartościami dla których wyświetli się wartość 0.

 

 

O5P1

 

Kluczem do uzyskania efektu kolorowych etykiet jest och odpowiednie sformatowanie. Klikamy PPM na etykiety, wybieramy Formatuj etykiety a następnie w zakładce Opcje etykiety wybieramy Liczby, gdzie ustawimy formatowanie etykiety na Niestandardowe o Kodzie formatu 0"%";;;. Formatowanie to sprawi, że Excel pobierze dane z komórki źródłowej zaokrąglając jej wartość do jedności, doda znak "%" oraz w przypadku gdy komórka jest pusta ukryje ją.

 

 

O6P1

 

Klikając PPM na nasze etykiety sformatujmy je wypełniając ich tło na czerwono a tekst na biało. Postępując analogicznie dodajemy kolejne serie danych dla pozostałych kolorów. Żeby ułatwić sobie zmianę poszczególnych słupków na niewidoczne, można podczas dodawania kolejnych serii ukryć już istniejące, odhaczając zaznaczenie w oknie Wybierania źródła danych. Po ostatecznym sformatowaniu nasz wykres powinien wyglądać jak poniżej.

 

 

O7P1

 

Plik z rozwiązaniem: Kolorowe etykiety

One thought on “Kolorowe etykiety

  1. To jest typ wykresu chyba bardzo dobrze nadający się jako element dashboardu. Nie wiedziałem że można aż tak ładnie i czytelnie przedstawić zmieniające się dane. Jedna z ciekawszych rzeczy którą widziałem. Dotychczas posługiwałem się wyłącznie klasycznymi słupkami i oczywiście wykresem kołowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *