Kształty do infografik w excelu

Kształty do infografik w Excelu

Posted on Posted in Dashboard, Raport

Jako, że ostatni post dotyczący infografiki przyciągnął sporą grupę nowych czytelników bloga, postanowiłem kontynuować temat i napisać coś więcej o wizualnych możliwościach Excela. W dzisiejszym poście poeksperymentujemy z kształtami, które wykorzystamy do zbudowania kilku modnych elementów infografiki. Przedstawione sposoby na budowanie niestandardowych kształtów będą wymagały odrobiny cierpliwości  wyczucia estetyki i kreatywnego spojrzenia na pozornie proste kształty. Stworzone w ten sposób obiekty, nie muszą być wykorzystywane wyłącznie do budowy infografik. Przy ich odpowiednim użyciu, każdy dashboard czy nawet raport mogą zostać ciekawie urozmaicone. Zapraszam do lektury i pobrania pliku.

 

1. Efekt wypukłości

Aby kształt uzyskał efekt wypukłości, musi otrzymać dodatkowy cień, który budujemy przy pomocy nowego kształtu w odcieniach czerni. Prosty kształt trapezu w połączeniu z ciemnym trójkątem tworzą fajną zakładkę przypominającą klips biurowy.

 

Zakładka ala klips biurowy w Excelu

 

 

Kolejny obiekt, na wzór obejmującej wstęgi, możemy uzyskać posługując się kształtami: prostokątów zwykłego i zaokrąglanego oraz kształtu elipsy. Aby uzyskać nasz niestandardowy kształt, musimy przesunąć na wierzch kształt elipsy i prostokąta. Czynność tą wykonujemy klikając na ikonkę Przesuń do przodu --> Przesuń na wierzch z karty Formatowanie widocznej po zaznaczeniu każdego z obiektów.

 

Kształt obejmującej wstęgi w Excelu

 

 

2. Kształt "wychodzący z dziury"

Nazwa może dziwna ale sam kształt bardzo mi się podoba. Do jego wykonania potrzebne będą dwa prostokąty. Jednemu z nich zmieniamy kolor na kolor tła i dodajemy do niego cień z prawej strony.

 

Dodanie cienia do kształtu w Excelu

 

 

Następnie zmieniamy ustawiania cienia, tak aby padał tylko z prawej krawędzi prostokąta. W tym celu, zmniejszamy domyślnie ustawiony współczynnik rozmiaru oraz zwiększamy parametr odległości.

 

Zmiana ustawień cienia kształtu

 

 

Teraz pozostaje przesunąć na wierzch kształt prostokąta z cieniem i dodać nowy "wychodzący z dziury" 🙂

 

Kształt prostokąta wychodzący z dziury

 

 

3. Wstęgi

W przypadku budowy wstęg kluczową sprawą jest cierpliwość. Wprawdzie istnieje już gotowy szablon wstęgi w Excelu, ale mimo wszystko nie jest on tak ładny jak ten, który możemy uzyskać tworząc go samemu. Niewątpliwą wadą tak stworzonej wstęgi jak i innych kształtów jest fakt, że bez deformowania obiektu możemy zmieniać wyłącznie jego rozmiar. Wszelkie próby modyfikowania samej wysokości lub szerokości obiektu, skutkują deformacją całego kształtu. Wstęga zielona może zostać odwzorowana przy pomocy gotowego kształtu, natomiast wstęga z tekstem możliwa jest do zbudowania wyłącznie jako zbiór równoległoboków. Aby móc sprawnie modyfikować obiekty składające się z wielu kształtów, najlepiej jest je pogrupować, poprzez ich zaznaczenie i wybranie z pod prawego przycisku myszki opcji Grupuj.

 

Wstęgi utworzone w Excelu

 

 

 

Inspiracje

Poniżej kilka linków skąd możemy czerpać inspirację do tworzenia infografik i nowych kształtów w Excelu:

Visualoop

Visual.ly

Venngage

Piktochart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *