Dashboard w Power BI

Nowy sposób na dashboard – Microsoft Power BI

Posted on Posted in Dashboard

Standardowe formy raportowania oparte o tabelki w Excelu, już dawno przestały pełnić miano głównego narzędzia analitycznego w firmie. Dziś aby biznes działał sprawnie i by można go było na bieżąco monitorować potrzebne są narzędzia typu Business Intelligence (BI).  Dzięki tego typu rozwiązaniom analiza danych staje się szybsza, skuteczniejsza i bardziej dostępna. Odnosząc się do raportu Gartner'a, rynek BI cały czas odnotowuje wzrost, a wśród 3 jego liderów znajduje się m.in. firma Microsoft ze swoją usługą Power BI. Czym jest więc Power BI ?

 

Power BI

Mówiąc najprościej, Power BI to usługa Microsoftu umieszczona w chmurze, pozwalająca na tworzenie interaktywnych dashboardów/raportów, możliwych do przeglądania online, zatem również na tabletach czy smartphonach. Power BI jest stosunkowo nowe gdyż swój debiut miało 24 lipca 2015 roku.

 

Usługa Power BI składa się z kilku członów:

• Power BI Desktop (do budowania dashboardów i raportów - instalujemy go na komputerze)

Power BI Mobile Apps (aplikacja do zainstalowania na urządzeniach mobilnych z systemami iOS, Android, Windows 10,  pozwalająca na przeglądanie i interakcję z danymi)

• Power BI Gateway - dostępny tylko w wersji Pro, do zainstalowania na 64-bit systemie operacyjnym (do obsługiwania połączeń z różnymi źródłami danych)

• Power BI Developer (umożliwia tworzenie własnych wizualizacji/wykresów, integrację "kafelek" dashboardu czy raportów z urządzeniem przenośnym, dodawanie nowych danych do Power BI poprzez aplikację)

• Power BI Service (do publikowania i dzielenia się w sieci naszymi analizami)

 

Power Bi Desktop (PBD) to narzędzie, z którego jako analitycy danych korzystamy najczęściej. Program ten posiada mechanizmy na wzór excelowych Power Query, Power Pivot i Power View. W związku z tym, możemy za jego pośrednictwem pobrać dane z 50 różnych źródeł, modyfikować je, tworzyć relacje między nimi, wizualizować je i na końcu opublikować online. PBD jest co miesiąc udoskonalane, jak dotąd na korzyść samego produktu. Dodatkową zaletą korzystania z usługi Power BI, jest rozbudowany zakres pomocy dla użytkowników, w postaci licznych filmów instruktażowych oraz społeczności użytkowników na formach czy youtube. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj.

 

Ekran startowy Power BI Desktop

 

 

Czy Power BI jest drogie ? Myślę, że nie. Jego darmową wersję z 1 GB limitem danych możemy pobrać za darmo natomiast wersja Pro to wydatek 9,99 $ miesięcznie.

 

Tabela z ceną usługi Power BI

 

Czy w takim razie Power BI stanie się głównym narzędziem do tworzenia dashboardów a jego funkcjonalności przewyższą te ukryte w Excelu ? O tym więcej w kolejnych postach, opisujących konkretne przykłady z posługiwania się tą usługą.

 

One thought on “Nowy sposób na dashboard – Microsoft Power BI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *