Ostatnio używane kolory Excel

Jak usunąć listę ostatnio używanych kolorów w Excelu ?

Posted on Posted in Raport, wykresy

Witajcie,

w dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami sposobem, na usunięcie listy ostatnio używanych kolorów w Excelu, która zapisuje się automatycznie, po każdorazowym wybraniu koloru niestandardowego. Trik ten, z pewnością przyda się osobą, które swoje skoroszyty powinny pozostawić bez żadnych śladów dotychczasowej pracy np. tworząc dashboard na zlecenie. Inną sprawą jest fakt, że oddany w ten sposób skoroszyt, wygląda po prostu bardziej profesjonalnie 🙂 A więc zaczynamy !

 

Proces

Na początek ściągamy darmowy Hex Editor XVI 32, dzięki któremu będziemy mogli podglądnąć "wnętrzności" naszego Excela. Pamiętajcie jednak, aby przed każdym tego typu działaniem, stworzyć kopię zapasową swojego pliku na wypadek jakiegokolwiek niepowodzenia. Na początek zmieniamy rozszerzenie pliku z .xlsx lub. xlsm na .zip, akceptując pojawiający się komunikat ostrzegawczy.

 

Zmiana rozszerzenia pliku na zip

 

Aby zobaczyć rozszerzenie pliku, należy z Panelu sterowania wybrać zakładkę Wygląd i Personalizacja --> Opcje folderów a następnie z zakładki Widok wyczyścić pole Ukryj rozszerzenia znanych typów plików.

 

Ukryj rozszrzenie typu pliku

 

W kolejnym kroku otwieramy spakowany plik .zip, wchodzimy w folder "xl" a następnie kopiujemy np. na pulpit plik styles.xml. W pliku tym, zapisane są wszystkie style użyte w dokumencie m.in. nasze kolory niestandardowe.

 

xl

 

Plik style.xml

 

Następnie otwieramy Hex Editor i metodą drag&drop przenosimy do niego plik styles.xml z pulpitu. Korzystając z opcji wyszukiwania (lupa), wpisujemy słowo "mru" szukając frazy <mruColors>, w której podane będą kody RGB użytych kolorów niestandardowych.

 

Mru colors

 

W kolejnym kroku zaznaczamy całą sekcję opisującą <mruColors> i usuwamy ją.

 

Usunięcie mru Colors

 

Na koniec zapisujemy zmodyfikowany plik styles.xml, korzystając z przycisku dyskietki i zamykamy Hex Editor. Zmieniony plik styles.xml przenosimy z powrotem do spakowanego pliku .zip i podmieniamy go z obecnym. Zamykamy program do kompresji plików i przechodzimy do spakowanego pliku .zip, którego rozszerzenie zmieniamy na istniejące na początku - w naszym przypadku xlsx. Otwieramy zmieniony plik Excela i... po zapisanych kolorach ani śladu a barwy, które zostały użyte są cały czas widoczne.

 

Usunięte ostatnio używne kolory

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *