Wykres słupkowy to jeden z najpopularniejszych wykresów do prezentacji danych. Używamy go najczęściej w celu porównania danych, które mają stosunkowo długie etykiety - prezentacja danych jest znacznie czytelniejsza aniżeli w przypadku użycia wykresu kolumnowego. W dzisiejszym poście, pokażę jak stworzyć wykres słupkowy, na którym zaznaczymy dwie serie danych w ramach jednego słupka. Rozwiązanie to pozwoli na podkreślenie różnicy, jaka zachodzi pomiędzy analizowanymi zmiennymi. Dodatkową ciekawostką przy budowie wykresu będzie fakt, iż do jego zbudowania, nie skorzystamy z standardowego typu wykresu. A zatem-do dzieła !
Dane
Za źródło danych do naszego wykresu posłuży nam raport stowarzyszenia American Association of University Women (AAUW) dotyczący różnicy w zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami w USA w 2015 roku. W raporcie zawarte jest stwierdzenie, że tzw. gender gap występuje również na tle narodowościowym. Na stronie AAUW znajduje się wykres informujący nas o tym zjawisku.
Z punktu widzenia dobrych praktyk wizualizacji danych, wykres posiada kilka wad. Do jego głównych mankamentów zaliczyłbym:
- zastosowanie etykiet i osi wartości jednocześnie
- użycie wykresu kolumnowego przy prezentacji danych z długim opisem etykiet
Porównanie na wykresie słupkowym
Wykres, który chcę zaproponować tylko z wyglądu będzie przypomniał wykres słupkowy. Do jego zbudowania wykorzystamy bowiem wykres punktowy, ze szczególnym uwzględnieniem słupków błędu. Proces przygotowania wykresu, będzie do pewnego momentu identyczny jak w przypadku podobnego wykresu - wykresu lizakowego. Na początku tworzymy tabelę, w której umieścimy informację o badanych wynagrodzeniach oraz trzy kolumny pomocnicze.
Następnie z karty Wstawianie --> Wykresy, wybieramy Wykres Punktowy. Za wartości osi X posłużą nam dane z kolumny Kobiety (razem z pustymi wierszami), natomiast za wartości Y, dane z kolumny Y. Kroki te powtarzamy analogicznie dla kolumn Mężczyźni oraz Etykiety. Tak przygotowany wykres, powinien wyglądać jak poniżej.
W kolejnym kroku, po uprzednim kliknięciu na wykres wybieramy z karty Projektowanie --> Zmień typ wykresu --> Wykres kombi i serię danych związaną z Etykietami zamieniamy na Wykres słupkowy.
Następnie klikamy na wykres i ponownie z karty Projektowanie --> Dodaj element wykresu --> Osie, wybieramy Pomocniczą oś poziomą.
Na tak przygotowanym wykresie klikamy na Pomocniczą oś poziomą i z jej opcji dotyczących Położenia osi wybieramy Na znacznikach osi. Następnie zaznaczamy Główną oś Pionową i zmieniamy jej wartości ze skali 0-9 na 1-8. W rezultacie przeprowadzonej zmiany, etykiety Pomocniczej osi poziomej, będą wyświetlane w jednej linii ze znacznikami wykresu punktowego.
W kolejnym kroku zaznaczamy Pomocniczą oś Pionową wykresu i z jej opcji wybieramy check box Wartości w kolejności odwrotnej. Zabieg ten spowoduje przeskoczenie etykiet osi z prawej strony na lewą.
Przyszedł czas na pozbycie się zbędnych elementów wykresu. Na początek zaznaczmy słupki danych związane z Etykietami i ustawiamy ich wypełnienie na Brak. Następnie usuwamy Główną oś pionową i poziomą.
W kolejnym kroku wchodzimy w opcje wyboru źródła danych i zmieniamy zakres etykiet osi na opisy z kolumny Race/Ethnicity.
Następnie usuwamy kolejne zbędne elementy wykresu (linie siatki, obramowania, znaczniki) i przystępujemy do budowy naszych słupków. Klikamy na punkt danych związany z kategorią Mężczyźni a następnie z opcji Dodaj element wykresu wybieramy Słupki błędów --> Błąd standardowy.
Jak się już pewnie domyślacie, słupki błędów posłużą nam jako narzędzie do stworzenia wykresu słupkowego. A zatem wartości słupków poziomych ustawiamy na Wartość niestandardową z tabeli Słupek o Kierunku Minus, bez zakończenia, natomiast słupki pionowe usuwamy. Następnie z ikony wstawiania kształtów rysujemy dwa niewielkie prostokąty w różnych kolorach.
Stworzone prostokąty posłużą nam za niestandardowe znaczniki wykresu. Zaznaczamy dowolny z nich i kopiujemy go w miejsce znacznika na wykresie punktowym. Czynność powtarzamy dla drugiej serii danych.
Nasz wykres jest już prawie gotowy. Teraz aby przekształcić słupki błędu w wykres słupkowy, należy zwiększyć ich szerokość korzystając z opcji szerokości linii. Gotowy wykres do pobrania tutaj.
One thought on “Porównanie dwóch wartości na wykresie słupkowym”