Wyszukiwanie Po Kilku Kryteriach w Microsoft Excel

0
817
5/5 - (1 vote)

Microsoft Excel, jedno z najbardziej znanych narzędzi do zarządzania danymi, umożliwia użytkownikom efektywne przeszukiwanie baz danych za pomocą kilku kryteriów. Poniżej znajduje się szczegółowy przewodnik na temat wykorzystania różnych funkcji, które umożliwiają takie wyszukiwanie.

Funkcja SUMPRODUCT

Funkcja SUMPRODUCT jest jednym z podstawowych narzędzi, które możemy wykorzystać do wyszukiwania według wielu kryteriów. Choć zazwyczaj jest używana do mnożenia serii lub tablic i sumowania wyników, może też być używana do bardziej zaawansowanego filtrowania danych.

Przykład użycia SUMPRODUCT

Załóżmy, że mamy bazę danych pracowników, a naszym celem jest znalezienie liczby pracowników, którzy pracują w określonym dziale i zarabiają powyżej pewnej kwoty. Możemy użyć SUMPRODUCT do stworzenia formuły, która przeszuka naszą bazę danych:

=SUMPRODUCT((A2:A10=”Dział X”)*(B2:B10>5000))

W tym przykładzie A2:A10 to zakres kolumny zawierającej nazwy działów, „Dział X” to szukane kryterium, B2:B10 to zakres kolumny zawierającej pensje, a 5000 to drugie kryterium – minimalna pensja.

Funkcje INDEX i MATCH

Kombinacja funkcji INDEX i MATCH jest innym potężnym narzędziem, które umożliwia przeszukiwanie danych według wielu kryteriów.

Przykład użycia INDEX i MATCH

Ponownie przyjmijmy, że mamy bazę danych pracowników. Tym razem chcemy znaleźć nazwisko pracownika, który pracuje w określonym dziale i zarabia dokładnie określoną kwotę. W tym celu możemy użyć kombinacji funkcji INDEX i MATCH:

=INDEX(C2:C10, MATCH(1, (A2:A10=”Dział X”)*(B2:B10=5000), 0))

W tym przypadku C2:C10 to zakres kolumny zawierającej nazwiska pracowników. Użycie MATCH z wartością 1 umożliwia nam znalezienie pierwszego przypadku, który spełnia nasze kryteria.

Funkcja FILTER

W najnowszych wersjach Excela dostępna jest funkcja FILTER, która znacznie upraszcza proces wyszukiwania według wielu kryteriów.

Przykład użycia FILTER

Korzystając z naszej bazy danych pracowników, jeśli chcielibyśmy zobaczyć tylko te rekordy, które spełniają nasze kryteria, moglibyśmy użyć funkcji FILTER:

=FILTER(A2:C10, (A2:A10=”Dział X”)*(B2:B10>5000), „Brak danych”)

W tym przykładzie A2:C10 to zakres danych, które chcemy przefiltrować. Ostatni argument „Brak danych” jest wiadomością, która pojawi się, gdy nie zostaną znalezione żadne pasujące rekordy.

Microsoft Excel oferuje wiele potężnych narzędzi, które pozwalają na efektywne przeszukiwanie i filtrowanie danych według wielu kryteriów. Niezależnie od tego, czy korzystasz z SUMPRODUCT, kombinacji INDEX i MATCH, czy najnowszej funkcji FILTER, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest dokładne zrozumienie swoich danych i jasne określenie, czego szukasz.

Złożone kryteria wyszukiwania za pomocą funkcji SUMIFS, COUNTIFS i AVERAGEIFS

Funkcje SUMIFS, COUNTIFS i AVERAGEIFS to kolejne przydatne narzędzia dostępne w Excelu, które umożliwiają wyszukiwanie danych na podstawie wielu kryteriów.

SUMIFS

Funkcja SUMIFS może być używana do sumowania wartości, które spełniają wiele kryteriów. Na przykład, jeśli chcemy zsumować wynagrodzenia wszystkich pracowników z „Działu X”, którzy zarabiają więcej niż 5000, możemy użyć formuły:

Przeczytaj także:  5 Rzeczy, Których Nie Wiesz o Excelu

=SUMIFS(B2:B10, A2:A10, „Dział X”, B2:B10, „>5000”)

COUNTIFS

Podobnie, funkcja COUNTIFS pozwala na policzenie ilości rekordów spełniających wiele kryteriów. Jeżeli chcielibyśmy policzyć ilość pracowników z „Działu X”, którzy zarabiają więcej niż 5000, użylibyśmy formuły:

=COUNTIFS(A2:A10, „Dział X”, B2:B10, „>5000”)

AVERAGEIFS

AVERAGEIFS to funkcja, która oblicza średnią dla wartości spełniających wiele kryteriów. Na przykład, aby obliczyć średnią płacę dla pracowników z „Działu X”, którzy zarabiają więcej niż 5000, użylibyśmy formuły:

=AVERAGEIFS(B2:B10, A2:A10, „Dział X”, B2:B10, „>5000”)

Wyszukiwanie po kilku kryteriach za pomocą narzędzi Tabeli przestawnej (Pivot Table)

Tabela przestawna to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi w Excelu, które pozwala analizować duże ilości danych, filtrować i sortować je według wielu kryteriów.

Jak utworzyć Tabelę przestawną

Aby utworzyć Tabelę przestawną, należy najpierw zaznaczyć dane, które chcemy analizować. Następnie w górnym menu wybieramy „Wstaw” -> „Tabela przestawna”. W oknie, które się pojawi, potwierdzamy nasz wybór i wybieramy miejsce, w którym tabela ma się pojawić.

Jak korzystać z Tabeli przestawnej do wyszukiwania po kilku kryteriach

Kiedy już mamy utworzoną Tabelę przestawną, możemy z łatwością przeszukiwać nasze dane. W prawym, górnym rogu tabeli znajdują się „Pola tabeli przestawnej”, gdzie możemy przeciągać i upuszczać kolumny z naszych danych do różnych sekcji, takich jak „FILTRY”, „KOLUMNY”, „WIERSZE” i „WARTOŚCI”, co umożliwia analizę danych według wielu kryteriów.

Excel jest potężnym narzędziem, które oferuje wiele różnorodnych funkcji i technik, umożliwiających efektywne przeszukiwanie i analizowanie danych według wielu kryteriów. Wybór odpowiedniej techniki zależy od konkretnego zadania, dostępności danych i indywidualnych preferencji użytkownika. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na naukę jest praktyka, więc nie wahaj się eksperymentować z różnymi funkcjami i narzędziami, aby znaleźć te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Funkcja XLOOKUP

Funkcja XLOOKUP jest nowością w Excelu, która dostarcza ulepszonej wersji popularnej funkcji VLOOKUP. XLOOKUP może przeszukiwać dane zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie, a także radzi sobie z wieloma kryteriami.

Przykład użycia XLOOKUP

Jeśli chcesz znaleźć nazwisko pracownika z „Działu X”, który zarabia dokładnie 5000, możesz użyć XLOOKUP w następujący sposób:

excel

=XLOOKUP(1, (A2:A10=”Dział X”)*(B2:B10=5000), C2:C10, „Brak danych”)

Tutaj (A2:A10=”Dział X”)*(B2:B10=5000) tworzy tablicę logiczną, która zwraca wartość 1 tylko dla rekordów spełniających oba kryteria. Funkcja XLOOKUP szuka 1 w tej tablicy i zwraca odpowiadającą jej wartość z zakresu C2:C10.

Wyszukiwanie za pomocą tabeli danych

Tabela danych to potężne narzędzie do przeszukiwania wielu kryteriów, szczególnie gdy chcemy zobaczyć, jak różne kombinacje kryteriów wpływają na wynik.

Tworzenie tabeli danych

Aby utworzyć tabelę danych, musimy najpierw stworzyć układ tabeli, w którym nagłówki kolumn i wierszy odpowiadają różnym wartościom kryteriów, a komórki wewnątrz tabeli zostaną użyte do wyświetlania wyników. Następnie, zaznaczamy całą tabelę, włącznie z kolumnami kryteriów i wierszami, a potem wybieramy „Narzędzia danych” -> „Tabela danych”. W oknie, które się pojawi, określamy komórki, które odpowiadają za kryteria kolumn i wierszy.

Korzystanie z tabeli danych do wyszukiwania

Po utworzeniu tabeli danych, Excel automatycznie przeliczy wyniki dla każdej kombinacji kryteriów i wyświetli je w odpowiednich komórkach. Możemy teraz łatwo zobaczyć, jak zmiana kryteriów wpływa na wynik, a także odnaleźć odpowiednie wartości spełniające nasze kryteria.

Microsoft Excel jest niezwykle elastycznym narzędziem do przeszukiwania i analizy danych według wielu kryteriów. Funkcje takie jak SUMPRODUCT, INDEX i MATCH, FILTER, SUMIFS, COUNTIFS, AVERAGEIFS, XLOOKUP oraz narzędzia takie jak Tabela przestawna i Tabela danych, dają użytkownikom możliwość dostosowania procesu wyszukiwania do swoich specyficznych potrzeb. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, jak te narzędzia działają, a także jak są zbudowane nasze dane, aby móc efektywnie i skutecznie z nich korzystać.