Jak tworzyć newslettery w Microsoft Word

0
153
4/5 - (1 vote)

W dobie coraz bardziej zaawansowanych narzędzi do tworzenia newsletterów, tradycyjne programy takie jak Microsoft Word wciąż oferują mnóstwo wartości. W tym artykule omówimy, jak krok po kroku stworzyć profesjonalnie wyglądający newsletter w Wordzie, począwszy od podstaw, aż po zaawansowane funkcje, które mogą zwiększyć twoją produktywność.

1. Rozpoczęcie pracy

Instalacja i uruchomienie Worda

Zanim zaczniemy, upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję Microsoft Word. Jeżeli nie masz jeszcze tego programu, możesz go pobrać z oficjalnej strony Microsoftu.

Wskazówka:

Dostęp do najnowszych funkcji programu zapewnia subskrypcja Microsoft 365.

Planowanie treści

Zanim przystąpisz do technicznej strony tworzenia newslettera, zastanów się, jaka będzie jego struktura. Planuj sekcje, artykuły i wszelkie multimedia, które zamierzasz dołączyć.

2. Wybór szablonu

Word oferuje mnóstwo gotowych szablonów, które mogą znacznie usprawnić pracę nad newsletterem. Aby je przeglądać:

 1. Uruchom Word
 2. Przejdź do zakładki „Plik”
 3. Wybierz „Nowy”
 4. Wyszukaj „Newsletter” w pasku wyszukiwania.

Wskazówka: Możesz również stworzyć własny szablon od podstaw, jeżeli żaden z dostępnych nie spełnia twoich wymagań.

3. Praca z tekstami

Formatowanie podstawowe

Word oferuje różne opcje formatowania tekstu, takie jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie, itd. To podstawy, ale nie zapominaj również o ujednoliconym stylu nagłówków i akapitów.

Stylowanie i motywy

Dla bardziej zaawansowanego formatowania, możesz skorzystać z gotowych stylów i motywów dostępnych w zakładce „Projekt”.

Wskazówka: Jeżeli zamierzasz wysłać swój newsletter w formie pliku Word, pamiętaj, aby zastosować tzw. „osadzenie czcionek”. Dzięki temu odbiorca zobaczy dokładnie to samo formatowanie, które ustaliłeś.

4. Dodawanie i formatowanie obrazów

Obrazy to nieodłączny element każdego newslettera. Aby wstawić obraz:

 1. Przejdź do zakładki „Wstaw”
 2. Kliknij „Obrazy”
 3. Wybierz odpowiedni plik z dysku

Formatowanie obrazów

Word pozwala na zaawansowane formatowanie obrazów. Możesz je przycinanie, dodawanie ramki, cieniowania i wiele więcej.

Wskazówka: Zawsze pamiętaj o prawach autorskich do używanych obrazów.

5. Wstawianie linków i ankiet

Linki

Linki można wstawić, korzystając z opcji „Wstaw hyperlink” w zakładce „Wstaw”.

Ankiety

Jeżeli chcesz zbierać opinie od czytelników, możesz wstawić ankietę korzystając z narzędzi dostępnych w Microsoft Forms, a następnie wstawić ją do swojego newslettera.

6. Integracja z innymi narzędziami

Word pozwala na integrację z wieloma narzędziami, takimi jak Excel dla tabel, PowerPoint dla prezentacji, czy Outlook dla bezpośredniego wysyłania newslettera.

Tworzenie newsletterów w Wordzie to prosty i intuicyjny proces, który nie wymaga zaawansowanych umiejętności programistycznych. Zastosowanie się do powyższych wskazówek powinno pozwolić ci na stworzenie profesjonalnie wyglądającego newslettera w krótkim czasie.

Wskazówka końcowa: Zawsze testuj swój newsletter na różnych platformach i urządzeniach, aby upewnić się, że wygląda on tak, jak sobie tego życzysz.

8. Eksport i Drukowanie

Zapisywanie dokumentu

Kiedy twój newsletter jest już gotowy, zapisz go w odpowiednim formacie. Word oferuje różne opcje zapisu, takie jak .docx, .pdf, .rtf, itd.

Przeczytaj także:  Zaawansowane Formatowanie Tekstu dla Profesjonalistów

Wskazówka: Jeżeli zamierzasz wysyłać newsletter drogą mailową, zapisanie go w formie pliku PDF może być najlepszym wyjściem, aby zachować jednolite formatowanie.

Drukowanie

Jeżeli planujesz wydrukować swój newsletter, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

 • Sprawdź, czy twój dokument jest zoptymalizowany pod kątem drukowania (marginesy, układ, itp.)
 • Użyj funkcji podglądu wydruku, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku
 • Jeżeli to możliwe, wykonaj testowy wydruk na jednej stronie, zanim uruchomisz drukowanie w dużej ilości.

9. Wysyłka i dystrybucja

Wysyłka przez e-mail

Microsoft Word dobrze integruje się z Outlookiem, co ułatwia wysyłanie newsletterów. Oto jak to zrobić:

 1. Otwórz swój dokument w Wordzie.
 2. Przejdź do zakładki „Plik”.
 3. Wybierz „Wysyłanie e-mail”.

Wskazówka: Jeżeli korzystasz z innego dostawcy usług e-mail, możesz po prostu załączyć plik do wiadomości.

Dystrybucja online

Możesz również umieścić swój newsletter na różnych platformach online, takich jak strony internetowe, media społecznościowe czy w chmurze, np. na Google Drive czy Dropbox.

10. Zalecane dodatki i narzędzia

Jeżeli chcesz zautomatyzować i usprawnić tworzenie newsletterów, istnieje wiele dodatków i narzędzi zewnętrznych, które integrują się z Wordem. Oto kilka z nich:

 • Mail Merge: dla spersonalizowanych wysyłek e-mailowych
 • Grammarly: dla zaawansowanej kontroli gramatyki i stylu
 • Zapier: dla zautomatyzowania różnych aspektów procesu tworzenia i dystrybucji newslettera

11. Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę stworzyć newsletter w Wordzie na Macu?

Tak, Microsoft Word jest dostępny również na komputery Mac i oferuje podobne funkcje.

Jaki jest najbardziej zalecany format pliku?

Dla zachowania najlepszego formatowania, zalecane jest zapisywanie dokumentu w formie pliku PDF.

Jak widać, Microsoft Word to potężne narzędzie nie tylko do tworzenia prostych dokumentów tekstowych, ale również do zaawansowanych projektów takich jak newslettery. Z właściwym planowaniem, dobrym wykorzystaniem dostępnych narzędzi i dodatków, można stworzyć efektywny i profesjonalny newsletter z łatwością i efektywnością.

Ostateczna wskazówka: Pamiętaj, aby regularnie aktualizować swój program Microsoft Word, aby korzystać z najnowszych funkcji i narzędzi.

Dziękujemy za przeczytanie i powodzenia w tworzeniu własnych newsletterów!

13. Zaawansowane wskazówki i triki

Chociaż podstawy tworzenia newslettera w Wordzie są dość proste, istnieje wiele zaawansowanych technik, które pozwalają tworzyć jeszcze bardziej profesjonalne i efektywne publikacje.

Kolumny

Zamiast tworzyć tradycyjny dokument, możesz podzielić swój newsletter na kolumny. To daje efekt magazynowy, który jest bardziej estetyczny i czytelny. Aby to zrobić:

 1. Zaznacz obszar, który chcesz podzielić na kolumny.
 2. Przejdź do zakładki „Układ”.
 3. Wybierz „Kolumny” i następnie odpowiednią ilość.

Wskazówka: Używaj kolumn z rozwagą. Zbyt wiele kolumn na jednej stronie może uczynić dokument trudnym do odczytania.

Stylizowane listy

Zamiast standardowych punktorów lub numerów, możesz użyć specjalnych symboli lub obrazów, aby uczynić listy bardziej atrakcyjnymi.

Integracja z Microsoft Power Automate

Dzięki integracji z Power Automate możesz automatycznie tworzyć, udostępniać i dystrybuować swój newsletter w oparciu o różne wyzwalacze, takie jak nowy wpis na blogu czy zmiany w bazie danych.

14. Problemy i rozwiązania

Problem: Niespójne formatowanie

Jeśli twoje formatowanie jest niespójne, najłatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie motywów i stylów Worda. Dzięki temu cały dokument będzie miał jednolity wygląd.

Problem: Zbyt duże pliki

Jeżeli twój newsletter zawiera dużo obrazów, może to znacząco zwiększyć jego rozmiar. Aby temu zaradzić, użyj narzędzi do kompresji obrazów dostępnych w Wordzie lub zewnętrznych aplikacji.

Problem: Problemy z kompatybilnością

Jeśli twoi odbiorcy korzystają z różnych wersji Worda lub innych programów do edycji tekstu, mogą napotkać problemy z formatowaniem. Zawsze zapisuj dokument jako PDF przed udostępnieniem go innym.

Microsoft Word, mimo swojego wieku, wciąż jest potężnym narzędziem do tworzenia różnych dokumentów, w tym newsletterów. Oferuje szeroki wachlarz funkcji i integracji, które pozwalają na tworzenie profesjonalnie wyglądających publikacji z minimalnym wysiłkiem. Jednak, jak każde narzędzie, wymaga również pewnego stopnia praktyki i doświadczenia.

Nie zapominaj o regularnym uaktualnianiu swojej wersji Worda oraz korzystaniu z dodatkowych narzędzi i zasobów dostępnych w sieci, aby stale podnosić jakość swoich newsletterów i zaspokajać potrzeby swoich czytelników.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w tworzeniu newsletterów nie jest tylko narzędzie, z którego korzystasz, ale przede wszystkim wartościowa i interesująca treść, którą dostarczasz swoim czytelnikom.