Infografika w Excelu

Infografika w Excelu

Posted on Posted in Dashboard, wykresy

Od momentu kiedy pierwszy raz zobaczyłem infografiki, zakochałem się w nich bez pamięci. Przedstawienie trudnych i złożonych danych, za pomocą obrazków, w połączeniu z wykresami i liczbami daje naprawdę piorunujące rezultaty. Infografiki dzięki swojej budowie, pozwalają na "opowiedzenie historii" danego zagadnienia, przez co jego analiza staje się znacznie łatwiejsza. Do tworzenia infografik stosuje się zazwyczaj internetowe aplikacje, ale można je też z powodzeniem wykonywać w Excelu. W dzisiejszym poście przedstawię jak zrobić taką mini infografikę, której głównym elementem będzie wykres w postaci symbolu osób. Gotowy plik można pobrać tutaj.

 

1. Przygotowanie kształtu symbolu

Nasza infografika będzie przedstawiać wycinek badania przeprowadzonego przez TNS Pentor oraz Komendę Główną Policji na temat wypadków drogowych w 2014 roku. Jednym z elementów raportu był podział sprawców kolizji z uwagi na płeć kierowców. Z raportu wynika, że Panowie znacząco częściej przyczyniają się do kolizji drogowych aniżeli Panie. Aby przedstawić nasze dane w sposób graficzny posłużymy się gotowymi symbolami czcionki Segoe UI Symbol (Mens i Womens). Symbole te posiadają kolorowe tło i przeźroczyste wypełnienie, co pozwala na uniknięcie procesu wycinania kształtu. Dodatkowy trik z wykorzystaniem symbolu polega na tym, że umieszczamy go jako tekst w dowolnym kształcie. W tym celu z karty Wstawianie wybieramy np. kształt prostokąta i po jego narysowaniu, klikamy na niego prawym przyciskiem myszki wybierając opcję Edytuj tekst. Następnie z tej samej karty, przechodzimy do grupy Symbole gdzie wybieramy wspomnianą czcionkę oraz symbol Mens.

 

Wstawianie symbolu do obiektu

 

 

Po całej operacji, nasz prostokąt powinien wyglądać jak poniżej.

 

Kształt prostokąta z symbolem

 

W kolejnych krokach zmieniamy kolor i wielkość symbolu-czcionki np. do 80 a następnie usuwamy tło prostokąta wraz z jego konturem. Po tych zmianach widzimy już tylko sam symbol, którego główną zaletą, jest możliwość dopasowywania do dowolnego tła. Symbol zbudowany w ten sposób jest wyraźny i nawet po nałożeniu go na inne tło, nie rzuca dodatkowych konturów.

 

2. Wykres

Aby nasz symbol nabrał życia potrzebny jest mu wykres, który będzie zmieniał jego wypełnienie w zależności od wskazanego poziomu procentowego. W tym wypadku posłużymy się zwykłym wykresem kolumnowym-skumulowanym. Wpisujemy w komórki dwie dowolne wartości procentowe, sumujące się do 100, wybieramy wykres i w jego opcjach zaznaczamy Przełącz wiersz / kolumnę. Gotowy zestaw powinien wyglądać jak poniżej.

 

Wykres słupkowy i symbol czcionki

 

W następnych krokach skalujemy oś wykresu, aby kończyła się na 100% oraz usuwamy: linie siatki, tytuł wykresu, obydwie osie, jego obramowanie oraz tło. Po skończonym zabiegu "czyszczenia" wykresu skalujemy jego wysokość tak aby mieściła się w przeźroczystym obszarze ikonki.

 

Skalowanie wykresu do wielkości ikonki

 

Na koniec przesuwamy symbol nad wykres, aby można go było na nim wyświetlić. W tym celu korzystamy z przycisku Przesuń na wierzch z karty Formatowanie. Nasza infografika jest gotowa !  Teraz przy każdej zmianie koloru tła, na którym pojawi się symbol, zmieniamy również kolor symbolu, korzystając z opcji koloru czcionki.

 

Podoba się Wam to rozwiązanie ? Czy tak jak ja również jesteście fanami infografik ? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *