Alternatywa dla Wykresu Spaghetti: Przegląd Opcji w Microsoft Excel

0
155
4/5 - (1 vote)

Wykresy spaghetti, czyli wykresy linii, które przedstawiają wiele zmiennych na przestrzeni czasu, są często stosowane w analizie danych. Chociaż są one niezwykle przydatne do zilustrowania zmian w czasie, mogą być czasami trudne do odczytania, zwłaszcza gdy jest zbyt wiele linii. Na szczęście, Microsoft Excel oferuje wiele alternatyw, które pozwalają na wyraźniejszą i bardziej zrozumiałą prezentację danych. W tym artykule przyjrzymy się tym alternatywom.

Wykresy skumulowane

Jednym z typów wykresów, które mogą zastąpić wykres spaghetti, jest wykres skumulowany (znany też jako wykres słupkowy skumulowany). Wykresy te umożliwiają ilustrację całościowego trendu, a jednocześnie zobrazowanie składowych tego trendu.

Jak stworzyć wykres skumulowany w Excelu

Aby stworzyć wykres skumulowany w Excelu, zaznacz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i następnie „Column” lub „Bar”. Następnie wybierz „Stacked Column” lub „Stacked Bar”. Możesz dodatkowo dostosować wykres według własnych potrzeb, zmieniając kolory, dodając tytuły osi itp.

Panel Charts (Small Multiples)

Panel Charts, czyli małe multipleksy, są doskonałym rozwiązaniem do przedstawiania wielu serii danych na jednym wykresie, zamiast mieszania wszystkich linii na jednym wykresie spaghetti. Każda linia ma swój własny „mini” wykres, co pozwala na łatwe porównywanie trendów.

Jak stworzyć Panel Charts w Excelu

Tworzenie panel charts w Excelu wymaga kilku kroków. Najpierw musisz podzielić dane na różne zakresy. Następnie dla każdego z tych zakresów tworzysz wykres linii. Następnie, za pomocą opcji „Align” i „Distribute”, możesz upewnić się, że wszystkie wykresy są równo rozmieszczone.

Wykresy Pudełkowe

Wykresy pudełkowe (znane również jako box plots) to kolejna świetna alternatywa dla wykresów spaghetti, szczególnie jeśli chcesz porównać rozkład danych dla różnych kategorii.

Jak stworzyć wykres pudełkowy w Excelu

Aby stworzyć wykres pudełkowy w Excelu, zaznacz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i „Statistical Chart”. Następnie wybierz „Box and Whisker”. Tak jak w przypadku innych wykresów, możesz dostosować wykres pudełkowy według swoich potrzeb.

Wybór odpowiedniego wykresu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj danych, które masz, oraz pytania, na które próbujesz odpowiedzieć. Wykresy skumulowane, panel charts i wykresy pudełkowe to tylko niektóre z alternatyw dla wykresów spaghetti dostępnych w Excelu. Wszystkie te wykresy oferują różne perspektywy na dane i mogą pomóc w lepszym zrozumieniu trendów i wzorców.

Przeczytaj także:  TOP 10 rzeczy w Excelu, które musisz znać!

Wykresy radarowe

Wykresy radarowe, znane również jako wykresy pajęczyny, są innym rodzajem wizualizacji, które mogą zastąpić wykresy spaghetti. Są szczególnie przydatne, gdy chcesz porównać kilka różnych zmiennych, które mają równą wagę w analizie.

Jak stworzyć wykres radarowy w Excelu

Tworzenie wykresu radarowego w Excelu jest proste. Wybierz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i „Radar”. Zostanie wyświetlone kilka różnych opcji wykresu radarowego, więc możesz wybrać tę, która najbardziej pasuje do Twoich danych.

Wykresy powierzchniowe

Wykresy powierzchniowe są trójwymiarową alternatywą dla wykresów spaghetti. Mogą być one szczególnie przydatne, gdy chcesz zilustrować zmiany dwóch zmiennych na przestrzeni czasu.

Jak stworzyć wykres powierzchniowy w Excelu

Aby stworzyć wykres powierzchniowy w Excelu, zaznacz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i „Surface”. Możesz wybrać spośród kilku różnych typów wykresów powierzchniowych, więc wybierz ten, który najbardziej pasuje do Twoich danych.

Wykresy spaghetti, choć przydatne, mogą czasami być trudne do zrozumienia, szczególnie gdy przedstawiają wiele serii danych. Na szczęście, Excel oferuje wiele alternatyw, które umożliwiają bardziej zrozumiałą i efektywną prezentację danych. Wykresy skumulowane, panel charts, wykresy pudełkowe, wykresy radarowe i wykresy powierzchniowe to tylko niektóre z możliwości. Wybór odpowiedniego wykresu zależy od Twoich danych i celu analizy, ale z odpowiednimi narzędziami, możesz stworzyć wizualizacje, które pomogą Ci i Twoim czytelnikom lepiej zrozumieć Twoje dane.

Wykresy punktowe

Wykresy punktowe, znane również jako wykresy scatter, są kolejną znakomitą alternatywą dla wykresów spaghetti, szczególnie jeśli chcesz pokazać relacje między dwoma (lub więcej) zmiennymi.

Jak stworzyć wykres punktowy w Excelu

Tworzenie wykresu punktowego w Excelu jest stosunkowo proste. Zaznacz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i „Scatter”. Następnie wybierz odpowiedni typ wykresu punktowego z dostępnych opcji.

Wykresy słupkowe

Wykresy słupkowe są jednym z najpopularniejszych typów wykresów i mogą być dobrą alternatywą dla wykresów spaghetti, zwłaszcza gdy przedstawiasz dyskretne kategorie danych.

Jak stworzyć wykres słupkowy w Excelu

Aby stworzyć wykres słupkowy w Excelu, zaznacz dane, które chcesz przedstawić, a następnie wybierz opcję „Insert” i „Column” lub „Bar”. Możesz wybrać spośród różnych typów wykresów słupkowych, takich jak skumulowany, grupowany, 2D, 3D itd.

Wykresy kombinowane

Jeśli chcesz przedstawić różne typy danych w jednym miejscu, wykresy kombinowane mogą być doskonałym rozwiązaniem. Pozwalają one na przedstawienie różnych typów danych na jednym wykresie, zazwyczaj z dwiema osiami wartości.

Jak stworzyć wykres kombinowany w Excelu

Tworzenie wykresu kombinowanego w Excelu jest trochę bardziej skomplikowane, ale nadal jest możliwe. Najpierw stwórz wykres, który zawiera wszystkie Twoje dane. Następnie, w menu „Format”, wybierz serię danych, którą chcesz przesunąć do drugiej osi. Kliknij „Format Selection”, a następnie w sekcji „Series Options” wybierz „Secondary Axis”.

Wykresy spaghetti, mimo swojej użyteczności, mogą być nieco przytłaczające, zwłaszcza gdy przedstawiają dużą ilość danych. Microsoft Excel oferuje wiele alternatyw, które mogą pomóc w lepszym prezentowaniu i zrozumieniu Twoich danych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wykresy skumulowane, panel charts, wykresy pudełkowe, wykresy radarowe, wykresy powierzchniowe, wykresy punktowe, wykresy słupkowe, czy wykresy kombinowane, pamiętaj, że ważne jest dopasowanie typu wykresu do Twoich danych i potrzeb analizy.