Wykresy liniowe ułożone jeden obok drugiego

Alternatywa dla “wykresu spaghetti”

Posted on Posted in wykresy

Zaryzykuję założenie, że większość z Was lubi spaghetti -  ja na przykład bardzo. Nie przepadam natomiast za spaghetti, które nieraz zdarza mi się widzieć na wykresach w Excelu. Wykres spaghetti bo o nim mowa, powstaje na skutek skumulowania wielu serii danych na jednym wykresie liniowym. Stworzony w ten sposób wykres stanowi plątaninę kresek, których analiza jest bardzo utrudniona. W dzisiejszym poście przedstawię 3 alternatywne sposoby na uniknięcie wykresu spaghetti, które znacząco poprawią czytelność naszych danych. Przykładowy plik można pobrać tutaj.

 

Wykres spaghetti

Dane, które chcemy zaprezentować pochodzą ze strony sondażowej, która udostępnia wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez CBOS, na temat poparcia dla poszczególnych partii politycznych. Chcąc przedstawić dane na wykresie linowym uzyskujemy mieszaninę serii danych nachodzących jedna na drugą. Powstały w ten sposób wykres jest nieczytelny i trudno na jego podstawie ocenić jakąkolwiek inną partię za wyjątkiem czterech najbardziej odseparowanych.

 

Wykres spaghetti powstały na skutek skumulowania serii danych na wykresie liniowym

 

Alternatywa

Tymczasem istnieje kilka alternatywnych sposobów na przedstawienie takich danych. Pierwszym z nich jest pokazanie każdego z wykresów osobno. Stosując to rozwiązanie warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji dla wykresu (szerokość 2 x większa od wysokości) aby nie zniekształcić prezentowanego trendu danych. Do wykresu warto również dodać etykiety danych, najlepiej  w innym kolorze, aby łatwiej było wychwycić procentową zmianę danych. Jako, że wykresy występują jeden pod drugim do prezentacji zakresu czasowego wystarczy użyć jednej osi czasu, którą można umieścić na górze kolumny wykresów. Przygotowanie tego rodzaju wykresu panelowego jest nieco bardziej pracochłonne, za to jego analiza jest znacznie łatwiejsza.

 

Wykresy liniowe jeden pod drugim

 

W przypadku gdy nie zależy nam na przedstawieniu trendu popularności poszczególnych partii a bardziej na wychwyceniu różnic w poparciu dla każdej z nich wykres panelowy możemy zaprezentować w poziomie.

 

wykres-sparkline-w-poziomie

 

Kolejnym sposobem prezentacji jest wyróżnienie jednej z serii danych np. poprzez inny kolor lub dodanie etykiety. Możemy np. wyróżnić partię z największym procentowym wzrostem w badanym okresie. Wynik od razu rzuca się w oczy, niemniej jednak problemem rozróżnienia pozostałych wykresów pozostaje aktualny. Metoda wyróżnienia serii danych najlepiej sprawdza się podczas prezentacji na żywo, kiedy możemy opowiedzieć naszym słuchaczom dla czego wyróżniliśmy akurat te dane. W przypadku gdy nie możemy opowiedzieć historii przedstawionej na wykresie, warto do niego dodać dodatkowy tekst objaśniający przyczynę wyróżnienia danych.

 

Wyróżnenie jednej serii danych na wykresie liniowym

 

Ostatni pomysł na prezentację to połączenie dwóch poprzednich metod. Podejście to pozwala na zachowanie tła w postaci pozostałych wykresów jak i czytelne wyróżnienie każdego z nich. Z uwagi na rozproszenie informacji metoda ta dużo lepiej sprawdzi się w statecznym raporcie aniżeli prezentacji na żywo, gdyż nie wymaga ona kierowania uwagi odbiorców na którykolwiek z wykresów.

 

wykresy-w-poziomie

 

 

wykresy-w-pionie

 

Jak podobają się Wam przykłady alternatywnych metod na prezentację tego rodzaju danych ?

Znacie jakieś inne sposoby na ominięcie efektu wykresu spaghetti ?

 

Podzielcie się swoimi komentarzami w polu poniżej.

 

2 thoughts on “Alternatywa dla “wykresu spaghetti”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *