Wykres lizakowy w excelu przedstawiający wyniki badań ankietowych

Wykres lizakowy “Lollipop” w Excelu vol.2

Posted on Posted in wykresy

O wykresie lizakowym pisałem już w poście na początku roku. Dziś za jego pomocą zaproponuję alternatywę dla wykresu znalezionego w sieci. Sądzę że, użycie w tym wypadku wykresu lizakowego, pozwoli ciekawiej przedstawić analizowane dane. Zapraszam do lektury !

 

Wykres lizakowy

Dane, które zaprezentujemy na wykresie opracowała brytyjska firma IPSOS MORI działająca m.in w branży badania opinii społecznej. Ankietowani Brytyjczycy mieli okazję wykazać się znajomością zasad panujących w UE i tego jak wpływają one na życie w Wielkiej Brytanii. Wyniki ankiety jednoznacznie wskazały, że wiedza Anglików często mijają się z rzeczywistością. Próbę zobrazowania wyników ankiety znalazłem pod tym adresem. Autorka posłużyła się w tym wypadku wykresem Słupkowym grupowanym, co wcale nie jest złym wyborem. Ja spróbuję jednak użyć wykresu lizakowego, który moim zdaniem stanowi bardzo dobrą alternatywę dla popularnych "słupków".

 

Wyniki ankiety dotyczącej UE

 

Sposób budowy wykresu lizakowego nie będzie znacząco różnić się od wersji opublikowanej na początku roku. Główną nowością będzie umiejscowienie punktów z danymi wzdłuż tej samej kategorii danych. Efekt ten można uzyskać posługując się słupkami błędów. W tym celu skorzystamy ze znanej wszystkim funkcji JEŻELI, która nada wartości odpowiednio dodatnich i ujemnych słupków. I tak w przypadku słupka dodatniego, jeżeli wartość Actual będzie większa niż Guess odejmujemy od siebie wskazane wartości, w przeciwnym wypadku komórkę uzupełniamy pustym tekstem JEŻELI(P7-O7>0;P7-O7;""). Uzyskane w ten sposób wartości słupków, przypisujemy w polu Wartości niestandardowej do punktu Actual.

 

Ustawienie wartości dla słupków błędów

 

Nasz wykres jest już gotowy i dostępny do pobrania tutaj. Jak się Wam podoba ? Może zaczniecie go również stosować w waszych raportach i dashboardach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *