Wykres Lizakowy (Lollipop) w Excelu: Przewodnik Krok po Kroku

0
176
4/5 - (1 vote)

Wykresy lizakowe, znane również jako wykresy lollipop, to rodzaj wykresów kolumnowych lub słupkowych, które składają się z linii z kropką na końcu. Są one zazwyczaj wykorzystywane do wizualizacji i porównywania zestawów danych. Poniżej znajduje się szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć własny wykres lizakowy w Excelu.

Kiedy używać wykresu lizakowego?

Wykresy lizakowe są szczególnie przydatne, gdy chcemy zwrócić uwagę na różnice między poszczególnymi kategoriami. Są one również bardziej estetyczne i przejrzyste w porównaniu do typowych wykresów kolumnowych, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużą liczbą kategorii.

Tworzenie Wykresu Lizakowego w Excelu

W porównaniu do innych rodzajów wykresów dostępnych w Excelu, wykres lizakowy nie jest bezpośrednio dostępny w zestawie narzędzi. Jednakże, z pomocą kilku prostych kroków, możemy go łatwo utworzyć. Przejdźmy przez ten proces krok po kroku.

Krok 1: Przygotowanie Danych

Twoje dane powinny być zorganizowane w sposób, który pozwoli na łatwe utworzenie wykresu lizakowego. Dla naszego przykładu, użyjemy prostej tabeli dwóch kolumn – jednej dla kategorii i drugiej dla wartości.

Krok 2: Utworzenie Wykresu Kolumnowego

Wybierz dane, które chcesz przedstawić na wykresie, a następnie na karcie 'Wstaw’ wybierz 'Wykres kolumnowy’. Otrzymasz prosty wykres kolumnowy przedstawiający Twoje dane.

Krok 3: Dodanie Drugiego Serii Danych

Kliknij prawym przyciskiem myszy na wykres i wybierz 'Wybierz dane’. W oknie, które się pojawi, kliknij 'Dodaj’ w sekcji 'Legenda (seria)’ i dodaj tę samą kolumnę wartości, którą użyłeś wcześniej. Teraz na wykresie powinny być dwie identyczne serie danych.

Krok 4: Zmiana Drugiego Wykresu na Wykres Liniowy

Kliknij prawym przyciskiem myszy na jedną z serii na wykresie, a następnie wybierz 'Zmień typ serii’. W oknie, które się pojawi, zmień typ wykresu dla drugiej serii na 'Wykres liniowy’.

Krok 5: Dodanie 'Markerów’ do Wykresu Liniowego

Kliknij prawym przyciskiem myszy na linię wykresu, a następnie wybierz 'Formatuj linię serii’. W sekcji 'Markery’ wybierz opcję 'Wbudowane’ i wybierz kształt, który Ci odpowiada. W tym przypadku, wybierzemy kształt koła, aby uzyskać wygląd 'lizaka’.

Krok 6: Usunięcie Kolumn z Wykresu Kolumnowego

Na końcu, aby uzyskać efekt 'lizaka’, usuń kolumny z wykresu kolumnowego. Kliknij prawym przyciskiem myszy na kolumny i wybierz 'Formatuj serie danych’. Następnie, w sekcji 'Wypełnienie’ wybierz 'Brak wypełnienia’.

Tworzenie wykresu lizakowego w Excelu jest prostym procesem, który wymaga tylko kilku kroków. Chociaż Excel nie oferuje bezpośrednio opcji tworzenia tego typu wykresów, z łatwością możemy je stworzyć, manipulując standardowymi wykresami kolumnowymi i liniowymi. W ten sposób otrzymujemy estetyczny i przejrzysty wykres, który doskonale nadaje się do porównywania danych.

Przeczytaj także:  Jak Usunąć Listę Ostatnio Używanych Kolorów w Excelu

Zaawansowane Techniki Tworzenia Wykresu Lizakowego

Teraz, gdy już wiemy, jak stworzyć podstawowy wykres lizakowy, warto przyjrzeć się niektórym zaawansowanym technikom, które mogą sprawić, że nasz wykres będzie jeszcze bardziej efektywny i przyciągający uwagę.

Dodawanie Koloru do Wykresu Lizakowego

Kolor jest potężnym narzędziem w wizualizacji danych, które może pomóc wyróżnić istotne informacje. Możemy dodać kolor do naszego wykresu lizakowego, aby podkreślić konkretną kategorię lub pokazać trend. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na marker, który chcesz pokolorować, a następnie wybierz 'Formatuj punkt danych’. Teraz możesz wybrać dowolny kolor, który Ci odpowiada.

Dodawanie Etykiet Danych

Etykiety danych mogą pomóc odczytać wartości bezpośrednio z wykresu, eliminując konieczność odniesienia się do osi Y. Aby dodać etykiety danych, kliknij prawym przyciskiem myszy na serię danych, a następnie wybierz 'Dodaj etykiety danych’.

Używanie różnych kształtów markerów

Chociaż standardowym wyborem dla wykresu lizakowego jest okrąg, Excel oferuje wiele różnych kształtów markerów, które mogą być użyte w zależności od kontekstu i osobistego gustu. Możesz to zrobić, przechodząc do 'Formatuj linię serii’ > 'Markery’ > 'Wbudowane’.

Wykorzystanie Wykresu Lizakowego do Porównania Danych

Wykresy lizakowe są doskonałe do porównywania różnych kategorii danych, ale z kilkoma dodatkowymi krokami, mogą one służyć do prezentacji jeszcze bardziej złożonych porównań. Na przykład, można je użyć do porównania dwóch różnych serii danych na tym samym wykresie.

Aby to zrobić, dodaj nową serię danych, jak opisano w Krokach 3 i 4, ale tym razem użyj drugiego zestawu danych. Następnie zmień kształt i kolor markerów dla tej nowej serii, aby odróżnić ją od pierwszej. W ten sposób można łatwo porównać dwa zestawy danych na tym samym wykresie.

Wykresy lizakowe są potężnym narzędziem wizualizacji danych, które oferuje Excel. Chociaż wymagają nieco więcej pracy niż standardowe wykresy, ich prostota i efektywność w prezentowaniu różnic między kategoriami czynią je wartościowym dodatkiem do naszego zestawu narzędzi do analizy danych. Z nadzieją, że ten przewodnik pomógł Ci zrozumieć, jak tworzyć i dostosowywać wykresy lizakowe w Excelu, teraz jesteś gotowy, aby zacząć tworzyć własne.

Porady i Sztuczki dla Zaawansowanych Użytkowników Excela

Wykorzystanie wykresów lizakowych do analizy danych to już zaawansowany poziom korzystania z Excela. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci jeszcze bardziej zoptymalizować wykresy i poprawić efektywność pracy.

1. Dodawanie lini pionowej lub poziomej

Często pomocne jest dodanie linii pionowej lub poziomej do wykresu lizakowego, aby podkreślić określone wartości lub zakresy. Możemy to zrobić dodając nową serię danych, która reprezentuje linię, którą chcemy dodać, a następnie formatując tę serię jako linię.

2. Dodawanie dynamicznych tytułów do wykresów

Tytuły wykresów są niezwykle ważne, ale często są pomijane. Aby utworzyć dynamiczne tytuły wykresów, które automatycznie aktualizują się na podstawie wybranych danych, możemy użyć formuł Excela w polu tytułu wykresu.

3. Używanie formuł do tworzenia zaawansowanych wykresów

Excel oferuje potężny zestaw formuł, które mogą być używane do tworzenia zaawansowanych wykresów. Na przykład, możemy użyć formuły IF w naszych danych, aby automatycznie zmienić kolor punktów na wykresie na podstawie określonych kryteriów.

4. Zapisywanie wykresów jako szablony

Jeśli często tworzysz wykresy o podobnym formacie, Excel umożliwia zapisanie wykresu jako szablonu, który można później łatwo zastosować do innych zestawów danych. Aby to zrobić, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy na wykres i wybierz 'Zapisz jako szablon’.

Excel jest niezwykle potężnym narzędziem, które oferuje wiele możliwości w zakresie analizy i prezentacji danych. Wykresy lizakowe są tylko jednym z wielu typów wykresów, które można w nim stworzyć, ale oferują unikalne korzyści, jeśli chodzi o porównywanie i wizualizację danych. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci zoptymalizować wykorzystanie tych narzędzi i poprawić efektywność Twojej pracy z Excel.