Small multiples w Excelu

Small multiples w Excelu

Posted on Posted in wykresy

Small multiples w Excelu to seria podobnych mini wykresów, posiadających wspólną skalę i osie. Wykresy te zostały spopularyzowane przez Edwarda Tufte, który widział w nich duży potencjał do prezentacji danych. Small multiples sprawdzają się świetnie między innymi wtedy, gdy zależny nam na pokazaniu dużej ilości serii danych, które wyglądają nieczytelnie na pojedynczym wykresie. Dzięki panelowemu rozmieszczeniu small multiples, odbiorca wykresu może szybko porównać zaprezentowane zmienne, znajdując potencjalne wzorce pomiędzy nimi. Sprawdźmy zatem jak wykonać taki wykres w Excelu! Gotowy plik z wykresem można pobrać tutaj.

 

Small multiples

Do stoworzenia naszych small mutliples posłużą nam dane dotyczące zmiany struktury sprzedaży w podziale na województwa. Gdybyśmy chcieli przedstawić nasze dane np. na wykresie typu slope, otrzymalibyśmy mało czytelne zestawienie.

 

Wykres typu slope

 

Zobaczy zatem jak przygotować dane, aby za ich pomocą utworzyć small multiples. Na początek do tabelki z udziałem sprzedaży dodajemy pomocnicze kolumny, w których znajda się kolejno: numeracja województw oraz X i Y wraz z kolumną Etykieta, za pomocą których utworzymy etykiety dla naszych wykresów. Etykiety dla naszego wykresu, będą zawierały skrótową nazwę  województwa wraz z informacją o ile pkt. proc. spadł udział w sprzedaży w danym województwie. Wspomniany efekt uzyskamy posługując się m.in.  funkcjami TEKST, w której to w drugim argumencie użyjemy formatowania liczy jako % oraz funkcji ZNAK,  dzięki której możliwe będzie "zawinięcie" etykiety, pokazując % zmianę oraz nazwę w osobnych wierszach.

 

Tabela z danymi

 

Z tak przygotowanych danych tworzymy tabelę przestawną, którą później kopiujemy poniżej. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu połączenia pomiędzy danymi, skopiowane komórki możemy połączyć z tabelą przestawną za pomocą funkcji JEŻELI.

 

Tabela przestawna

 

Przedstawiony układ tabeli pozwoli nam stworzyć wykresy small mutliples, które zostaną wykonane za pomocą wykresu warstwowego. W tym celu zaznaczmy pierwszy zakres naszych województw a następnie tworzymy z niego wykres.

 

Wykres warstwowy Excel

 

Teraz aby nasz wykres wyglądał jak seria osobnych wykresów, wystarczy z karty Projektowanie --> Zaznacz dane, sformatować opcje Ukrytych i pustych komórek.

 

Puste komórki jako odstępn

 

Po włączeniu wskazanej opcji i kilku zabiegach związanych z formatowaniem nasz wykres powinien wyglądać jak poniżej.

 

Small multiples

 

Teraz do naszego wykresu dodamy etykiety z nazwą województwa oraz wyliczoną zmianą w przypadku wystąpienia ujemnej dynamiki. W tym celu do wykresu dodajemy 8 kolejnych wierszy z kolumny Y, ustawiając nową serię jako wykres punktowy. Następnie do nowej serii dodajemy wartości X z kolumny znajdującej się obok. Efekt powinien wyglądać następująco.

 

Small multiples z punktami

 

Do wykresu punktowego dodamy teraz etykiety ustawiając ich wartość na 8 kolejnych wierszy z kolumny Etykieta, natomiast same punkty ukrywamy ustawiając ich wypełnienie i kontur na "brak".

 

Etykiety na wykresie punktowym

 

Używając koloru możemy teraz podkreślić interesujące nas słupki, sprawiając że przesłanie płynące z wykresu, zostanie wprost zakomunikowanie jego odbiorcy.

 

Small multiples w excelu

 

Podane kroki kopiujemy, tworząc drugi rząd dla następnych województw. Pracę związaną z formatowaniem nowego wykresu możemy przyspieszyć korzystając z trików opisanych w poście 10 trików pomocnych przy formatowaniu wykresu.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 thoughts on “Small multiples w Excelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *