Small multiples w Excelu to seria podobnych mini wykresów, posiadających wspólną skalę i osie. Wykresy te zostały spopularyzowane przez Edwarda Tufte, który widział w nich duży potencjał do prezentacji danych. Small multiples sprawdzają się świetnie między innymi wtedy, gdy zależny nam na pokazaniu dużej ilości serii danych, które wyglądają nieczytelnie na pojedynczym wykresie. Dzięki panelowemu rozmieszczeniu small multiples, odbiorca wykresu może szybko porównać zaprezentowane zmienne, znajdując potencjalne wzorce pomiędzy nimi. Sprawdźmy zatem jak wykonać taki wykres w Excelu! Gotowy plik z wykresem można pobrać tutaj.
Small multiples
Do stoworzenia naszych small mutliples posłużą nam dane dotyczące zmiany struktury sprzedaży w podziale na województwa. Gdybyśmy chcieli przedstawić nasze dane np. na wykresie typu slope, otrzymalibyśmy mało czytelne zestawienie.
Zobaczy zatem jak przygotować dane, aby za ich pomocą utworzyć small multiples. Na początek do tabelki z udziałem sprzedaży dodajemy pomocnicze kolumny, w których znajda się kolejno: numeracja województw oraz X i Y wraz z kolumną Etykieta, za pomocą których utworzymy etykiety dla naszych wykresów. Etykiety dla naszego wykresu, będą zawierały skrótową nazwę województwa wraz z informacją o ile pkt. proc. spadł udział w sprzedaży w danym województwie. Wspomniany efekt uzyskamy posługując się m.in. funkcjami TEKST, w której to w drugim argumencie użyjemy formatowania liczy jako % oraz funkcji ZNAK, dzięki której możliwe będzie "zawinięcie" etykiety, pokazując % zmianę oraz nazwę w osobnych wierszach.
Z tak przygotowanych danych tworzymy tabelę przestawną, którą później kopiujemy poniżej. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu połączenia pomiędzy danymi, skopiowane komórki możemy połączyć z tabelą przestawną za pomocą funkcji JEŻELI.
Przedstawiony układ tabeli pozwoli nam stworzyć wykresy small mutliples, które zostaną wykonane za pomocą wykresu warstwowego. W tym celu zaznaczmy pierwszy zakres naszych województw a następnie tworzymy z niego wykres.
Teraz aby nasz wykres wyglądał jak seria osobnych wykresów, wystarczy z karty Projektowanie --> Zaznacz dane, sformatować opcje Ukrytych i pustych komórek.
Po włączeniu wskazanej opcji i kilku zabiegach związanych z formatowaniem nasz wykres powinien wyglądać jak poniżej.
Teraz do naszego wykresu dodamy etykiety z nazwą województwa oraz wyliczoną zmianą w przypadku wystąpienia ujemnej dynamiki. W tym celu do wykresu dodajemy 8 kolejnych wierszy z kolumny Y, ustawiając nową serię jako wykres punktowy. Następnie do nowej serii dodajemy wartości X z kolumny znajdującej się obok. Efekt powinien wyglądać następująco.
Do wykresu punktowego dodamy teraz etykiety ustawiając ich wartość na 8 kolejnych wierszy z kolumny Etykieta, natomiast same punkty ukrywamy ustawiając ich wypełnienie i kontur na "brak".
Używając koloru możemy teraz podkreślić interesujące nas słupki, sprawiając że przesłanie płynące z wykresu, zostanie wprost zakomunikowanie jego odbiorcy.
Podane kroki kopiujemy, tworząc drugi rząd dla następnych województw. Pracę związaną z formatowaniem nowego wykresu możemy przyspieszyć korzystając z trików opisanych w poście 10 trików pomocnych przy formatowaniu wykresu.
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
2 thoughts on “Small multiples w Excelu”
gratuluję, wygląda super!
Dzięki 🙂 Pozdrawiam !