Wykres punktowy w Excelu

Podział pojedynczej serii danych na wykresie punktowym

Posted on Posted in wykresy

W dzisiejszym wpisie, pokażę jak w prosty sposób poprawić czytelność wykresu punktowego w Excelu, na którym przedstawiona została pojedyncza seria danych. Zastosowane rozwiązanie pozwoli na błyskawiczną identyfikację grup, które utworzą się na wykresie.

 

Proces tworzenia wykresu

Wspomniany wykres punktowy powstanie na bazie danych dotyczących ankiet jakie przeprowadzili pracownicy call center. Ankieterzy prowadzili badanie wśród firm i osób fizycznych. W poniższej tabeli znajdują się wyniki ich pracy, wskazujące jaki % przeprowadzonych rozmów zakończył się przeprowadzeniem całej ankiety w podziale na badane grupy.

 

Wyniki pracy ankieterów

 

Gdyby na bazie podanych danych stworzyć wykres punktowy, wyglądał by on tak jak poniżej.

 

Wykres puntowy z wynikami pracy ankieterów

 

Z wykresu możemy odczytać, że pomiędzy wynikami zachodzi dość silna dodatnia zależność. Widzimy również, że naszych ankieterów można podzielić na 3 grupy, tym, którym idzie słabiej, tych średnich i tych, którzy mają bardzo wysokie współczynniki zakończonych ankiet. Dodatkowo na wykresie możemy zauważyć kilku outliersów (nietypowe obserwacje), którzy uzyskali skrajne dobre/złe wyniki. Na naszym wykresie trudno jest jednak jednoznacznie podzielić ankieterów na tych, którzy lepsze wynik osiągnęli wśród firm i tych, którzy lepiej poradzili sobie badając osoby fizyczne. Aby wyznaczyć ankieterów, którzy przyporządkowani będą do wspomnianych grup należy podzielić serię X-Firmy na dwie kolumny, w których pojawi się wynik zależny od osiągniętego rezultatu dla każdej z badanych grup. W tym celu za pomocą funkcji JEŻELI podzielimy wyniki z kolumny Firmy na 3 kolumny: A (gdy wartość z kolumny Firmy > wartość z Osoby fizyczne), B(gdy wartość z kolumny Firmy jest < wartość z Osoby fizyczne) i C (gdy wartość z Firmy = wartość z Osoby fizyczne).

 

Kolumny pomocnicze

 

Z tak powstałych kolumn, tworzymy wykres punktowy zaznaczając jako pierwszą serię danych, dane z kolumny A (jako X) + Osoby fizyczne (jako Y). Następnie zaznaczamy dane z kolumny B (jako X) + Osoby fizyczne (jako Y) i wklejamy je do wykresu z zaznaczoną opcją "Kategorie (wartości X w pierwszej kolumnie)". Tak samo postępujemy dla ostatniej serii danych - dane z kolumny C (jako X) + Osoby fizyczne (jako Y).

 

Wklej specjalnie - nowa seria danych na wykresie

 

Na powstałym wykresie możemy dodatkowo zmienić opcje związane z przeźroczystością punktów oraz odpowiednio wyskalować osie. Teraz znalezienie granicy pomiędzy wynikami jakie osiągnęli ankieterzy jest znacznie łatwiejsze.

 

Wykres punktowy w Excelu

2 thoughts on “Podział pojedynczej serii danych na wykresie punktowym

    1. Inspiruję się tym co można osiągnąć korzystając z Tableau. Z czystym sumieniem mogę też zachęcić do uczestnictwa w #makeovermonday.

      Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *