Jak zainstalować WordPress na komputerze

0
784
4/5 - (1 vote)

W poniższym artykule przedstawię, krok po kroku, jak zainstalować WordPress na lokalnym komputerze. Instalacja WordPressa na lokalnym serwerze umożliwia testowanie różnych funkcji i pluginów WordPressa bez ryzyka dla twojej strony na żywo. Przejdźmy do szczegółów.

Czego potrzebujesz?

Do instalacji WordPress na lokalnym komputerze potrzebujesz oprogramowania, które symuluje działanie serwera internetowego na twoim komputerze. Jednym z najpopularniejszych tego typu oprogramowań jest XAMPP. Pobierz i zainstaluj XAMPP na swoim komputerze, aby rozpocząć.

Krok 1: Instalacja XAMPP

Pobieranie XAMPP

Przejdź do strony Apache Friends (https://www.apachefriends.org/index.html) i pobierz najnowszą wersję XAMPP dla swojego systemu operacyjnego.

Instalacja XAMPP

Po pobraniu pliku instalacyjnego, otwórz go i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować XAMPP na swoim komputerze. Upewnij się, że moduły Apache i MySQL są zaznaczone podczas procesu instalacji.

Krok 2: Konfiguracja XAMPP

Uruchomienie XAMPP

Uruchom XAMPP, a następnie uruchom moduły Apache i MySQL, klikając przycisk „Start” obok każdego z nich. Zauważysz, że oba moduły zmienią kolor na zielony, co oznacza, że są teraz aktywne.

Tworzenie nowej bazy danych MySQL

Przejdź do przeglądarki internetowej i wpisz „localhost/phpmyadmin” w pasku adresu, aby otworzyć phpMyAdmin. Kliknij „Bazy danych” w górnym menu, wpisz nazwę dla swojej bazy danych (np. „wordpress”) i kliknij „Utwórz”.

Krok 3: Instalacja WordPress

Pobieranie WordPress

Przejdź na stronę WordPress.org i pobierz najnowszą wersję WordPress. Rozpakuj pobrany plik ZIP do folderu „htdocs” w folderze instalacyjnym XAMPP (zazwyczaj C:\xampp\htdocs).

Konfiguracja WordPress

W przeglądarce wpisz „localhost/nazwa_folderu”, gdzie „nazwa_folderu” to nazwa folderu, do którego rozpakowałeś WordPressa. Pojawi się strona konfiguracyjna WordPressa. Wybierz język, a następnie kliknij „Kontynuuj”.

W następnych krokach wprowadź nazwę swojej bazy danych, a także swoją nazwę użytkownika i hasło (domyślnie dla XAMPP to „root” i brak hasła). Kliknij „Wyślij”, a następnie „Uruchom instalację”.

Finalizacja instalacji WordPress

Wypełnij informacje o swojej stronie, w tym nazwę strony, nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail, a następnie kliknij „Zainstaluj WordPress”. Po zakończeniu instalacji pojawi się przycisk „Zaloguj się”. Kliknij go, aby zalogować się do swojej nowej lokalnej strony WordPress.

Instalacja WordPress na lokalnym komputerze to świetny sposób na eksperymentowanie z różnymi aspektami WordPressa bez ryzyka dla twojej strony na żywo. Za pomocą oprogramowania takiego jak XAMPP, proces ten jest dość prosty i nie powinien zająć dużo czasu.

Pamiętaj, że lokalna instalacja WordPressa jest przeznaczona wyłącznie do celów testowych i nie powinna być używana jako strona na żywo. Gdy skończysz eksperymentować, możesz łatwo usunąć instalację, usuwając odpowiedni folder z folderu „htdocs” w XAMPP.

Przeczytaj także:  Edytor stron WordPressa: Wszystko o Gutenbergu i pełnej edycji stron WordPressa

Porady i triki

Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych porad i sztuczek, które mogą okazać się przydatne podczas pracy z lokalną instalacją WordPress.

Krok 4: Tworzenie lokalnego środowiska wielostron

Konfiguracja WordPress dla wielu stron

WordPress umożliwia tworzenie wielu stron na jednej instalacji. Aby to zrobić, przejdź do swojego pulpitu WordPress i kliknij „Ustawienia”, a następnie „Strony”. Kliknij przycisk „Zainstaluj wielostron”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Wybór między subdomenami a subkatalogami

Podczas instalacji wielostron, WordPress zapyta Cię, czy chcesz, aby Twoje strony były dostępne jako subdomeny (np. strona1.twojadomena.com) czy subkatalogi (np. twojadomena.com/strona1). Wybór zależy od twoich preferencji, ale pamiętaj, że subdomeny mogą wymagać dodatkowej konfiguracji DNS w niektórych przypadkach.

Krok 5: Instalacja i testowanie wtyczek i motywów

Instalacja wtyczek

WordPress ma tysiące wtyczek, które pozwalają rozbudować funkcjonalność strony. Aby zainstalować wtyczkę, przejdź do „Wtyczki” na swoim pulpicie WordPress, kliknij „Dodaj nową” i wprowadź nazwę wtyczki, której szukasz. Kliknij „Zainstaluj teraz”, a następnie „Aktywuj” po zakończeniu instalacji.

Testowanie motywów

Podobnie jak wtyczki, motywy WordPressa pozwalają zmienić wygląd i układ strony. Aby zainstalować motyw, przejdź do „Wygląd” na swoim pulpicie WordPress, kliknij „Dodaj nowy” i wprowadź nazwę motywu, którego szukasz. Kliknij „Zainstaluj”, a następnie „Aktywuj” po zakończeniu instalacji.

Krok 6: Migracja lokalnej strony na serwer na żywo

Kiedy jesteś gotowy na publikację

Gdy skończysz tworzyć swoją stronę lokalnie, możesz chcieć przenieść ją na serwer na żywo. W tym celu możesz skorzystać z jednej z wielu dostępnych wtyczek do migracji WordPressa, takich jak Duplicator, All-in-One WP Migration, czy WP Migrate DB.

Testowanie po migracji

Po zakończeniu migracji, upewnij się, że przetestowałeś swoją stronę na serwerze na żywo, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Sprawdź linki, formularze, strony, obrazy i funkcjonalności wtyczek, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu.

Instalacja WordPress na lokalnym komputerze to doskonały sposób na naukę, eksperymentowanie i budowanie stron internetowych bez ryzyka wprowadzania zmian na stronie na żywo. Mam nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci w tym procesie. Pamiętaj, że najważniejsze jest praktyka i eksperymentowanie – im więcej pracujesz z WordPress, tym bardziej stajesz się z nim obeznany.

Rozwiązywanie problemów

Nawet przy starannej instalacji i konfiguracji WordPressa na lokalnym komputerze, mogą wystąpić problemy. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych problemów, które mogą się pojawić, oraz wskazówki, jak je rozwiązać.

Krok 7: Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Problem 1: XAMPP nie uruchamia Apache lub MySQL

Jeśli zauważysz, że Apache lub MySQL nie uruchamiają się prawidłowo, może to wynikać z konfliktu portów. Inne aplikacje, takie jak Skype lub programy antywirusowe, mogą korzystać z portów, które są domyślnie używane przez Apache i MySQL. Rozwiązaniem może być zmiana portów dla Apache i MySQL lub tymczasowe wyłączenie innych aplikacji korzystających z tych portów.

Problem 2: Błąd przy tworzeniu bazy danych w phpMyAdmin

Jeśli napotykasz problemy podczas tworzenia bazy danych w phpMyAdmin, upewnij się, że wprowadziłeś poprawną nazwę bazy danych i wybrałeś odpowiednią kolekcję znaków. Jeśli problem nadal występuje, spróbuj zrestartować XAMPP lub skontaktować się z pomocą techniczną XAMPP.

Problem 3: Błąd podczas instalacji WordPress

Jeśli napotkasz błędy podczas instalacji WordPress, upewnij się, że prawidłowo wprowadziłeś dane do bazy danych, a także nazwę użytkownika i hasło. Jeśli używasz XAMPP, domyślną nazwą użytkownika jest „root”, a pole hasła powinno być puste.

Problem 4: Błąd „Nie można nawiązać bezpiecznego połączenia”

Jeżeli podczas próby instalacji WordPress na lokalnym serwerze napotkasz błąd „Nie można nawiązać bezpiecznego połączenia”, problemem może być konfiguracja twojego serwera Apache. Rozwiązaniem może być modyfikacja pliku konfiguracyjnego Apache, aby umożliwić połączenia SSL/TLS.

Po zainstalowaniu WordPress na lokalnym komputerze, masz teraz idealne środowisko do nauki i eksperymentowania. Możesz teraz zacząć budować swoją stronę, instalować wtyczki, testować różne motywy i wiele więcej.

Zachęcam do dalszego eksplorowania i nauki o WordPressie. Istnieje wiele zasobów online, które mogą Ci pomóc, w tym oficjalne forum wsparcia WordPress, blogi specjalistyczne, kursy online i wiele więcej.

Pamiętaj, że praktyka jest kluczem do opanowania WordPressa. Im więcej eksperymentujesz i tworzysz, tym bardziej będziesz zaznajomiony z tym potężnym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Powodzenia!