4.5/5 - (2 votes)

Słabe Wifi w domu lub w pracy nie pozwala ci w spokoju korzystać z internetu? Ulubiony serial wciąż się zacina, a przeglądanie social mediów to udręka? Pora przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje twój router oraz wspomóc jego działanie. Podpowiadamy, jak wzmocnić sygnał Wifi bez większego wysiłku. To proste!

Słaby zasięg Wifi – przyczyny

Wolno działający lub „zrywający” się internet to problem, z którym spotkała się większość osób. Problem irytujący, utrudniający codzienną rozrywkę oraz co istotniejsze, pracę. W dobie popularnego home office większość osób dba o to, by ich domowy internet był na wysokim poziomie. Niestety, kłopoty z płynnością sygnału mogą zdarzyć się nawet przy korzystaniu z usług renomowanego dostawcy. Problem najczęściej tkwi w nieprawidłowym działaniu domowego routera.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn słabego zasięgu Wifi. Jedną z głównych może być po prostu odległość od routera. Im dalej urządzenie – komputer, telewizor czy smartfon – znajduje się od routera, tym słabszy może być sygnał. Innym czynnikiem jest interferencja sygnału, która może być spowodowana przez inne urządzenia elektroniczne, ściany, meble czy nawet mikrofale. Na osłabienie sygnału mogą wpływać oczywiście także usterki routera, instalacji czy anteny.

Jak poprawić sygnał Wifi? Sprawdzone sposoby

Jeśli słabo działający internet to twój problem, wypróbuj kilka kroków, dzięki którym zdecydowaną większość pospolitych kłopotów z Wifi można się pozbyć. Jak wzmocnić sygnał wifi?

Zmień lokalizację routera

Umieszczenie routera w centralnym miejscu domu, na wysokości drzwi może pomóc w poprawie zasięgu. Unikaj umieszczania urządzenia w zakamarkach lub za meblami, które mogą blokować sygnał. Pamiętaj, że nawet grube ściany mogą zakłócać sygnał. Jeśli korzystasz z internetu głównie w jednym pomieszczeniu, najlepiej, jeśli znajdzie się w nim również twój router.

Przeczytaj także:  Anteny LTE: Klucz do Szybkiego i Stabilnego Internetu Mobilnego

Sprawdź ustawienia anteny

Jeśli router posiada antenę, upewnij się, że jest ona ustawiona w odpowiedni sposób. Czasem zmiana kąta nachylenia anteny może znacząco poprawić zasięg sygnału. Jeśli chcesz, by sygnał rozchodził się po jednej kondygnacji, ustaw antenę pionowo. W domu piętrowym najlepiej ustawić ją poziomo.

​Sprawdź parametry routera

Sprawdź, czy twój router działa, wykorzystując pełnię mocy. W tym celu należy wejść w panel administracyjny i sprawdzić wyświetlaną wartość procentową. Jeśli nie jest ona maksymalna, zmień to, a router powinien działać sprawniej.

Wypróbuj wzmacniacz sygnału

Wzmacniacz sygnału Wifi (zwany także repeaterem lub extenderem) może być skutecznym rozwiązaniem problemu słabego sygnału. Jest to kompaktowy sprzęt, który odbiera sygnał z routera i wzmacnia go, przedłużając zasięg sieci Wifi. Ma postać niewielkiej wtyczki, którą wystarczy umieścić w gniazdku.

Dodaj drugi router

W większych domach warto rozważyć drugi router jako repeater Wifi lub instalację mesh, która tworzą sieć bezprzewodową, zapewniając lepsze pokrycie sygnałem w różnych częściach budynku.

​Popraw sygnał Wifi i korzystaj z sieci swobodnie!

Jeśli twój internet szwankuje od dawna, nie musisz od razu wzywać fachowca. Dzięki prostym krokom i odpowiednim urządzeniom, możliwe jest wyeliminowanie problemów związanych ze słabym sygnałem Wifi, co pozwoli ci cieszyć się szybkim i stabilnym połączeniem internetowym w każdym zakątku domu. A jeśli szukasz innych porad związanych z eliminowaniem popularnych domowych usterek, zajrzyj do Magazynu Ceneo: https://magazyn.ceneo.pl/. To serwis, z którym dbanie o dom stanie się znacznie prostsze!