Cyberbezpieczeństwo. Jak chronić wrażliwe dane bazy danych?

0
121
5/5 - (2 votes)

Aktywność cyberprzestępców stale rośnie. Wskazują na to coroczne statystyki prowadzone przez CERT Polska (CSIRT NASK), który działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego NASK. W swoim raporcie z 2023 odnotował ponad stuprocentowy przyrost zgłoszeń w stosunku do roku ubiegłego. W pewien sposób wzrost cieszy, bo świadczy o wciąż zwiększającej się świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń cybernetycznych. Jednak ilustruje również rażącą skalę tego zjawiska. W jaki sposób Twoja firma może zadbać o bezpieczeństwo danych wrażliwych i przeciwdziałać zagrożeniom?

W jaki sposób zapobiegać wyciekom danych?

Wszyscy wiemy, że skutki wycieku danych mogą być bardzo poważne. Nie tylko wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy czy osłabić jej konkurencyjność, ale powodować też wysokie kary pieniężne. Dlatego cyberbezpieczeństwo organizacji wymaga kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań. Ponadto wydajny i skuteczny system zabezpieczeń powinien spełniać konkretne standardy bezpieczeństwa, zapewniając ochronę bazy danych na najwyższym poziomie wiarygodności.

Warto rozpocząć od edukacji pracowników, którzy mogą stanowić pierwszą linię obrony przed zagrożeniem. Zapewnić wiedzę na temat głównych zagrożeń, takich jak phishing, malware czy ataki ransomware i sposobów ich identyfikacji. Dzięki temu zyskają niezbędne narzędzia do rozpoznawania podejrzanych sygnałów i w efekcie — uniknięcia potencjalnych pułapek. Świadomi znaczenia bezpieczeństwa danych, będą również bardziej ostrożni w obchodzeniu się z informacjami firmowymi. Szkolenia powinny uczyć praktycznych zasad ochrony poufności danych, minimalizując ryzyko wycieku czy nieautoryzowanego udostępniania informacji.

Utimaco HSM

Monitorowanie i reagowanie na incydenty jest szczególnie ważne. W tym aspekcie przydatne będą regularne audyty oraz testy bezpieczeństwa, które pozwalają identyfikować potencjalne luki w zabezpieczeniach i wprowadzać niezbędne ulepszenia. Cyberprzestępcy często wykorzystują braki w przestarzałym oprogramowaniu, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji. Dlatego też warto ustanowić rutynowy harmonogram aktualizacji. Ponadto przeprowadzanie regularnych ocen podatności pomaga zidentyfikować i wyeliminować potencjalne słabości, zanim zostaną one wykorzystane.

Chroń swoją bazę danych dzięki urządzeniu do szyfrowania danych?

Szczególne miejsce w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa firmy zajmuje szyfryzacja danych. To niezbędne narzędzie do ochrony informacji wrażliwych, które czyni je nieczytelnymi dla nieautoryzowanych użytkowników. Metody naruszania poufności danych przyjmują jednak z roku na rok coraz bardziej wysublimowaną formę. Jak więc dostosować odpowiednie metody ochrony? Jedno z dostępnych rozwiązań jest opracowane na podstawie technologii sprzętowych modułów zabezpieczających, czyli HSM (Hardware Security Module). Chroni klucze, które z kolei służą do zabezpieczania bazy danych poprzez jej szyfrowanie.

Jeśli zależy Ci na pominięciu skomplikowanych i kosztownych procedur, możesz skorzystać z gotowego pakietu Utimaco HSM, który mieści w sobie wszystkie przydatne funkcje oraz interfejsy. To nowoczesne urządzenie do szyfrowania informacji dostosowane do potrzeb różnych branż, chroniące m.in. przed ekstrakcją i analizą danych czy atakami chemicznymi lub przeprowadzanymi poprzez zmianę temperatury otoczenia.

Wszystkie dostępne rozwiązania znajdziesz na stronie CRYPTO-HSM.com. Czeka tam również na Ciebie specjalistyczne doradztwo poparte wieloletnim doświadczeniem.