WordPress: Darmowy Certyfikat SSL. Dlaczego On Jest Potrzebny I Jak Jego Zdobyć?

0
106
3/5 - (1 vote)

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia witryny internetowej, a certyfikat SSL jest jednym z kluczowych elementów, które pomagają zapewnić to bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy, czym jest certyfikat SSL, dlaczego jest niezbędny dla Twojej witryny WordPress i jak go zdobyć za darmo.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół zapewniający bezpieczne połączenie między serwerem a klientem (np. przeglądarką internetową). Certyfikat SSL to cyfrowy dokument, który potwierdza tożsamość witryny internetowej i umożliwia szyfrowanie przesyłanych informacji.

Jak działa SSL?

Kiedy odwiedzasz stronę zabezpieczoną certyfikatem SSL, serwer strony przesyła do Twojej przeglądarki kopię certyfikatu. Przeglądarka sprawdza, czy certyfikat jest aktualny, wydany przez zaufaną instytucję i czy jest powiązany z witryną, którą odwiedzasz. Jeśli wszystko się zgadza, przeglądarka wysyła sygnał z powrotem do serwera, który zaczyna szyfrować dane przesyłane między Tobą a stroną.

Dlaczego certyfikat SSL jest potrzebny?

Certyfikaty SSL są niezbędne z kilku powodów:

Bezpieczeństwo informacji: SSL szyfruje informacje, które są przesyłane między użytkownikiem a witryną, zapobiegając w ten sposób ich przechwyceniu i odczytaniu przez osoby trzecie.

Zaufanie użytkowników: Użytkownicy są bardziej skłonni do odwiedzania i przekazywania swoich danych stronom, które są zabezpieczone certyfikatem SSL.

Pozycjonowanie w Google: Google preferuje strony zabezpieczone certyfikatem SSL i zwykle wyświetla je wyżej w wynikach wyszukiwania.

Jak zdobyć darmowy certyfikat SSL dla WordPressa?

Istnieje kilka metod na zdobycie darmowego certyfikatu SSL dla Twojej strony WordPress. Najpopularniejszymi z nich są Let’s Encrypt i Cloudflare.

Let’s Encrypt

Let’s Encrypt to bezpłatna, zautomatyzowana i otwarta usługa, która dostarcza certyfikaty SSL.

Aby skorzystać z Let’s Encrypt, musisz mieć dostęp do swojego serwera hostingowego. Możesz to zrobić za pomocą cPanelu lub innych narzędzi dostępnych na Twoim hostingu. Wiele firm hostingowych oferuje automatyczną instalację certyfikatów Let’s Encrypt.

Cloudflare

Cloudflare to globalna sieć dostarczania treści (CDN), która oferuje darmowe certyfikaty SSL dla wszystkich swoich użytkowników.

Instalacja certyfikatu SSL od Cloudflare jest prosta i zazwyczaj polega na zmianie DNS swojej strony na serwery Cloudflare, a następnie włączeniu opcji „SSL” w panelu Cloudflare.

Certyfikat SSL jest niezbędny dla każdej witryny internetowej, w tym WordPressa. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo użytkowników, ale także pomaga w pozycjonowaniu strony w Google. Dzięki darmowym usługom, takim jak Let’s Encrypt i Cloudflare, zdobycie certyfikatu SSL nie musi kosztować ani grosza. Pamiętaj jednak, że ważne jest regularne odnawianie certyfikatu i monitorowanie jego ważności, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej strony.

Szczegółowy Poradnik: Jak Zainstalować Darmowy Certyfikat SSL na WordPressie za pomocą Let’s Encrypt

Krok 1: Sprawdź, czy Twój Hosting Wspiera Let’s Encrypt

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy Twój hosting wspiera Let’s Encrypt. Wiele popularnych firm hostingowych, takich jak SiteGround, Dreamhost, czy A2 Hosting, wspiera Let’s Encrypt i umożliwia łatwą instalację certyfikatów SSL z panelu kontrolnego.

Przeczytaj także:  Dlaczego wtyczka może zaszkodzić mojej witrynie?

Krok 2: Generowanie Certyfikatu SSL za pomocą Let’s Encrypt

Jeżeli Twój hosting wspiera Let’s Encrypt, najprawdopodobniej będziesz mógł wygenerować certyfikat SSL bezpośrednio z panelu kontrolnego. W cPanelu zwykle znajduje się to w sekcji Security i opcja nazywa się Let’s Encrypt. Po wybraniu domeny, dla której chcesz wygenerować certyfikat, proces powinien przebiegnąć automatycznie.

Krok 3: Konfiguracja WordPressa do Używania SSL

Po wygenerowaniu certyfikatu SSL, musisz skonfigurować swoją stronę WordPress do używania protokołu HTTPS. Aby to zrobić, przejdź do panelu administracyjnego WordPressa, wybierz Ustawienia a następnie Ogólne. W sekcjach Adres WordPress i Adres witryny, zmień adresy z http:// na https://.

Krok 4: Przekierowanie Ruchu na HTTPS

Ostatnim krokiem jest przekierowanie całego ruchu na stronie na protokół HTTPS. Możesz to zrobić edytując plik .htaccess na swoim serwerze lub za pomocą wtyczki WordPressa, takiej jak Really Simple SSL.

Szczegółowy Poradnik: Jak Zainstalować Darmowy Certyfikat SSL na WordPressie za pomocą Cloudflare

Krok 1: Utwórz Konto na Cloudflare

Aby skorzystać z darmowego certyfikatu SSL od Cloudflare, musisz najpierw utworzyć konto na tej platformie. Rejestracja jest prosta i nie wymaga podawania danych karty kredytowej.

Krok 2: Dodaj Swoją Witrynę do Cloudflare

Po zalogowaniu do Cloudflare, kliknij na przycisk + Add a Site i wprowadź adres swojej strony. Cloudflare przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji, który zawiera m.in. zmianę serwerów DNS.

Krok 3: Włącz SSL

Po dodaniu strony do Cloudflare, przejdź do zakładki SSL/TLS. W sekcji SSL, wybierz opcję Full lub Flexible – zależnie od tego, czy masz już certyfikat SSL na swoim serwerze czy nie.

Krok 4: Zmień Ustawienia WordPressa

Podobnie jak w przypadku Let’s Encrypt, musisz zmienić ustawienia swojej strony WordPress, aby korzystała z protokołu HTTPS. Zmień adresy w Ustawieniach -> Ogólne na adresy zaczynające się od https://.

Krok 5: Przekierowanie Ruchu na HTTPS

Ostatnim krokiem jest przekierowanie ruchu na protokół HTTPS. Możesz to zrobić za pomocą wtyczki WordPressa, takiej jak Really Simple SSL lub za pomocą ustawień Cloudflare. W zakładce SSL/TLS znajduje się sekcja Edge Certificates, w której można włączyć opcję Always Use HTTPS.

Za pomocą tych kroków możesz łatwo zainstalować darmowy certyfikat SSL na swojej stronie WordPress, zwiększając jej bezpieczeństwo i zaufanie użytkowników. Pamiętaj, że certyfikat SSL jest tylko jednym z elementów bezpieczeństwa strony – równie ważne jest regularne aktualizowanie WordPressa i wtyczek oraz dbanie o bezpieczeństwo serwera.

Często Zadawane Pytania

Jakie są inne korzyści z posiadania certyfikatu SSL?

Poza tymi, które omówiliśmy, certyfikat SSL jest również niezbędny do:

Transakcji finansowych online: Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to z pewnością będziesz chciał, aby twoi klienci czuli się bezpieczni podczas wprowadzania swoich danych finansowych na twojej stronie.

Współpracy z firmami trzecimi: Wielu partnerów biznesowych i dostawców wymaga od swoich klientów posiadania certyfikatu SSL.

Czy certyfikaty SSL są zawsze darmowe?

Nie. Istnieją różne typy certyfikatów SSL, niektóre z nich są płatne. Na przykład, certyfikaty EV (Extended Validation) są zazwyczaj drogie, ale zapewniają najwyższy poziom weryfikacji i są wykorzystywane przez wiele dużych firm i instytucji finansowych.

Czy certyfikaty SSL muszą być odnawiane?

Tak. Certyfikaty SSL mają określony okres ważności i muszą być regularnie odnawiane. Dla certyfikatów Let’s Encrypt jest to co 90 dni, ale wiele platform hostingowych oferuje automatyczne odnawianie certyfikatów.

Czy certyfikat SSL zapewnia pełne bezpieczeństwo mojej strony?

Nie. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczne połączenie między użytkownikiem a stroną i szyfruje przesyłane dane, ale nie chroni strony przed innymi zagrożeniami, takimi jak ataki typu DDoS, malware, czy błędy w kodzie. Bezpieczeństwo strony internetowej to kompleksowy proces, który wymaga wielu warstw ochrony.

Bezpieczeństwo strony na WordPressie jest kluczowe dla ochrony prywatności i danych użytkowników, a certyfikat SSL jest jednym z podstawowych elementów tej ochrony. Dzięki darmowym certyfikatom od Let’s Encrypt i Cloudflare, każda strona, niezależnie od jej budżetu, może skorzystać z bezpiecznego połączenia SSL.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny i jak go zdobyć dla swojej strony na WordPressie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, skomentuj poniżej lub skontaktuj się ze mną bezpośrednio. Pamiętaj, że bezpieczeństwo strony to proces, który wymaga stałej uwagi i aktualizacji, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą, każdy może go efektywnie zarządzać.