5/5 - (1 vote)

Linki „nofollow” są istotną częścią zarządzania SEO na Twojej stronie. Są szczególnie użyteczne, gdy chcesz linkować do zewnętrznych stron, ale nie chcesz przenosić „moc” SEO. W tym artykule pokażemy, jak automatycznie ustawić linki wychodzące na „nofollow” w WordPressie.

Czym jest atrybut „nofollow”?

Nofollow to wartość, którą możemy przypisać atrybutowi rel w elemencie HTML , który mówi wyszukiwarkom, aby nie indeksowały linku ani nie przekazywały „soku linkowego” (PageRank) do linkowanej strony. Wpływa to na to, jak wyszukiwarki interpretują znaczenie linku w kontekście SEO.

DLaczego stosować linki „nofollow”?

Istnieją różne powody, dla których możemy chcieć używać atrybutu „nofollow”. Może to obejmować:

Zapobieganie spamowi w komentarzach: Linki „nofollow” są szczególnie przydatne do odciążenia stron od spamerów, którzy próbują zostawić linki do swoich stron na Twojej stronie WordPress.
Reklamy i linki partnerskie: Jeżeli linkujesz do strony, z której otrzymujesz korzyści finansowe (np. linki afiliacyjne), Google zaleca oznaczenie tych linków jako „nofollow”.
Linki do stron o niskiej jakości: Jeżeli musisz linkować do strony o niskiej jakości, powinieneś użyć „nofollow”, aby wyszukiwarki nie interpretowały tego jako poparcie dla tej strony.

Jak automatycznie dodać atrybut „nofollow” do linków w WordPressie?

Automatyczne dodawanie „nofollow” do linków wychodzących jest procesem, który można zautomatyzować za pomocą wtyczek WordPress.

Używanie wtyczki „Yoast SEO”

Yoast SEO jest jednym z najpopularniejszych narzędzi SEO dla WordPress. Oto jak ustawić „nofollow” dla linków wychodzących za pomocą tej wtyczki:

Zainstaluj i aktywuj wtyczkę Yoast SEO.
Idź do sekcji „SEO” > „Search Appearance” > „Content Types”.
Znajdź opcję „Show SEO settings for Posts” i ustaw jej wartość na „Yes”.
W sekcji „Posts”, znajdź opcję „Nofollow external links” i ustaw ją na „Yes”.

Używanie wtyczki „Ultimate Nofollow”

Ultimate Nofollow jest inną popularną wtyczką do zarządzania linkami „nofollow”. Proces konfiguracji wygląda tak:

Zainstaluj i aktywuj wtyczkę „Ultimate Nofollow”.
Po aktywacji, idź do „Settings” > „Nofollow”.
Znajdź opcję „Add nofollow to all external links”, zaznacz ją i zapisz zmiany.

Automatyczne dodawanie atrybutu „nofollow” do linków wychodzących w WordPressie jest stosunkowo proste dzięki użyciu odpowiednich wtyczek, takich jak „Yoast SEO” lub „Ultimate Nofollow”. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, kiedy i dlaczego powinniśmy używać linków „nofollow”. Pamiętaj, że zarządzanie linkami wychodzącymi jest kluczową częścią skutecznego SEO.

Alternatywne sposoby ustawiania „nofollow” dla linków wychodzących

Jeżeli nie chcesz używać wtyczek do dodawania atrybutu „nofollow” do linków, możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą nieco bardziej zaawansowanych metod.

Ręczne dodawanie atrybutu „nofollow”

Możesz ręcznie dodać atrybut „nofollow” do dowolnego linku w WordPressie. Aby to zrobić, edytuj post lub stronę, gdzie chcesz dodać link „nofollow”. Następnie:

W edytorze postów WordPress, wpisz tekst, który chcesz przekształcić w link i zaznacz go.
Kliknij ikonę „Insert/edit link” na pasku narzędzi edytora.
Wprowadź URL linku i kliknij ikonę „Link options” (wygląda jak koło zębate).
Zaznacz pole „Add rel=nofollow to link” i kliknij „Update”.
Pamiętaj, że ta metoda jest czasochłonna, jeżeli masz dużo linków do oznaczenia.

Automatyczne dodawanie „nofollow” za pomocą funkcji WordPress

Inną możliwością jest dodanie kodu do pliku functions.php Twojego motywu WordPress, który automatycznie doda atrybut „nofollow” do wszystkich linków wychodzących.

Zanim zaczniesz, zawsze wykonaj kopię zapasową swojej strony WordPress. Następnie:

W panelu administratora WordPress, przejdź do „Appearance” > „Theme Editor”.
W edytorze motywów, znajdź i otwórz plik functions.php.
Dodaj poniższy kod na końcu pliku:
php
Copy code
function add_nofollow_external_links($content) {
return preg_replace_callback(’/<a(.*?)href=[„\’](http[s]*:\/\/[^”\’]+)[„\’](.*?)>/i’, function($matches) {
if (strpos($matches[2], site_url()) !== false)
return '<a’ . $matches[1] . 'href=”’ . $matches[2] . '”’ . $matches[3] . ’>’;
else
return '<a’ . $matches[1] . 'href=”’ . $matches[2] . '”’ . ’ rel=”nofollow”’ . $matches[3] . ’>’;
}, $content);
}
add_filter(’the_content’, 'add_nofollow_external_links’);
Kliknij „Update File”, aby zapisać zmiany.
Ten kod dodaje atrybut „nofollow” do wszystkich linków wychodzących w Twoim treściach, które nie linkują do Twojej własnej strony.

Zrozumienie i prawidłowe stosowanie atrybutu „nofollow” jest kluczowe dla skutecznego SEO. Dzięki wtyczkom WordPress, takim jak Yoast SEO i Ultimate Nofollow, możesz łatwo dodać atrybut „nofollow” do wszystkich linków wychodzących na swojej stronie. Alternatywnie, możesz ręcznie dodać atrybut „nofollow” do poszczególnych linków lub skorzystać z funkcji WordPress do automatycznego dodawania „nofollow” do wszystkich linków wychodzących. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, pamiętaj o zasadach i najlepszych praktykach SEO dotyczących stosowania „nofollow”.

Jak śledzić efekty użycia atrybutu „nofollow”?

Zastosowanie atrybutu „nofollow” jest jednym z elementów strategii SEO, a jak każde działanie, powinno być monitorowane i analizowane. Oto kilka sposobów na sprawdzenie, czy użycie „nofollow” przynosi oczekiwane korzyści.

Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, które pozwala monitorować i rozwiązywać problemy z wydajnością witryny w Google. Możesz sprawdzić, czy Google poprawnie interpretuje Twoje linki „nofollow”, analizując raport „Links” w Google Search Console.

Narzędzia SEO

Istnieje wiele narzędzi SEO, takich jak Ahrefs, SEMrush czy Moz, które oferują szczegółowe analizy linków. Te narzędzia mogą pokazać, które z Twoich linków są oznaczone jako „nofollow” i jak to wpływa na ranking Twojej strony.

Alternatywne atrybuty do „nofollow”

Ponadto, warto pamiętać, że „nofollow” to nie jedyny atrybut, który możesz dodać do swoich linków. W 2020 roku Google wprowadził dwie nowe wartości atrybutu rel dla linków: „ugc” i „sponsored”.

rel=”ugc”: Ten atrybut jest przeznaczony dla linków dodanych przez użytkowników, np. w sekcji komentarzy czy na forach. „ugc” oznacza User Generated Content.

rel=”sponsored”: Ten atrybut powinien być używany dla linków, które pochodzą z reklam, sponsorów lub innych umów, które mogą obejmować otrzymanie korzyści finansowych.

Wprowadzenie tych nowych atrybutów daje stronie większą kontrolę nad tym, jak linki są traktowane przez Google, co może pomóc w dalszej optymalizacji SEO.

Prawidłowe zarządzanie linkami wychodzącymi na Twojej stronie WordPress, w tym stosowanie atrybutu „nofollow”, to ważny element optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Niezależnie od tego, czy korzystasz z wtyczki, dodajesz atrybut „nofollow” ręcznie, czy korzystasz z funkcji WordPress, pamiętaj, że to jedynie część większego obrazu. Monitorowanie i dostosowywanie strategii SEO to proces ciągły, który pomaga Twojej stronie pozostać konkurencyjną i widoczną dla użytkowników internetu.