WordPress: Jak Ukryć Widgety na Urządzeniach Mobilnych?

0
186
5/5 - (1 vote)

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób przegląda strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych, bardzo ważne jest, aby Twoja strona była zoptymalizowana pod kątem takich urządzeń. Często, na małych ekranach, niektóre widgety mogą być niepotrzebne lub zaburzać wygląd strony. Dlatego w tym artykule pokażemy, jak ukryć widgety na urządzeniach mobilnych w WordPressie.

Podstawowe Pojęcia

Na początku warto przypomnieć sobie, czym są widgety w WordPressie. Są to małe bloki, które dodają specyficzne funkcje na stronę, takie jak wyświetlanie najnowszych postów, listy kategorii, formularzy wyszukiwania, itp.

Zrozumienie Responsive Design

Zanim przejdziemy do szczegółów technicznych, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest responsive design. Responsive design to podejście do projektowania stron internetowych, które sprawia, że strona „reaguje” na rozmiar ekranu użytkownika i dostosowuje swój układ w zależności od tego, jak duży jest ekran. Celem jest zapewnienie dobrej użyteczności i wyglądu strony na różnych urządzeniach.

Kiedy Ukryć Widgety

Możesz zdecydować, że niektóre widgety są niepotrzebne na ekranach mobilnych. Może to być z różnych powodów, np. widgety te mogą zabierać zbyt dużo miejsca, mogą powodować problemy z ładowaniem strony, lub po prostu nie są potrzebne dla użytkowników mobilnych.

Jak Ukryć Widgety na Urządzeniach Mobilnych

Metoda 1: Użycie Wtyczki

Jednym z najprostszych sposobów na ukrycie widgetów na urządzeniach mobilnych jest użycie wtyczki. Istnieje wiele wtyczek, które umożliwiają kontrolowanie widoczności widgetów na różnych urządzeniach. Jedną z nich jest Widget Options.

Kroki do ukrycia widgetów za pomocą Widget Options:

 1. Instaluj i aktywuj wtyczkę Widget Options.
 2. Przejdź do menu Widgety w Pulpicie WordPress.
 3. Wybierz widget, który chcesz ukryć.
 4. Znajdziesz tam nową sekcję o nazwie 'Widget Options’. Kliknij na nią.
 5. Zaznacz opcję 'Hide on checked pages’ i wybierz 'Mobile Devices’.
 6. Kliknij 'Save’ i gotowe!

Metoda 2: Użycie CSS

Jeśli jesteś bardziej techniczny, możesz zdecydować się na użycie CSS do ukrycia widgetów. Ta metoda wymaga pewnej wiedzy o CSS, ale daje Ci więcej kontroli nad wyglądem strony.

Kroki do ukrycia widgetów za pomocą CSS:

  1. Przejdź do menu Wygląd > Edytor CSS.
  2. Wpisz poniższy kod, zastępując 'widget_class’ klasą CSS Twojego widgetu:

@media screen and (max-width: 768px) { .widget_class { display: none; } }

 1. Kliknij 'Zapisz’ i gotowe!

Ta metoda ukryje wybrany widget na ekranach o szerokości nie większej niż 768px, co generalnie obejmuje większość urządzeń mobilnych.

Ukrywanie widgetów na urządzeniach mobilnych jest kluczowe dla utrzymania czystego i skutecznego projektu strony. Istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić, a najłatwiejsze z nich to użycie wtyczki lub CSS. Pamiętaj, aby zawsze testować swoje zmiany na różnych urządzeniach, aby upewnić się, że wszystko wygląda tak, jak powinno.

Pamiętaj, że WordPress jest niezwykle elastycznym systemem CMS, który umożliwia wiele różnych dostosowań, aby spełnić Twoje konkretne potrzeby. Ukrywanie widgetów na urządzeniach mobilnych to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki możesz dostosować swoją stronę do swojej publiczności i celów biznesowych.

Przeczytaj także:  Edytor stron WordPressa: Wszystko o Gutenbergu i pełnej edycji stron WordPressa

Dodatkowe Zasoby

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji strony WordPress pod kątem urządzeń mobilnych, polecamy następujące zasoby:

 • WordPress Developer Handbook: Mobile
 • Official AMP Plugin for WordPress

Te zasoby pomogą Ci zrozumieć, jak najlepiej zoptymalizować swoją stronę WordPress dla użytkowników mobilnych.

Praktyczne Porady

Staraj się Minimować Liczbę Widgetów

Czasami, zamiast ukrywać widgety, lepszym rozwiązaniem może być ich zredukowanie. Im mniej widgetów na Twojej stronie, tym łatwiej jest jej się załadować, co jest szczególnie ważne na urządzeniach mobilnych. Zastanów się, które widgety są naprawdę potrzebne dla Twoich użytkowników mobilnych i skup się na nich.

Testuj Swoją Stronę na Różnych Urządzeniach

Podczas optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych, ważne jest, aby przetestować swoje zmiany na różnych urządzeniach. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi deweloperskich w przeglądarce lub korzystając z serwisów do testowania stron na różnych urządzeniach.

Używaj Motywu Responsive

Jednym z najważniejszych kroków, które możesz podjąć w kierunku lepszego dostosowania swojej strony do urządzeń mobilnych, jest wybór motywu, który jest „responsive”. Motywy te są projektowane z myślą o urządzeniach mobilnych i automatycznie dostosowują swój układ w zależności od rozmiaru ekranu.

Rozważ Wykorzystanie AMP

Jeszcze jednym rozwiązaniem, które możesz rozważyć, jest użycie Accelerated Mobile Pages (AMP). Jest to projekt Google’a, który ma na celu przyspieszenie ładowania stron na urządzeniach mobilnych. Jest to szczególnie przydatne dla stron z dużą ilością treści, takich jak blogi czy strony informacyjne.

Kroki do zastosowania AMP:

 1. Instaluj i aktywuj wtyczkę AMP dla WordPressa.
 2. Przejdź do ustawień wtyczki i skonfiguruj według swoich preferencji.
 3. Zapewnij, że Twoja strona jest zgodna z AMP, wykonując testy dostępne na stronie Google AMP Test.

Podsumowując, ukrywanie widgetów na urządzeniach mobilnych może być niezbędne dla poprawy wyglądu i wydajności Twojej strony na małych ekranach. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na użycie wtyczki, czy skorzystasz z CSS, pamiętaj o testowaniu zmian i dbaniu o doskonałe doświadczenie użytkownika na każdym urządzeniu.

Czy masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz więcej informacji na temat ukrywania widgetów na urządzeniach mobilnych w WordPressie? Zapraszam do kontaktu lub zostawienia komentarza poniżej. Chętnie pomogę Ci dostosować swoją stronę WordPress do potrzeb użytkowników mobilnych.

FAQ – Często Zadawane Pytania

Czy ukrywanie widgetów na urządzeniach mobilnych wpływa na SEO?

Tak, ale niekoniecznie negatywnie. Google zwraca dużą uwagę na wydajność i użyteczność strony na urządzeniach mobilnych, więc jeśli ukryjesz widgety, które zaburzają wygląd strony lub spowalniają jej ładowanie na urządzeniach mobilnych, może to faktycznie poprawić Twoje SEO. Z drugiej strony, jeśli ukryjesz ważne treści lub linki w widgetach, może to potencjalnie zaszkodzić Twojemu SEO. Najważniejsze jest, aby zawsze pamiętać o użytkownikach i starać się dostarczyć im najlepsze możliwe doświadczenie.

Czy istnieją inne metody ukrywania widgetów oprócz użycia wtyczki lub CSS?

Tak, istnieją inne metody, ale są one zwykle bardziej skomplikowane i wymagają większej wiedzy technicznej. Na przykład, możesz zmodyfikować kod Twojego motywu WordPress, aby ukryć pewne widgety na urządzeniach mobilnych, ale zalecamy to tylko zaawansowanym użytkownikom, którzy są komfortowi z modyfikacją kodu PHP.

Czy mogę ukryć tylko niektóre widgety, a nie wszystkie?

Tak, zdecydowanie możesz to zrobić. Wszystko zależy od tego, które widgety uważasz za niepotrzebne na urządzeniach mobilnych. Możesz ukryć dowolną liczbę widgetów, korzystając z metod opisanych w tym artykule.

Czy muszę ukrywać widgety na urządzeniach mobilnych?

Nie, nie musisz. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że na małych ekranach, niektóre widgety mogą nie wyglądać dobrze lub mogą zaburzać użyteczność strony. Dlatego zawsze zalecamy przetestowanie swojej strony na różnych urządzeniach i dostosowanie jej do potrzeb swojej publiczności.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak ukryć widgety na urządzeniach mobilnych w WordPressie. To jest kluczowy aspekt optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych i może znacząco poprawić doświadczenie Twoich użytkowników. Pamiętaj, że zawsze warto testować różne rozwiązania i dostosować swoją stronę do swojej specyficznej publiczności i celów biznesowych.

Czy masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy? Zapraszam do kontaktu lub zostawienia komentarza poniżej. Jestem tutaj, aby Ci pomóc!