WordPress: Jak zmienić adres logowania do panelu WP

0
823
4/5 - (1 vote)

WordPress to najpopularniejsza platforma CMS (Content Management System) na świecie, a jej elastyczność pozwala na tworzenie różnego rodzaju stron internetowych. Jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa WordPressa jest zabezpieczenie panelu administracyjnego, co można osiągnąć m.in. poprzez zmianę adresu logowania do panelu WP. W tym poradniku pokażemy, jak to zrobić.

Zalety zmiany adresu logowania do WordPressa

Zmiana domyślnego adresu logowania do WordPressa (zwykle twojadomena.pl/wp-admin lub twojadomena.pl/wp-login.php) pomaga w zabezpieczeniu Twojej strony internetowej przed atakami typu brute force. Takie ataki polegają na wielokrotnym wpisywaniu różnych kombinacji nazw użytkowników i haseł, w nadziei na odgadnięcie prawidłowych danych. Domyślne ścieżki logowania są powszechnie znane, dlatego ich zmiana jest jednym z podstawowych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Metody zmiany adresu logowania do WordPressa

Możliwe są dwie metody zmiany adresu logowania do WordPressa: ręczna (poprzez edycję plików .htaccess lub functions.php) i przy użyciu wtyczki. Obie metody są skuteczne, ale korzystanie z wtyczki jest zdecydowanie łatwiejsze, szczególnie dla osób niezaznajomionych z programowaniem.

Metoda 1: Zmiana adresu logowania do WordPressa przy użyciu wtyczki

Na rynku jest wiele wtyczek umożliwiających zmianę adresu logowania, ale jedną z najpopularniejszych jest WPS Hide Login. Aby zmienić adres logowania przy użyciu tej wtyczki, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa.
 2. Przejdź do sekcji Wtyczki > Dodaj nową i wyszukaj WPS Hide Login.
 3. Zainstaluj i aktywuj wtyczkę.
 4. Przejdź do sekcji Ustawienia > WPS Hide Login.
 5. W polu Login URL wpisz nowy adres, pod którym chcesz logować się do panelu administracyjnego WordPressa.
 6. Kliknij przycisk Zapisz zmiany.

Pamiętaj, aby zapisać nowy adres logowania w bezpiecznym miejscu, ponieważ utrata tego adresu może skutkować brakiem dostępu do panelu administracyjnego WordPressa.

Metoda 2: Ręczna zmiana adresu logowania do WordPressa

Jeżeli wolisz nie korzystać z wtyczek, możliwa jest ręczna zmiana adresu logowania. Ta metoda wymaga jednak pewnych umiejętności programistycznych i ostrożności, aby nie uszkodzić strony. Aby zmienić adres logowania do WordPressa ręcznie, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa.
 2. Przejdź do sekcji Wygląd > Edytor motywu.
 3. W prawym panelu kliknij na plik functions.php.
 4. Na końcu pliku, przed zamknięciem znacznika PHP (jeśli istnieje), dodaj następujący kod:
  
    add_filter('login_url', 'nowy_login_url', 10, 2);
  bash
  Copy code
  function nowy_login_url($force_reauth, $redirect){
    $login_page = home_url('nowy-login/');
    $login_url = add_query_arg('redirect_to', $redirect, $login_page);
    return $login_url;
  }
  

  Zastąp 'nowy-login’ słowem, które chcesz użyć jako nowy adres logowania.

 5. Kliknij przycisk Zaktualizuj plik.

Podobnie jak w przypadku metody z wtyczką, pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu nowego adresu logowania.

Zabezpieczenie strony opartej na WordPressie jest kluczowe dla ochrony danych, a zmiana adresu logowania to jeden ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa. Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj o regularnej aktualizacji WordPressa, motywów i wtyczek oraz o utrzymaniu silnych haseł do swojego konta.

Dalsze kroki w zabezpieczaniu Twojego WordPressa

Chociaż zmiana adresu logowania jest skutecznym krokiem w zabezpieczaniu Twojego WordPressa, istnieje wiele innych strategii, które możesz zastosować, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony.

Używaj silnych haseł

Hasła są pierwszą linią obrony Twojej strony. Używanie silnych haseł, które są trudne do odgadnięcia lub złamania, jest kluczowe. Unikaj używania zbyt oczywistych haseł, takich jak „haslo123” czy „admin”. Zamiast tego, używaj długich haseł składających się z różnych znaków, w tym liter, cyfr i symboli.

Regularnie aktualizuj WordPressa, motywy i wtyczki

WordPress regularnie wydaje aktualizacje, które często zawierają poprawki bezpieczeństwa. Regularne aktualizowanie WordPressa, wraz z motywami i wtyczkami, jest ważne dla utrzymania bezpieczeństwa strony. Pamiętaj też, aby używać tylko zaufanych motywów i wtyczek od wiarygodnych deweloperów.

Limituj próby logowania

Zabezpiecz swoją stronę przed atakami typu brute force, ograniczając liczbę prób logowania z danego adresu IP. Istnieje wiele wtyczek, które oferują tę funkcję, np. Limit Login Attempts Reloaded czy Loginizer.

Wykorzystaj autentykację dwuskładnikową

Autentykacja dwuskładnikowa dodaje dodatkową warstwę ochrony do Twojego logowania, wymagając od użytkownika wprowadzenia kodu z aplikacji na smartfona lub SMS-a, oprócz wpisania hasła. Wtyczki takie jak Google Authenticator czy Two Factor Authentication mogą pomóc w wdrożeniu tej funkcji na Twojej stronie WordPress.

Twórz regularne kopie zapasowe

W razie jakichkolwiek problemów, takich jak atak hakerski lub błąd podczas aktualizacji, zawsze powinieneś mieć najnowszą kopię zapasową swojej strony. Możesz to zrobić ręcznie, ale są dostępne także wtyczki, które automatyzują proces tworzenia kopii zapasowych, jak np. UpdraftPlus czy BackWPup.

Bezpieczeństwo WordPressa jest ważne dla każdego właściciela strony, niezależnie od jej rozmiaru. Chociaż zmiana adresu logowania do panelu WP jest dobrym początkiem, pamiętaj o podjęciu dalszych kroków w celu zabezpieczenia swojej strony. Stosowanie silnych haseł, regularne aktualizacje, ograniczanie prób logowania, autentykacja dwuskładnikowa i tworzenie kopii zapasowych to tylko niektóre z działań, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją stronę WordPress.

Monitorowanie aktywności na stronie

Po zaimplementowaniu podstawowych kroków związanych z bezpieczeństwem, warto rozważyć monitorowanie aktywności na stronie. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować na potencjalne zagrożenia i lepiej zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z Twojej strony.

Używaj wtyczek do monitorowania aktywności

Wtyczki do monitorowania aktywności, takie jak WP Security Audit Log lub Activity Log, umożliwiają śledzenie wszystkiego, co dzieje się na Twojej stronie. Wszystkie logowania, próby logowania, zmiany w treści, aktualizacje wtyczek i motywów – wszystko to zostanie zarejestrowane i będzie dostępne do przeglądania w prosty sposób.

Używaj usług monitoringu bezpieczeństwa

Istnieją też usługi monitoringu bezpieczeństwa, takie jak Sucuri czy Wordfence, które nie tylko śledzą aktywność na Twojej stronie, ale również regularnie skanują ją pod kątem potencjalnych zagrożeń, takich jak złośliwe oprogramowanie czy próby ataków hakerskich.

Zabezpieczenie połączenia

Współczesne standardy bezpieczeństwa internetowego wymagają, aby wszystkie strony internetowe używały połączeń HTTPS zamiast HTTP. Dzięki temu połączenie między użytkownikiem a Twoją stroną jest szyfrowane, co zapobiega przechwytywaniu i manipulacji danymi przesyłanymi między nimi.

Jak włączyć HTTPS na stronie WordPress?

Aby włączyć HTTPS na stronie WordPress, musisz najpierw zakupić i zainstalować certyfikat SSL. Wiele firm hostingowych oferuje certyfikaty SSL za darmo lub za niewielką opłatą. Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, możesz przekierować cały ruch na stronie na HTTPS. Możesz to zrobić ręcznie poprzez edycję pliku .htaccess lub przy użyciu wtyczki, takiej jak Really Simple SSL.

Bezpieczeństwo WordPressa jest obszernym tematem, który wymaga ciągłego monitorowania i aktualizacji. Mimo że zmiana adresu logowania do panelu WP to dobry pierwszy krok, ważne jest, aby zaimplementować dodatkowe kroki zabezpieczające, takie jak stosowanie silnych haseł, regularne aktualizacje, autentykacja dwuskładnikowa, tworzenie kopii zapasowych, monitorowanie aktywności i zabezpieczanie połączenia za pomocą HTTPS. Pamiętaj, że najważniejszym elementem bezpieczeństwa jest czujność i regularne dbanie o aktualność i bezpieczeństwo swojej strony.

Przeczytaj także:  Optymalizacja zdjęć pod SEO w WordPress