WordPress: Robimy Responsywne Elementy w Treści

0
784
5/5 - (1 vote)

Responsywność w projektowaniu stron internetowych stała się standardem w erze urządzeń mobilnych. Celem tego artykułu jest pokazanie, jak tworzyć responsywne elementy na Twojej stronie WordPress, aby zapewnić wyjątkowe doświadczenie użytkownikowi na każdym urządzeniu.

Czym Jest Responsywność?

Projektowanie responsywne to podejście, które sprawia, że strona internetowa działa dobrze na różnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i telefony komórkowe. Aby osiągnąć to, zawartość strony dostosowuje się do rozmiaru ekranu urządzenia.

Tworzenie Responsywnych Elementów w WordPress

1. Responsywne Tematy

Najprostszym sposobem na osiągnięcie responsywności w WordPressie jest korzystanie z tematów, które są już responsywne. Istnieje wiele tematów dostępnych, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, które są zoptymalizowane pod kątem responsywności.

2. Responsywne Wtyczki

Wtyczki mogą pomóc Ci zaimplementować responsywność w Twojej stronie, nawet jeśli Twoje aktualne tematy nie są responsywne. Wtyczki takie jak WPtouch czy Jetpack oferują funkcje responsywności.

3. Tworzenie Responsywnych Menu

Aby Twoje menu było responsywne, należy skorzystać z dedykowanych wtyczek, jak na przykład Responsive Menu. Ta wtyczka pozwala na stworzenie niestandardowych, responsywnych menu, które będą wyglądać dobrze na każdym urządzeniu.

4. Responsywna Typografia

Twoje czcionki również muszą być responsywne. W zależności od rozmiaru ekranu, rozmiar czcionki powinien się dostosować, aby był czytelny. Możesz skorzystać z wtyczek, takich jak Responsive Typography, aby to osiągnąć.

Tworzenie Responsywnych Elementów za pomocą CSS

Jeśli jesteś doświadczonym deweloperem, możesz skorzystać z CSS do stworzenia responsywnych elementów na Twojej stronie. Istnieje kilka technik, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Media Queries

Media queries pozwalają Ci dostosować wygląd Twojej strony w zależności od charakterystyk urządzenia, takich jak szerokość ekranu. Możesz na przykład zmniejszyć rozmiar czcionki na małych ekranach lub zmienić układ elementów na dużych ekranach.

2. Flexbox

Flexbox to technika CSS, która pozwala na łatwe zarządzanie układem elementów na stronie. Dzięki Flexbox, elementy mogą „rozciągać” się lub „kurczyć”, aby dopasować się do dostępnej przestrzeni, co jest idealne dla responsywnego projektowania.

3. CSS Grid

CSS Grid jest inną techniką CSS, która pozwala na tworzenie złożonych układów stron. Podobnie jak Flexbox, Grid również jest responsywny i pozwala na łatwe zarządzanie układem elementów na stronie.

Tworzenie responsywnych elementów na Twojej stronie WordPress jest kluczowe dla zapewnienia dobrego doświadczenia użytkownikowi na każdym urządzeniu. Możesz to osiągnąć poprzez korzystanie z responsywnych tematów i wtyczek, lub jeśli jesteś bardziej doświadczonym deweloperem, poprzez korzystanie z technik CSS takich jak media queries, Flexbox i CSS Grid.

Tworzenie Responsywnych Obrazków i Filmów

1. Responsywne Obrazki

Responsywne obrazki dostosowują swoje wymiary w zależności od rozmiaru ekranu urządzenia. WordPress natywnie obsługuje responsywne obrazki, a więc każdy obrazek, który dodasz do swojej strony, będzie już responsywny. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić responsywność swoich obrazków:

 • Użyj właściwego rozmiaru obrazka: Jeśli obrazek jest zbyt duży, może spowolnić ładowanie strony. Upewnij się, że obrazek ma odpowiedni rozmiar dla miejsca, w którym jest wyświetlany.
 • Zastosuj kompresję obrazków: Możesz użyć wtyczek, takich jak Smush, aby zautomatyzować proces kompresji obrazków.
 • Wykorzystaj lazy loading: Lazy loading oznacza, że obrazek jest ładowany tylko wtedy, gdy jest potrzebny, czyli gdy użytkownik przewija stronę. Możesz to osiągnąć za pomocą wtyczki, takiej jak BJ Lazy Load.
Przeczytaj także:  WordPress: Jak wyświetlać losowe wpisy w WordPress?

2. Responsywne Filmy

Podobnie jak obrazki, filmy również muszą być responsywne. WordPress automatycznie sprawia, że filmy z popularnych serwisów, takich jak YouTube czy Vimeo, są responsywne. Ale jeśli dodajesz filmy bezpośrednio do swojej strony, może być to trochę trudniejsze. Poniżej znajduje się przykładowy kod CSS, który możesz użyć do stworzenia responsywnego kontenera dla filmów:

.video-container {
  position: relative;
  padding-bottom: 56.25%; /* Aspect Ratio 16:9 */
  padding-top: 25px;
  height: 0;
  overflow: hidden;
}
.video-container iframe,
.video-container object,
.video-container embed {
  position: absolute;
  top: 0;
  left: 0;
  width: 100%;
  height: 100%;
}

Możesz teraz otoczyć swój film HTML tagiem div z klasą „video-container”, a film dopasuje się do szerokości kontenera zachowując proporcje 16:9.

Optymalizacja Responsywności

1. Testowanie Responsywności

Możesz użyć narzędzi, takich jak Google Mobile-Friendly Test, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna. Jest to ważny krok, ponieważ Google preferuje strony, które są przyjazne dla urządzeń mobilnych, a więc responsywność może wpłynąć na ranking SEO Twojej strony.

2. Optymalizacja Prędkości

Responsywność nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na doświadczenie użytkownika na urządzeniach mobilnych. Prędkość ładowania strony również jest ważna. Możesz użyć narzędzi, takich jak Google PageSpeed Insights, aby sprawdzić i zoptymalizować prędkość ładowania swojej strony.

3. Użycie CDN

Sieć dostarczania treści (CDN) to sieć serwerów rozlokowanych na całym świecie, które pomagają dostarczyć treść Twojej strony szybciej do użytkowników, niezależnie od ich lokalizacji. Dzięki temu strona będzie się szybciej ładowała, co poprawi doświadczenie użytkownika i wpłynie pozytywnie na SEO.

Responsywność jest kluczem do sukcesu w dzisiejszych czasach. Dzięki temu artykułowi, powinieneś już wiedzieć, jak tworzyć responsywne elementy na Twojej stronie WordPress. Pamiętaj, że responsywność jest ważna nie tylko dla wyglądu Twojej strony, ale również dla jej funkcjonalności, prędkości ładowania i SEO.

Responsywność w Kontekście Projektowania UX/UI

1. Adaptacyjne vs Responsywne Projektowanie

Podczas pracy nad responsywnością Twojej strony, możesz napotkać pojęcie „adaptacyjnego projektowania”. Podobnie jak responsywne projektowanie, adaptacyjne projektowanie ma na celu zapewnienie optymalnego doświadczenia użytkownikowi na różnych urządzeniach. Główna różnica polega na tym, że responsywne strony dynamicznie dostosowują swoje układy na podstawie szerokości ekranu, podczas gdy adaptacyjne strony mają kilka predefiniowanych układów dla określonych rozmiarów ekranu.

2. Mobilne Podejście „Mobile First”

W odpowiedzi na rosnący udział mobilnego ruchu w internecie, coraz więcej deweloperów decyduje się na podejście „mobile first”. Zamiast projektować stronę najpierw dla komputera, a następnie dostosowywać ją do ekranów o mniejszych rozmiarach, w podejściu „mobile first” projektuje się najpierw dla ekranów o mniejszych rozmiarach, a następnie skaluje się do ekranów o większych rozmiarach.

3. Zasady Projektowania Responsywnego

Projektowanie responsywne to nie tylko techniczna realizacja, ale również zestaw zasad projektowania, które pomagają w tworzeniu stron, które są łatwe w obsłudze na różnych urządzeniach. Oto kilka zasad, które warto mieć na uwadze:

 • Prostota: Strony responsywne powinny być jak najprostsze. Im mniej elementów na stronie, tym łatwiej jest je dostosować do różnych rozmiarów ekranu.
 • Łatwość nawigacji: Nawigacja powinna być łatwa do zrozumienia i używania na każdym urządzeniu. Menu powinny być proste i czytelne, a linki łatwe do kliknięcia.
 • Skalowalność: Elementy na stronie, takie jak obrazki i czcionki, powinny być łatwe do skalowania, aby wyglądały dobrze na każdym rozmiarze ekranu.

Tworzenie responsywnych elementów na stronie WordPress jest nie tylko koniecznością, ale również kluczem do sukcesu w dzisiejszym zdominowanym przez urządzenia mobilne świecie internetu. Pamiętaj, że responsywność nie dotyczy tylko wyglądu Twojej strony, ale również jej funkcjonalności i prędkości. Używając narzędzi, technik i zasad, o których wspomnieliśmy w tym artykule, możesz stworzyć stronę, która nie tylko wygląda świetnie, ale również działa bez zarzutu na każdym urządzeniu.