4/5 - (1 vote)

Microsoft PowerPoint jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia prezentacji. Dzięki niemu możemy nie tylko przedstawić informacje w atrakcyjnej formie, ale również wyróżnić się na tle innych. Efektywna praca z programem to jednak nie tylko umiejętność wyboru odpowiednich szablonów czy elementów graficznych, ale również zrozumienie skrótów klawiaturowych, które mogą znacząco przyspieszyć pracę. W tym artykule przedstawię 10 skrótów klawiaturowych, które z pewnością ułatwią Wam korzystanie z PowerPointa.

Spis Treści:

1. Ctrl + N – Nowa Prezentacja

Pierwszy skrót, który warto znać, to Ctrl + N. Dzięki niemu szybko otworzysz nową prezentację, nie tracąc czasu na szukanie odpowiedniej opcji w menu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy potrzebujesz zacząć pracę nad nowym projektem w pośpiechu.

2. Ctrl + D – Duplikowanie Slajdów i Obiektów

Jeżeli chcesz skopiować wybrany slajd lub obiekt, możesz użyć skrótu Ctrl + D. Wybrany element zostanie zduplikowany i umieszczony tuż obok oryginału, co jest dużo szybsze niż kopiowanie i wklejanie.

3. Alt + Shift + Strzały – Przesuwanie Obiektów

Kiedy chcesz precyzyjnie przesunąć obiekt na slajdzie, Alt + Shift + strzały (góra, dół, lewo, prawo) okaże się bardzo użytecznym skrótem. Pozwala on na przesunięcie elementu o jedną jednostkę w wybranej kierunku, co daje dużą kontrolę nad lokalizacją obiektu.

4. F5 – Uruchom Pokaz Slajdów

Kiedy już skończysz pracę nad prezentacją i chcesz ją wyświetlić, skrót F5 uruchomi pokaz slajdów od początku. Jest to dużo wygodniejsze niż klikanie myszką przez kilka opcji w menu.

5. Ctrl + S – Zapisz Prezentację

Niezwykle istotne jest regularne zapisywanie swojej pracy. Skrót Ctrl + S jest tu nieoceniony i pozwoli Ci na szybkie zapisanie zmian, nie przerywając przy tym pracy.

6. Ctrl + K – Wstawianie Linku

Jeśli potrzebujesz wstawić link do strony internetowej lub innego dokumentu, skrót Ctrl + K jest dla Ciebie. Wywoła on okno dialogowe, w którym możesz dodać URL lub ścieżkę do pliku na komputerze.

7. Ctrl + M – Dodaj Nowy Slajd

Tworzenie nowych slajdów jest jedną z najważniejszych funkcji w PowerPoint. Skrót Ctrl + M pozwala na szybkie dodanie nowego slajdu, niezależnie od tego, gdzie w prezentacji się znajdujesz.

8. Ctrl + T – Wstawianie Tabeli

Często prezentacje wymagają przedstawienia danych w formie tabeli. Skrót Ctrl + T wywoła okno dialogowe, w którym będziesz mógł ustalić ilość kolumn i wierszy dla nowej tabeli.

9. Ctrl + P – Drukowanie

Gdy Twoja prezentacja jest już gotowa i chcesz ją wydrukować, skrót Ctrl + P jest tym, czego potrzebujesz. Otworzy on okno dialogowe, gdzie można wybrać odpowiednie ustawienia drukowania.

10. Ctrl + Z – Cofnij

Ostatni, ale nie mniej ważny, skrót to Ctrl + Z, który pozwala na cofnięcie ostatnio wykonanej akcji. Jest to szczególnie przydatne, kiedy przypadkowo usuniesz ważny element lub zastosujesz niechcianą zmianę.

Dzięki takiemu zestawowi skrótów klawiaturowych praca z Microsoft PowerPoint staje się znacznie sprawniejsza i przyjemniejsza. Oczywiście, to tylko kilka przykładów i PowerPoint oferuje znacznie więcej możliwości.

11. Ctrl + Shift + G – Grupowanie Obiektów

Jeśli na jednym slajdzie masz wiele różnych elementów, takich jak obrazy, teksty i kształty, grupowanie ich w jedną całość może znacznie ułatwić zarządzanie. Skrót Ctrl + Shift + G pozwala na szybkie grupowanie wybranych obiektów.

12. Ctrl + Shift + H – Włączenie/Wyłączenie Linii Siatki i Podziałki

Dzięki temu skrótowi można w łatwy sposób włączyć lub wyłączyć widok linii siatki i podziałki. Jest to bardzo użyteczne, kiedy potrzebujesz dokładnie wyśrodkować lub wyrównać obiekty na slajdzie.

13. Ctrl + F – Wyszukiwanie Tekstu

Czasami w skomplikowanych prezentacjach trudno jest szybko znaleźć potrzebny fragment tekstu. Skrót Ctrl + F otworzy okno wyszukiwania, w którym można wpisać szukane słowo czy frazę.

14. Ctrl + X, Ctrl + C, Ctrl + V – Wycinanie, Kopiowanie, Wklejanie

To podstawowe skróty, które znane są nie tylko użytkownikom PowerPointa. Ctrl + X służy do wycinania, Ctrl + C do kopiowania, a Ctrl + V do wklejania elementów. Użycie tych skrótów znacznie przyspiesza pracę.

15. Ctrl + Alt + V – Wklejanie Specjalne

Jeżeli potrzebujesz więcej kontroli nad tym, co i jak wklejasz, skrót Ctrl + Alt + V otworzy okno opcji wklejania specjalnego. Możesz tutaj wybrać, czy chcesz wkleić element z zachowaniem formatowania, czy też jako prosty tekst.

16. Shift + F6 – Przejście do Panelu Notatek

Jeśli podczas prezentacji korzystasz z notatek, skrót Shift + F6 pozwala na szybkie przejście do panelu notatek, bez konieczności korzystania z myszki.

17. Ctrl + Shift + N – Nowa Notatka

Dobrym zwyczajem jest dodawanie notatek do slajdów, które pomogą Ci podczas prezentacji. Skrót Ctrl + Shift + N ułatwia to zadanie, automatycznie dodając nową notatkę do aktualnie wyświetlanego slajdu.

18. Ctrl + L, Ctrl + E, Ctrl + R – Wyrównanie Tekstu

Jeśli pracujesz nad estetyką i układem tekstu na slajdach, wyrównanie tekstu jest kluczowe. Skrót Ctrl + L wyrówna tekst do lewej, Ctrl + E do środka, a Ctrl + R do prawej strony.

19. Ctrl + + i Ctrl + – – Powiększenie i Pomniejszenie

Zarządzanie poziomem zoomu jest często pomijane, ale jest to bardzo ważne dla precyzyjnej pracy. Skróty Ctrl + + i Ctrl + – pozwalają na szybkie powiększenie lub pomniejszenie widoku slajdu.

20. Alt + N, P – Wstawianie Obrazu

Jeżeli chcesz szybko dodać obraz do swojej prezentacji, skrót Alt + N, a następnie P otworzy okno dialogowe do wstawiania obrazów z dysku twardego czy z sieci.

Te dodatkowe skróty, choć nieco bardziej zaawansowane, również mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę z PowerPointem. Opanowanie ich daje dużą przewagę i pozwala na efektywniejsze korzystanie z wszystkich możliwości tego programu.

21. Alt + F9 – Pokaż/Ukryj Kody Pola

Jeśli pracujesz z polami, takimi jak daty, numery stron czy inne dynamicznie aktualizowane informacje, skrót Alt + F9 pozwala na szybkie przełączanie między widokiem wartości pola a jego kodem. Jest to szczególnie przydatne podczas fine-tuning’u prezentacji.

22. Alt + S, H – Wstawianie Nagłówka i Stopki

Podczas tworzenia profesjonalnej prezentacji, często potrzebujesz dodać nagłówek czy stopkę na slajdach. Skrót Alt + S, a następnie H, otworzy okno dialogowe, w którym możesz to zrobić.

23. Ctrl + Shift + C i Ctrl + Shift + V – Kopiowanie i Wklejanie Formatu

Jeżeli stworzyłeś element, który ma idealne formatowanie i chciałbyś to zastosować do innych obiektów, użyj Ctrl + Shift + C, aby skopiować format, a następnie Ctrl + Shift + V, aby go wkleić na inny obiekt.

24. Ctrl + F2 – Podgląd Wydruku

Przed finałowym wydrukowaniem prezentacji warto zobaczyć, jak będzie ona wyglądała na papierze. Skrót Ctrl + F2 otworzy podgląd wydruku, który pomoże ci w ewentualnych korektach.

25. Ctrl + Q – Ukrycie Paska Narzędziowego

Jeżeli potrzebujesz więcej przestrzeni roboczej, ukrycie paska narzędziowego może być dobrą opcją. Skrót Ctrl + Q pozwoli na to, nie przerywając twojej pracy.

26. Alt + W, Q – Podział Okna

Czasem podczas pracy nad rozbudowaną prezentacją przydatne jest jednoczesne śledzenie dwóch różnych slajdów. Skrót Alt + W, a następnie Q, otworzy opcję podziału okna na dwa widoki.

27. Alt + O, H – Zarządzanie Layoutem Slajdów

Kiedy potrzebujesz szybko zmienić układ slajdu, np. z tytułu na treść czy na dwie kolumny, skrót Alt + O, a następnie H, otworzy panel wyboru układów.

28. Ctrl + Shift + D – Duplikowanie Slajdu

Jeśli potrzebujesz stworzyć slajd podobny do aktualnego, zamiast tworzyć go od zera, można użyć skrótu Ctrl + Shift + D, który zduplikuje bieżący slajd.

29. Ctrl + J – Justowanie Tekstu

Dla tych, którzy cenią szczegółowe formatowanie tekstu, skrót Ctrl + J pozwala na justowanie, czyli wyrównanie tekstu zarówno do lewej, jak i do prawej marginesu.

30. Alt + P, S, P – Zmiana Tła Slajdu

Jeśli chcesz szybko zmienić tło slajdu, skrót Alt + P, a następnie S i P, otworzy panel wyboru tła, w którym możesz wybrać kolor, gradient czy nawet obraz.

Znajomość tych dodatkowych, ale równie ważnych skrótów, może znacząco wpłynąć na efektywność i komfort Twojej pracy w PowerPoint. Im więcej skrótów znasz, tym łatwiej jest Ci manipulować różnymi aspektami prezentacji, zwiększając tym samym jej profesjonalizm i skuteczność.

31. Ctrl + K – Wstawianie Hiperłącza

Chociaż PowerPoint to narzędzie głównie wizualne, hiperłącza mogą dodać głębokości twojej prezentacji, prowadząc do dodatkowych zasobów lub strony internetowej. Skrót Ctrl + K otwiera okno dialogowe do wstawienia hiperłącza na zaznaczony tekst lub obiekt.

32. Alt + Shift + Strzały – Szybka Zmiana Położenia Obiektów

Jeżeli chcesz precyzyjnie przesunąć obiekt na slajdzie, skróty Alt + Shift + Strzały pozwalają na bardzo precyzyjne przesunięcia. To idealne dla detalicznego dopasowywania.

33. Ctrl + Shift + F – Zmiana Czcionki

Jeśli chcesz szybko zmienić czcionkę tekstu, skrót Ctrl + Shift + F otworzy menu z dostępnymi czcionkami. Możesz z niego wybrać tę, która najlepiej pasuje do twojej prezentacji.

34. Alt + Shift + Reorder Objects – Zmiana Kolejności Obiektów

W prezentacjach często umieszczamy wiele obiektów na jednym slajdzie. Skrót Alt + Shift + Strzały W Górę/Strzały W Dół pozwala na zmianę ich kolejności, co jest szczególnie przydatne, gdy obiekty się nakładają.

35. F5 i Shift + F5 – Rozpoczęcie Prezentacji

F5 rozpoczyna prezentację od pierwszego slajdu, podczas gdy Shift + F5 rozpoczyna prezentację od aktualnie wybranego slajdu. To drugie jest bardzo przydatne podczas prób i edycji.

36. Ctrl + T – Wstawianie Tabeli

Tablice są świetnym sposobem na organizację informacji na slajdach. Skrót Ctrl + T otwiera okno dialogowe, w którym możesz ustalić liczbę wierszy i kolumn dla nowej tabeli.

37. Alt + D, then P – Wstawianie Diagramu

Diagramy są niezbędne w prezentacjach biznesowych i akademickich. Aby szybko dodać nowy diagram, użyj skrótu Alt + D, a następnie P.

38. Ctrl + Shift + „+” – Łączenie Komórek w Tabeli

Jeśli pracujesz z tabelami i chcesz połączyć kilka komórek w jedną, ten skrót znacznie ułatwi ci to zadanie.

39. Ctrl + Alt + Strzały W Górę/Strzały W Dół – Przesuwanie Slajdów

Szybkie przesuwanie slajdów w dół lub w górę jest możliwe dzięki skrótowi Ctrl + Alt + Strzały W Górę/Strzały W Dół. To znacznie przyspiesza proces organizacji prezentacji.

40. Ctrl + M – Wstawianie Nowego Slajdu

Podczas pracy nad prezentacją często potrzebujesz dodać nowe slajdy. Skrót Ctrl + M jest najprostszym sposobem na ich wstawienie, bez potrzeby korzystania z menu.

Znajomość szerokiego wachlarza skrótów klawiaturowych w PowerPoint z pewnością zwiększy twoją produktywność i poziom profesjonalizmu. Nie tylko przyspieszysz swoją pracę, ale także odkryjesz nowe, bardziej efektywne sposoby wykorzystania tego potężnego narzędzia.