Komory klimatyczne – najważniejsze zastosowanie w branży rozwoju

0
113
5/5 - (1 vote)

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie rozwijania nowych produktów stanowi klucz do efektywnego i niskokosztowego wprowadzania lepszych, bardziej wytrzymałych i tańszych rozwiązań na rynek. Przykładem tego może być komora klimatyczna, która znajduje coraz szersze zastosowanie. Czym są komory klimatyczne i jak można je stosować?

Czym są komory klimatyczne?

Procedury, zasady i przepisy to nierozłączna część każdego procesu rozwoju nowego produktu, który w niedługim czasie ma być wypuszczony na rynek. Niezależnie od tego, czy mówimy o branży spożywczej, kosmetycznej, medycznej, przemysłowej czy wojskowej, każdy nowy produkt musi przejść cały szereg testów, których celem jest zapewnienie o wytrzymałości nowego rozwiązania i jego niepodatności na liczne zjawiska zewnętrzne. Jak dokonać takich testów w hermetycznych warunkach laboratoryjnych?

Odpowiadają za to komory klimatyczne, które zostały zaprojektowane do symulowania różnych warunków. Produkt umieszczony w komorze klimatycznej może zostać poddany szerokiemu zakresowi temperatur, ciśnienia, wilgotności i oświetlenia. To z kolei pozwala na precyzyjne zbadanie wpływu tych warunków na produkt – jego przydatność, wytrzymałość i jakość.

Dlaczego warto wykorzystywać komory klimatyczne?

Komora klimatyczna jest wykorzystywana przede wszystkim ze względu na uniwersalność tego rozwiązania. W ramach jednego urządzenia zyskujemy okazję do przetestowania produktu w niezliczonych wariantach otoczenia.

Bardzo wysokie ciśnienie przy niskiej temperaturze? Nadmierne naświetlenie przy niskiej wilgotności? Ekstremalnie niska lub wysoka temperatura? Wszystkie te scenariusze możemy pokryć w zaciszu laboratorium – bez dodatkowych inwestycji i z dbałością o zgodność z przepisami.

Zastosowanie komór klimatycznych w przemyśle

Stworzenie nowego produktu z reguły wiąże się z zapewnieniem odpowiednich gwarancji co do jakości i zdatności do użycia. Coraz więcej branż podlega tego typu obostrzeniom, dlatego też komory klimatyczne znajdują zastosowanie w licznych branżach. Spośród tych najpopularniejszych możemy wymienić między innymi przemysł spożywczy, farmaceutyczny i kosmetyczny. Produkty żywnościowe, lekarstwa i kosmetyki muszą być bezwzględnie zbadane na wypadek różnych warunków, by mieć pewność, że zachowają one swoje właściwości.

Przeczytaj także:  Internet Przyszłości: AirMax AirFiber Wrocław Ołbin - Rewolucja w Świecie Cyfrowym

Równie istotne jest także zbadanie wpływu różnych warunków klimatycznych na produkty wytwarzane przez branżę motoryzacyjną, elektroniczną, wojskową, a nawet budowlaną, w której bada się wytrzymałość materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy dróg i budynków.