5/5 - (1 vote)

Zasilanie awaryjne, w skrócie UPS, to rozwiązanie, które wiele lat temu cieszyło się ogromnym powodzeniem a obecnie obserwowany jest trend polegający na ponownym wzroście zainteresowania tą technologią. Jest to doskonały wybór tak naprawdę dla wszystkich – zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców – którym zależy na tym, aby nie dochodziło do nagłych zaników zasilania energii elektrycznej. Czym dokładnie wyróżniają się UPS-y? Jakie korzyści płyną z inwestycji w to rozwiązanie? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Zasilanie awaryjne, czyli UPS – co to takiego?

Zasilanie awaryjne jest w tym momencie stosowane na bardzo szeroką skalę w wielkich, międzynarodowych konsorcjach czy sklepach, jednak okazuje się, że z roku na rok coraz częściej z rozwiązania korzysta się także w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jest to związane m.in. z tym, że sporo osób przechodzi na pracę zdalną, dlatego muszą mieć one pewność, że będą mogły wykonywać swoje zawodowe obowiązki bez żadnych przeszkód, ponieważ nagły zanik energii elektrycznej mógłby doprowadzić do bezpowrotnej utraty wielu niezapisanych danych. Dzięki takiemu zasilaczowi komputer stacjonarny jak i laptop będzie mógł funkcjonować nawet w przypadku, gdy nie będzie prądu w sieci.

Czym dokładnie wyróżniają się zasilacze awaryjne UPS? Ich parametry mogą być bardzo zróżnicowane – ogromne znaczenie ma zastosowana technologia. Odróżnia je nie tylko masa czy wymiary, ale także dopuszczalne przeciążenie, moc pozorna, moc skuteczna oraz współczynnik szczytu. Elementem, który różni poszczególne modele, jest sposób zabezpieczenia akumulatorów. Im akumulatory są lepiej zabezpieczone, tym będą bardziej żywotne, dzięki czemu posłużą dłużej. Niezwykle ważne jest to, aby przed zakupem jakiegokolwiek zasilacza weryfikować, czy jest on prosty w obsłudze. Nauka jego obsługi nie powinna zająć nawet laikom więcej niż kilku minut. Każdy z przycisków powinien być szczegółowo opisany, aby korzystanie z urządzenia nie sprawiało jakichkolwiek trudności. Trzeba też zwracać uwagę, czy urządzenie posiada funkcję sygnalizowania stanu, w jakim się znajduje w danym momencie.

Przeczytaj także:  W jaki sposób zweryfikować bezpieczeństwo mobilnej aplikacji rozrywkowej?

Jak wybrać najlepszy zasilacz UPS?

Tym, co wyróżnia zasilacze awaryjne UPS, jest fakt, iż mogą one być wykorzystywane na bardzo wiele sposobów. Zasilacze UPS, które cechuje duża moc wynosząca powyżej 3,5 kVa, są instalowane w systemach zasilania gwarantowanego. Mowa tutaj o wielkich zakładach przemysłowych czy serwerowniach. Tak zaawansowane zasilacze są w takich miejscach niezbędne, ponieważ nawet krótkotrwała przerwa z zasilaniu mogłaby spowodować nie tylko wyłącznie działania różnego rodzaju urządzeń, ale przede wszystkim doprowadziłoby do wzrostu poziomu zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Zasilacze awaryjne o dużej mocy można też spotkać w szpitalach i przychodniach.

Z kolei zasilacze awaryjne UPS wyróżniające się mniejszą mocą znamionową (od 500 VA do 3,5 kVa) wyróżnia to, że są dedykowane gospodarstwom domowym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. W tym przypadku zadaniem omawianego zasilania jest zapewnienie ochrony różnego rodzaju eksploatowanym sprzętom, na przykład laptopom, komputerom, telewizorom, drukarkom itd. przed uszkodzeniem spowodowanymi przepięciami na sieci.