Maszyny EDM – rodzaje i zastosowanie

0
42
5/5 - (1 vote)

Obrabiarka CNC to nie tylko skrawanie – często produkcja, zwłaszcza skomplikowanych detali takich jak tłoczniki, wykrojniki czy formy wtryskowe i korzystać musi też z niejednej maszyny EDM. Czym onesą? Jak działają elektrodrążarki albo elektrodrążarka drutowa? W tym artykule postaram się przedstawić podstawy, podział i zasugerować poprawny dobór maszyny EDM, która wykona to, czego nasza obrabiarka CNC nie może.

EDM – od Electric Discharge Machining – to usuwanie materiału z przedmiotu obrabianego nie za pomocą skrawania, a za pomocą prądu. Przeskok iskry między materiałem elektroprzewodzącym (przedmiotem obrabianym) a elektrodą (kształtową lub drutem) powoduje wydrążenie w materiale kształtu i powstanie tzw. urobku, który jest ze szczeliny drążenia wypłukiwany. Technologia maszyny EDM pozwala na usunięcie np. wewnętrznych ostrych narożników (których obrabiarka CNC nie wykona) lub też wycinanie drutem niemalże dowolnych kształtów, co umożliwia właśnie elektrodrążarka drutowa.

Maszyny EDM wgłębne korzystają z elektrody (którą frezuje typowa obrabiarka CNC), wykonanej z grafitu lub rzadziej z miedzi. Praca odbywa się w wannie zalanej dielektrykiem, który służy za chłodziwo, medium usuwające urobek oraz zapobiega dostawaniu się do strefy zanieczyszczeń. Elektrodrążarka drutowa, zamiast kształtowej elektrody, wykorzystuje cienki drut (o grubościach w okolicy 0.1-0.5mm), który porusza się między dwoma głowicami wykonując wycinanie kształtów w przedmiocie obrabianym. Obie te maszyny EDM charakteryzuje stosunkowo wolna praca, więc nie są one używane jako główna obrabiarka CNC a bardziej do wykonania cech zwyczajnie niewykonalnych na frezarkach i tokarkach, takich jak bardzo głębokie kieszenie z małymi promieniami zaokrąglenia, ostre kąty wewnętrzne czy bardzo cienkie i wysokie kanały.

Najbardziej popularną „hiendową” marką w Polsce pozostaje nieprzerwanie Mitsubishi Electric – produkują oni najwyższej jakości japońskie maszyny EDM – nie zależnie od tego, czy jest to elektrodrążarka drutowa czy elektrodrążarka wgłębna – Mitsubishi ma rozwiązanie w każdej wielkości. Niezależnie pracująca dolna głowica w stosunku do górnej, pozwala na wycinanie również kątów a przystawka obrotowa daje możliwość elektrotoczenia, obciągania ściernic czy wykonywania jeszcze bardziej skomplikowanych kształtów w technologii sześcioosiowej.

Przeczytaj także:  Osuszanie Fundamentów Koszt: Przykład Preparatu Suchy Dom Dostępnego na Tanisklad.pl

Maszyny Mitsubishi charakteryzują się też stosunkowo wysoką ceną na rynku wtórnym, warto natomiast rozpatrzeć zakup takiej maszyny EDM. Elektrodrążarka drutowa, pod warunkiem poprawnej eksploatacji, właściwie nie zużywa się i obrabiarka używana, z drugiej ręki, może okazać się nie gorsza niż nowa. A gdzie szukać obrabiarki używanej? Oczywiście na portalu Obrabiarka.pl – jest to właściwie jedyna rozsądna platforma sprzedażowa, na której liczy się obrabiarka CNC, maszyny edm, narzędzia czy części eksploatacyjne.