Tworzenie i Zrozumienie Wykresu Gantta w Microsoft Excel

0
264
5/5 - (1 vote)

Wykres Gantta jest narzędziem służącym do planowania i śledzenia postępów projektu. Wykorzystywany jest w zarządzaniu projektami na całym świecie, dzięki swojej prostocie i skuteczności. Choć na rynku istnieją specjalistyczne narzędzia do tworzenia wykresów Gantta, Microsoft Excel daje możliwość stworzenia prostego, ale skutecznego wykresu Gantta bez dodatkowych kosztów.

Co to jest wykres Gantta?

Wykres Gantta to horyzontalny diagram słupkowy, który ilustruje harmonogram projektu. Każdy słupek reprezentuje zadanie lub etap projektu, a długość słupka odpowiada czasowi potrzebnemu na jego wykonanie. Wykresy Gantta pozwalają na łatwe śledzenie postępów projektu i koordynowanie zadań.

Tworzenie wykresu Gantta w Excelu

Krok 1: Przygotowanie danych

Załóżmy, że mamy cztery zadania (A, B, C, D), które mają różne daty rozpoczęcia i zakończenia. W pierwszym kroku tworzymy tabelę z danymi. Może ona wyglądać następująco:

ZadanieData rozpoczęciaData zakończenia
A01.01.202315.01.2023
B16.01.202331.01.2023
C01.02.202315.02.2023
D16.02.202302.03.2023

Krok 2: Tworzenie wykresu

Zaznaczamy nasze dane i na wstążce wybieramy Wstaw > Wykresy > Slupkowy skumulowany. Wybieramy pierwszą opcję „Słupek skumulowany 2D”. Otrzymujemy wykres, który nie jest jeszcze wykresem Gantta.

Krok 3: Konwersja na wykres Gantta

Chcemy, aby nasz wykres pokazał tylko czas trwania zadań, a nie daty rozpoczęcia. Aby to osiągnąć, klikamy prawym przyciskiem myszy na jeden z słupków reprezentujących daty rozpoczęcia i wybieramy Formatuj serie danych. Następnie ustawiamy kolor wypełnienia na brak wypełnienia. Po tej operacji widzimy tylko słupki reprezentujące czas trwania zadań, czyli mamy wykres Gantta.

Zaawansowane funkcje

Dodawanie etykiet do wykresu

Aby nasz wykres był bardziej czytelny, możemy dodać etykiety do zadań. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy na jeden z słupków, wybieramy Dodaj etykiety danych, a następnie dostosowujemy je według naszych potrzeb.

Dodawanie zależności między zadaniami

W bardziej skomplikowanych projektach zazwyczaj mamy do czynienia z zadaniami, które zależą od siebie. W Excelu możemy pokazać te zależności, tworząc strzałki między zadaniami. To jednak wymaga ręcznego rysowania i formatowania strzałek.

Śledzenie postępów

Możemy również aktualizować nasz wykres Gantta, aby śledzić postępy projektu. Możemy na przykład dodać kolumnę do naszej tabeli danych, która pokaże, jaki procent zadania został już wykonany. Następnie dodajemy tę kolumnę do naszego wykresu jako nową serię danych i formatujemy ją, aby wyróżnić postęp od planu.

Wykres Gantta w Excelu jest prostym, ale potężnym narzędziem do zarządzania projektami. Pozwala na łatwe planowanie i śledzenie postępów, a także komunikowanie statusu projektu innym osobom. Wymaga jednak pewnego doświadczenia z Excel i zrozumienia zasad zarządzania projektami.

Przeczytaj także:  Porównanie Dwóch Wartości na Wykresie Słupkowym w Microsoft Excel

Praca ze złożonymi projektami

Podzadania i podział projektu na fazy

Dla większych projektów, które obejmują wiele zadań i podzadań, wykres Gantta w Excelu może stać się nieco bardziej skomplikowany. Możemy podzielić projekt na różne fazy lub kategorie, a następnie stworzyć wykres Gantta dla każdej z nich. Na przykład, moglibyśmy podzielić projekt na fazy „Planowanie”, „Wykonanie” i „Kontrola”, a następnie dla każdej fazy stworzyć osobny wykres Gantta.

Kolory i formatowanie

Aby poprawić czytelność wykresu Gantta, możemy zastosować różne kolory do różnych zadań lub faz projektu. W Excelu możemy to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy na słupek, który chcemy pokolorować, a następnie wybierając Formatuj serie danych. Następnie możemy wybrać kolor wypełnienia, który chcemy zastosować.

Możemy również zastosować różne style formatowania do naszego wykresu, takie jak dodanie siatki czy zmiana czcionek, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym i czytelnym.

Skalowanie osi czasu

Dla długotrwałych projektów może być konieczne skalowanie osi czasu, aby zmieścić cały projekt w widoku. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy na oś czasu i wybieramy Formatuj oś. Następnie możemy dostosować jednostki i zakres osi czasu, aby pasowały do naszego projektu.

Alternatywy dla Excela

Chociaż Excel jest powszechnie dostępny i prosty w użyciu, nie jest najlepszym narzędziem do zarządzania złożonymi projektami. W miarę jak projekt staje się coraz bardziej skomplikowany, może być konieczne użycie dedykowanego oprogramowania do zarządzania projektami, które oferuje zaawansowane funkcje, takie jak automatyczne przeliczanie dat, zależności między zadaniami i alokacja zasobów. Takie narzędzia obejmują Microsoft Project, Smartsheet i wielu innych.

Tworzenie wykresu Gantta w Excelu jest stosunkowo proste i daje podstawowe narzędzie do planowania i śledzenia postępów projektu. Excel oferuje dużą elastyczność w dostosowywaniu wykresu do potrzeb projektu, ale może być trudny do zarządzania dla większych, bardziej złożonych projektów. Dla takich projektów może być konieczne użycie dedykowanego oprogramowania do zarządzania projektami.

Zalety i wady wykorzystania Excela do tworzenia wykresów Gantta

Kiedy myślimy o tworzeniu wykresu Gantta w Excelu, warto zrozumieć, co sprawia, że jest to użyteczne, ale także ograniczone narzędzie.

Zalety

1. Uniwersalność: Excel jest powszechnie dostępny i znany. Prawie każda organizacja ma dostęp do pakietu Microsoft Office, a wiele osób już zna podstawy korzystania z Excela.

2. Elastyczność: Excel oferuje dużą swobodę w tworzeniu wykresów Gantta. Możesz dodawać własne kolumny, etykiety, kolory i formaty, aby dostosować wykres do swoich potrzeb.

3. Koszt: Jeśli już masz pakiet Office, tworzenie wykresu Gantta w Excelu nie generuje dodatkowych kosztów.

Wady

1. Brak automatyzacji: Excel nie oferuje funkcji automatycznego przesuwania zadań na podstawie zależności między nimi. Musisz ręcznie aktualizować daty i przesuwać słupki na wykresie.

2. Skomplikowane dla większych projektów: Jeśli twój projekt obejmuje wiele zadań i zależności, zarządzanie wykresem Gantta w Excelu może stać się skomplikowane.

3. Brak funkcji zarządzania projektami: Excel nie oferuje funkcji takich jak śledzenie zasobów, zarządzanie ryzykiem czy integrację z innymi narzędziami zarządzania projektami.

Wykres Gantta w Excelu jest doskonałym narzędziem do zarządzania prostymi projektami lub do nauki podstaw zarządzania projektami. Jego uniwersalność, elastyczność i niski koszt sprawiają, że jest to popularne narzędzie w wielu organizacjach. Jednak dla bardziej skomplikowanych projektów, dedykowane oprogramowanie do zarządzania projektami może oferować więcej funkcji i większą efektywność.

Nie zapomnij, że ostateczny wybór narzędzia zależy od specyfiki projektu i preferencji zespołu. Ważne jest, aby wybrać narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i umiejętnościom.