Rozproszony wykres punktowy

Rozproszony wykres punktowy w Excelu

Posted on Posted in wykresy

Rozproszony wykres punktowy w Excelu to idealne narzędzie do analizy struktury danych, w przypadku gdy wartości skupione są wokół siebie lub gdy jest ich po prostu dużo. Wspomniany wykres z ang. "jitter chart" wykorzystuje metodę kontrolowanego rozrzucenia punktów wzdłuż osi X, tak aby przykładowe wartości jak najmniej nachodziły na siebie. Przykładowo, jeżeli badalibyśmy wagę losowo wybranych kobiet i mężczyzn, to z pewnością wyniki 65 kg dla pań, czy 75 kg dla mężczyzn, powtórzyły by się na tyle często, aby skutecznie zakłócić czytelną prezentację wykresu. Sprawdźmy zatem jak stworzyć taki wykres. Gotowy plik można pobrać tutaj.

 

Rozproszony wykres punktowy

W naszym przypadku, spróbujemy przedstawić na wykresie, stawki godzinowe pracowników przykładowej firmy. Jeżeli użyjemy do tego celu wykresu punktowego, to w przypadku przyjęcia za wartości "x" kolejnego numeru próby, uzyskamy poniższy wykres.

 

Wykres punktowy

 

Natomiast gdy z wartość "x" przyjmiemy dwie konkretne liczby - taki.

 

Wykres punktowy 2

 

Jak widać w obydwu przypadkach, ciężko jest analizować rozkład danych na powyższych wykresach, gdyż są one po prostu mało czytelne. Wtedy z pomocą przychodzi nam kontrolowane rozproszenie danych, dzięki któremu możemy otrzymać następujący wykres.

 

Rozproszony wykres punktowy w Excelu

 

Na powyższym wykresie, możemy już bez problemu przyjrzeć się rozkładowi danych analizując punkty skrajne, obszary skupienia czy liczebność obserwacji. Aby uzyskać podany efekt, należy do przedstawionych danych z kolumn B i C dodać 5 pomocniczych, w których:

- przyporządkujemy stawkę dla danej płci korzystając z funkcji JEŻELI (kol. Mężczyzna/Kobieta)

- wyznaczymy wartości bazowe "x", w zakresie 1 dla kobiet i 3 dla mężczyzn (kol.X)

- do wartości "x" z kolumny X dodamy składnik losowy w postaci funkcji LOS, której wartości zawsze mieszczą się w zakresie większych równych 0 i mniejszych od 1 (kol. XM i XK)

 

 

Aby utworzyć wykres dla serii mężczyźni, wykorzystamy kolumnę o nazwie XM, ustawiając ją jako dane serii "x" oraz kolumnę Mężczyźni jako dane dla serii "y". Dla serii kobiety postępujemy analogicznie.

 

Ustawianie serii dla wykresu punktowego

 

Teraz kiedy wykres mamy gotowy, można dodatkowo ustawić przeźroczystość dla poszczególnych punktów, dzięki czemu łatwiej będzie nam rozpoznać miejsca, w których wartości powtarzają się najczęściej.

 

Przeźroczystość dla serii danych

 

Jak Wam się podoba taka forma prezentacji danych ? Podzielcie się swoimi opiniami w sekcji do komentowania.

4 thoughts on “Rozproszony wykres punktowy w Excelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *