Triki w Excelu

5 fajnych trików w Excelu – sprawdź czy znasz je wszystkie?

Posted on Posted in Uncategorized

Praca w Excelu potrafi przynieść wiele satysfakcji, szczególnie wtedy gdy możemy ją wykonać szybko i efektywnie. W dzisiejszym wpisie znajdziecie listę 5 prostych trików, które pozwolą Wam przyspieszyć wykonywane zadania. Ciekawe ile z nich stosujecie na co dzień? 🙂

 

#1 Szybkie podsumowanie

Kiedy chcemy podsumować jakieś dane, najczęściej używamy funkcji SUMA zaznaczając interesujący nas obszar danych. Aby podsumowanie wykonać dosłownie w 2 sekundy, wystarczy ustawić się w komórce poniżej sumowanych danych i wcisnąć kombinację klawiszy Alt+=. Skrót ten pozwala na automatyczne wstawienie funkcji SUMA z gotowym zakresem zaznaczonych danych.

 

Skrót na szybką sumę w Excelu

 

#2 Lista unikatowych wartości

Stworzenie listy unikatowych wartości można przeprowadzić na różne sposoby. Najszybszy sposób wymaga zaznaczenia nagłówka kolumny z nazwami i wciśnięcia kombinacji klawiszy Alt+strzałka w dół.

 

Szybka lista rozwijana w Excelu

 

#3 Szybkie założenie filtra

Filtr standardowo zakłada się na tabeli korzystając z ikonki Filtra na karcie Dane. Jeżeli chcemy uaktywnić filtr "w mgnieniu oka" wystarczy w dowolnym miejscu tabeli posiadającej nagłówki, wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Shift+L.

 

Szybkie założenie filtra w Excelu

 

#4 Wyśrodkowanie tekstu zamiast scalenia komórek

Scalanie tekstu w komórkach może powodować wiele problemów np. przy pisaniu formuł. Aby uniknąć przykrych niespodzianek wystarczy zamiast scalania, zastosować opcję Wyrównania tekstu. W tym celu zaznaczmy obszar, dla którego chcemy wyrównać nasz tekst i wybieramy opcję "Wyrównaj zaznaczenie do środka".

 

Wyrównaj zaznaczenie do środka

 

 

 

#5 Przeskakiwanie pomiędzy akuszami

Kiedy pracujemy na dużej liczbie arkuszy i próbujemy "dostać" się do ostatniego z nich, najczęściej posługujemy się suwakiem dostępnym w prawym dolnym rogu ekranu Excela lub też skaczemy po arkuszach klikając na nie myszką. Aby ułatwić sobie to zadanie, wystarczy kliknąć lewym klawiszem myszki z wciśniętym klawiszem Ctrl na strzałki w lewym dolnym rogu ekranu. Dzięki temu będziemy mogli szybko przewijać arkusze pomiędzy pierwszym a ostatnim.

 

Przeskoczenie do ostatniego lub pierwszego arkusza

 

Dodatkowo jeśli na wskazane strzałeczki naciśniemy PPM to uzyskamy podgląd do całej listy aktywnych arkuszy, do których możemy się przenieść po wyborze dowolnego z nich.

 

Lista arkuszy

 

A Wy jak ułatwiacie sobie swoje codzienne zadania w pracy z Excelem? Podzielcie się nimi w sekcji do komentarzy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *