Interesujące Funkcje Beta w Najnowszych Wersjach Przeglądarek

0
584
3/5 - (1 vote)

Oprogramowanie przeglądarki internetowej to narzędzie, które większość z nas używa każdego dnia. Dzięki przeglądarkom możemy surfować po internecie, czytać artykuły, oglądać filmy i więcej. Jednakże, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że producenci przeglądarek często udostępniają wersje beta swojego oprogramowania, zawierające nowe i interesujące funkcje, które mają zostać wprowadzone w wersjach stabilnych. Poniżej przyjrzmy się kilku najciekawszym funkcjom beta w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych.

Google Chrome

Prawdziwe Tryby Ciemne

Google Chrome w swojej wersji beta wprowadza zaawansowany tryb ciemny, który dostosowuje się do systemowego schematu kolorów. W przeszłości, tryb ciemny w Chrome był bardziej „szary” niż ciemny, ale nowa aktualizacja wprowadza głęboką czerń i różne odcienie ciemnoszarości.

Wsparcie dla WebAssembly

WebAssembly to nowy standard, który pozwala na uruchamianie kodu na stronach internetowych z prędkością zbliżoną do natywnych aplikacji. Wersja beta Chrome’a wprowadza usprawnienia, które przyspieszają kompilację i wykonanie kodu WebAssembly.

Mozilla Firefox

Kontenery Facebooka

Mozilla wprowadza unikalną funkcję beta zwaną „Kontenerymi Facebooka”. Dzięki niej, wszystkie karty związane z Facebookiem są izolowane od innych kart przeglądarki, co zwiększa prywatność użytkownika.

Nowa Architektura Menedżera Zadań

Firefox testuje zupełnie nową architekturę menedżera zadań, która ma na celu lepsze zarządzanie zasobami i ułatwienie życia użytkownikom, którzy otwierają wiele kart naraz.

Safari

Integracja z Apple Wallet

W najnowszej wersji beta przeglądarki Safari, użytkownicy mogą korzystać z Apple Wallet do dokonywania płatności na stronach internetowych. Ta funkcja jest szczególnie użyteczna dla osób, które posiadają urządzenia Apple i korzystają z Apple Pay.

Wsparcie dla PWA (Progressive Web Apps)

Safari zaczyna się otwierać na wsparcie dla aplikacji internetowych, co oznacza, że użytkownicy będą mogli instalować strony internetowe jako aplikacje na swoich urządzeniach.

Microsoft Edge

Kolekcje

Kolekcje to nowa funkcja w przeglądarce Microsoft Edge, która pozwala na zapisywanie, organizowanie i udostępnianie treści z internetu w jednym miejscu. Umożliwia to na przykład zapisywanie różnych artykułów, które chcesz później przeczytać, czy też tworzenie list zakupów.

Ulepszony Tryb Czytania

Edge wprowadza również beta wersję nowego trybu czytania, który ma na celu ułatwienie czytania długich artykułów. Tryb ten usuwa zbędne elementy z strony, pozostawiając tylko tekst i istotne obrazy.

Brave

Wprowadzenie Brave Search

Brave, znane jako przeglądarka nastawiona na prywatność, wprowadza własną wyszukiwarkę w wersji beta. Brave Search ma być alternatywą dla Google, która nie śledzi użytkowników i nie zbiera ich danych.

Optymalizacja na Urządzenia Mobilne

W wersji beta, Brave wprowadza liczne ulepszenia związane z optymalizacją przeglądarki na urządzenia mobilne, takie jak szybsze ładowanie stron i lepsza oszczędność baterii.

Opera

Crypto Wallet

Opera w swojej wersji beta umożliwia użytkownikom korzystanie z wbudowanego portfela kryptowalut. Dzięki temu, użytkownicy mogą bezpośrednio z przeglądarki dokonywać transakcji na blockchainie.

Wsparcie dla VPN

Opera jest jedną z nielicznych przeglądarek, która oferuje wbudowany VPN. W wersji beta, ten VPN otrzymuje liczne ulepszenia, takie jak szybsze połączenia i lepsza ochrona prywatności.

To tylko kilka z najciekawszych funkcji beta, które można znaleźć w najnowszych wersjach popularnych przeglądarek internetowych. Oczywiście, jako że są to wersje beta, nie wszystkie funkcje mogą być jeszcze w pełni dopracowane i mogą zawierać błędy. Jednakże, jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi innowacjami w świecie przeglądarek, warto zainstalować wersję beta i samemu przekonać się, jakie możliwości one oferują.

Vivaldi

Paneli Bocznych

W Vivaldi, wersja beta prezentuje unikalną funkcję paneli bocznych. To narzędzie pozwala na otwieranie różnych aplikacji i narzędzi, takich jak notatki, e-mail czy kalendarz, bezpośrednio w przeglądarce, co znacznie ułatwia multitasking.

Adaptacyjne Interfejsy

Kolejna ciekawa funkcja w Vivaldi to adaptacyjne interfejsy. W praktyce oznacza to, że przeglądarka dostosowuje się do aktywności użytkownika, zmieniając kolory i układ w zależności od odwiedzanych stron internetowych.

Tor Browser

Wzmocniona Anonimowość

Przeglądarka Tor jest znana z zapewniania anonimowości w sieci, ale jej najnowsza wersja beta idzie o krok dalej. Wprowadza nowe mechanizmy, które utrudniają śledzenie użytkowników przez różne strony, nawet jeśli korzystają z różnych metod do tego celu.

Ograniczenie Skryptów

Tor Browser w wersji beta wprowadza zaawansowane narzędzia do blokowania skryptów, które mogą kompromitować prywatność użytkownika. Umożliwia to zablokowanie niechcianych skryptów na stronie bez wpływu na jej główne funkcje.

Samsung Internet Browser

Wsparcie dla Blokowania Reklam

Samsung również wkracza na rynek przeglądarek z interesującymi funkcjami w swojej wersji beta. Ich przeglądarka oferuje natywne wsparcie dla blokowania reklam, co przyspiesza przeglądanie internetu.

Przeczytaj także:  Jak Działają i Jak Zainstalować Wtyczki i Rozszerzenia w Przeglądarkach Internetowych

Wsparcie dla WebXR

Samsung Internet Browser wprowadza wsparcie dla WebXR, co otwiera drzwi dla bardziej zaawansowanych aplikacji rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, dostępnych bezpośrednio przez przeglądarkę.

DuckDuckGo Browser

Silniejsze Mechanizmy Wyszukiwania

Przeglądarka DuckDuckGo, znana z ochrony prywatności, w swojej wersji beta testuje silniejsze mechanizmy wyszukiwania. Pomimo że jest to głównie wyszukiwarka, ich przeglądarka stawia na prywatność i anonimowość.

Skróty Klawiszowe dla Narzędzi Prywatności

Jedną z nowości w beta wersji DuckDuckGo jest wprowadzenie skrótów klawiszowych, które umożliwiają szybki dostęp do narzędzi związanych z ochroną prywatności. Na przykład, można łatwo i szybko wyczyścić historię przeglądania jednym przyciskiem.

Brave – Kontynuacja

Brave Rewards

W dalszym ciągu rozwijana jest też funkcja Brave Rewards, systemu, który pozwala użytkownikom zarabiać tokeny BAT (Basic Attention Token) za przeglądanie reklam. W wersji beta są testowane nowe mechanizmy dystrybucji reklam, które są mniej inwazyjne i bardziej skierowane do użytkownika.

Chociaż to są tylko niektóre z najnowszych funkcji beta w popularnych przeglądarkach, jest jasne, że producenci przeglądarek zdecydowanie nie spoczywają na laurach. Ciągle są wprowadzane nowości, które mają na celu ulepszenie doświadczenia użytkownika, poprawę prywatności i wprowadzenie innowacyjnych technologii. Warto być na bieżąco z tą dziedziną, ponieważ przeglądarki to narzędzia, z których korzystamy na co dzień i ich ewolucja wpływa na nasze codzienne życie w sieci.

Avast Secure Browser

Ochrona Anty-Phishingowa

Avast, znany głównie z oprogramowania antywirusowego, oferuje również własną przeglądarkę internetową. W wersji beta wprowadzono zaawansowane mechanizmy anty-phishingowe. Dzięki nim, przeglądarka automatycznie rozpoznaje podejrzane strony i ostrzega użytkownika przed potencjalnym ryzykiem.

Blokada Skryptów

Podobnie jak Tor, Avast Secure Browser wprowadza mechanizmy do blokowania skryptów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu lub prywatności użytkownika. Jest to szczególnie przydatne na stronach, które używają skryptów do śledzenia aktywności online.

Pale Moon

Personalizacja Interfejsu

Pale Moon jest przeglądarką, która stawia na personalizację. W wersji beta można już zobaczyć nowe narzędzia do personalizacji interfejsu, które pozwalają użytkownikowi na dostosowanie przeglądarki do własnych potrzeb na bardzo zaawansowanym poziomie.

Optymalizacja dla Starszych Systemów

Jedną z unikatowych funkcji wersji beta Pale Moon jest optymalizacja dla starszych systemów operacyjnych i sprzętu. To otwiera drzwi dla użytkowników, którzy nie mają dostępu do najnowszych technologii, ale chcą korzystać z nowoczesnej i bezpiecznej przeglądarki.

Waterfox

Kontrola nad Danymi

Waterfox jest kolejną przeglądarką, która stawia na prywatność. W najnowszej wersji beta, wprowadza ona funkcję, która pozwala użytkownikowi na szczegółowe zarządzanie danymi, które są wysyłane do serwerów. Użytkownik może zdecydować, jakie informacje są udostępniane i jakie pozostają prywatne.

Ekstensje Kompatybilne z Starszymi Wersjami Firefox

Wersja beta Waterfox’a pozwala na instalowanie starszych wersji rozszerzeń Firefox, co jest dużym plusem dla tych, którzy są przywiązani do starych dodatków, które przestali być już wspierane w nowszych wersjach przeglądarek.

Epic Privacy Browser

VPN Wbudowany w Przeglądarkę

Epic Privacy Browser to kolejna przeglądarka stawiająca na prywatność i bezpieczeństwo. Wersja beta tej przeglądarki oferuje wbudowany VPN, który automatycznie aktywuje się podczas przeglądania, zapewniając dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Blokowanie Reklam i Śledzenia

Epic również inwestuje w technologie do blokowania reklam i śledzenia online. Ich mechanizmy są rozwijane tak, by być jak najmniej inwazyjne, jednocześnie zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.

Maxthon

Split Screen

Maxthon w wersji beta wprowadza innowacyjną funkcję podzielonego ekranu, która pozwala na przeglądanie dwóch stron internetowych jednocześnie na jednym ekranie. Jest to przydatne dla osób, które często potrzebują porównywać informacje z różnych źródeł.

Tryb Nocny

Przeglądarka Maxthon oferuje również tryb nocny, który jest bardziej zaawansowany niż w większości innych przeglądarek. Obejmuje on różne poziomy jasności i kontrastu, które można dostosować według własnych preferencji.

W miarę jak technologia posuwa się naprzód, przeglądarki internetowe również rozwijają się w zawrotnym tempie. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany prywatnością, bezpieczeństwem, czy nowymi funkcjami, zawsze znajdzie się coś dla siebie w najnowszych wersjach beta przeglądarek. Dzięki nim możemy nie tylko zyskać nowe funkcje, ale także mieć wpływ na kierunek, w jakim zmierza rozwój tych narzędzi, korzystając z nich na co dzień.

Opera

Flow i My Flow

Opera w wersji beta kontynuuje rozwijanie swojej funkcji „Flow”, która pozwala na szybkie i płynne przechodzenie pomiędzy różnymi urządzeniami. Funkcja „My Flow” to miejsce, gdzie użytkownicy mogą przechowywać różnego rodzaju treści – od stron internetowych po notatki i zdjęcia, dostępne na wszystkich urządzeniach.

Kryptoportfel

W najnowszej wersji beta Opera wprowadza zintegrowany kryptoportfel. Dzięki temu, użytkownicy mogą przechowywać, zarządzać i handlować różnymi kryptowalutami bezpośrednio w przeglądarce, co ułatwia korzystanie z finansów opartych na blockchainie.

Safari

Inteligentne Śledzenie

W Safari wersji beta wprowadzono technologię „Inteligentne Śledzenie”, która automatycznie identyfikuje i blokuje różne elementy śledzące na stronach internetowych. Jest to kolejny krok w kierunku poprawy prywatności i bezpieczeństwa w przeglądarce od Apple.

Live Text

Funkcja „Live Text” pozwala na interakcję z tekstami na obrazkach i grafikach, co może być szczególnie przydatne dla osób, które potrzebują kopiować informacje z różnych źródeł. Tekst jest rozpoznawany przez przeglądarkę i można go kopiować, wklejać i edytować jak zwykły tekst.

Microsoft Edge

Tryb Kid

Microsoft Edge w wersji beta wprowadza „Tryb Kid”, który jest specjalnie zaprojektowany z myślą o młodszych użytkownikach. Pozwala to na ustawienie różnych ograniczeń i filtrów, co sprawia, że dzieci mogą bezpiecznie przeglądać internet pod nadzorem dorosłych.

Kolekcje

Funkcja „Kolekcje” w Microsoft Edge umożliwia użytkownikom na tworzenie zestawów zakładek, notatek i innych treści, które można łatwo organizować i dzielić. To świetne narzędzie dla osób, które potrzebują szybkiego i efektywnego sposobu na zarządzanie informacjami z internetu.

Firefox

Tryb Fokusowania

Firefox, zawsze znany z nacisku na prywatność i bezpieczeństwo, w najnowszej wersji beta wprowadza „Tryb Fokusowania”. Jest to specjalny tryb, który automatycznie blokuje wszelkie rozpraszające elementy na stronie, takie jak reklamy czy pop-upy.

Container Tabs

„Container Tabs” to nowa funkcja, która pozwala na utworzenie różnych „kontenerów” dla różnych kart. Dzięki temu można na przykład mieć jedną kartę z otwartą skrzynką pocztową, która jest całkowicie izolowana od innych kart, co zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

W świecie przeglądarek internetowych nie brakuje innowacji. Każda z nich wprowadza różnorodne funkcje, które starają się zaspokoić rosnące potrzeby użytkowników w zakresie prywatności, bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności. Wersje beta są świetnym miejscem do odkrywania tych nowości i udziału w ich testowaniu, co pozwala na aktywne kształtowanie przyszłości tych narzędzi.