WordPress: Jak wyświetlać losowe wpisy w WordPress?

0
119
5/5 - (1 vote)

WordPress to niezwykle popularny system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie i modyfikowanie stron internetowych. W tym artykule skupimy się na szczegółowym procesie wyświetlania losowych wpisów na Twojej stronie WordPress. Jest to świetny sposób na promowanie starszych artykułów lub pokazanie różnorodności treści na Twojej stronie.

Część 1: Podstawowe kroki do wyświetlania losowych wpisów w WordPress

Pierwszym krokiem do wyświetlania losowych wpisów na stronie WordPress jest modyfikacja zapytania do bazy danych.

Tworzenie zapytania WP_Query

Domyślnie, WordPress wyświetla wpisy w kolejności, w którą zostały dodane. Aby zmienić to na losowe, musisz stworzyć nowe zapytanie WP_Query. W pliku funkcji twojego motywu (functions.php), dodaj następujący kod:

php

function display_random_posts() {
$args = array(
'post_type’ => 'post’,
'orderby’ => 'rand’,
'posts_per_page’ => 5,
);

$the_query = new WP_Query( $args );

if ( $the_query->have_posts() ) {
while ( $the_query->have_posts() ) {
$the_query->the_post();
echo ’

  • ’.get_the_title().’

’;
}
wp_reset_postdata();
} else {
echo 'Brak wpisów do wyświetlenia.’;
}
}

W powyższym kodzie 'orderby’ => 'rand’ określa, że wpisy mają być wyświetlane losowo, a 'posts_per_page’ => 5 określa, że na stronie będzie wyświetlanych pięć wpisów.

Wywoływanie funkcji w odpowiednim miejscu

Następnie musisz wywołać tę funkcję w odpowiednim miejscu na swojej stronie. Możesz to zrobić w pliku szablonu, na przykład w pliku sidebar.php lub index.php, w zależności od tego, gdzie chcesz, aby losowe wpisy były wyświetlane. Wywołaj funkcję, dodając poniższy kod:

Część 2: Zaawansowane metody wyświetlania losowych wpisów

Chociaż podstawowy kod do wyświetlania losowych wpisów jest stosunkowo prosty, istnieje kilka zaawansowanych technik, które możesz zastosować, aby zwiększyć kontrolę nad wyświetlanymi wpisami.

Wyświetlanie losowych wpisów z określonej kategorii

Jeżeli chcesz wyświetlać losowe wpisy tylko z określonej kategorii, musisz zmodyfikować argumenty zapytania WP_Query. Dodaj do argumentów pole 'category_name’ i ustaw jego wartość na slug kategorii, z której chcesz wyświetlać wpisy. Kod będzie wyglądał następująco:

php

$args = array(
'post_type’ => 'post’,
'orderby’ => 'rand’,
'posts_per_page’ => 5,
'category_name’ => 'nazwa-kategorii’,
);

Wyświetlanie losowych wpisów z wykluczeniem określonej kategorii

Czasami możesz chcieć wykluczyć określoną kategorię z losowych wpisów. Aby to zrobić, dodaj do argumentów zapytania pole 'category__not_in’ i ustaw jego wartość na ID kategorii, którą chcesz wykluczyć. Kod będzie wyglądał następująco:

php

$args = array(
'post_type’ => 'post’,
'orderby’ => 'rand’,
'posts_per_page’ => 5,
'category__not_in’ => array(id-kategorii),
);

Wyświetlanie losowych wpisów z wieloma typami postów

Jeżeli używasz niestandardowych typów postów na swojej stronie WordPress i chcesz, aby były one uwzględnione w losowych wpisach, musisz dodać do argumentów zapytania pole 'post_type’ i ustawić jego wartość na tablicę zawierającą wszystkie typy postów, które chcesz uwzględnić. Kod będzie wyglądał następująco:

Przeczytaj także:  Jak zainstalować WordPress na komputerze

php

$args = array(
'post_type’ => array(’post’, 'niestandardowy-typ-postu’),
'orderby’ => 'rand’,
'posts_per_page’ => 5,
);

Za pomocą tych technik możesz uzyskać pełną kontrolę nad wyświetlaniem losowych wpisów na swojej stronie WordPress. Pamiętaj, że klucz do sukcesu leży w ciągłym eksperymentowaniu i testowaniu różnych ustawień, aby znaleźć rozwiązanie, które najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

Część 3: Wykorzystanie wtyczek do wyświetlania losowych wpisów

Dla osób niepewnych co do możliwości kodowania, istnieje wiele wtyczek, które umożliwiają wyświetlanie losowych wpisów na stronie WordPress.

1. Advanced Random Posts Widget

Advanced Random Posts Widget to wtyczka, która dodaje widget do wyświetlania losowych wpisów. Możesz dostosować wiele aspektów tego, jak wpisy są wyświetlane, w tym ilość wpisów, czy wyświetlane są miniatury, i wiele innych.

2. WP Random Post Inside

WP Random Post Inside to wtyczka, która umożliwia dodanie krótkiego kodu do wpisu lub strony, aby wyświetlić losowy wpis. Możesz dostosować ilość wyświetlanych wpisów i inne aspekty poprzez atrybuty krótkiego kodu.

3. Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

YARPP jest wtyczką, która umożliwia wyświetlanie powiązanych wpisów, ale ma także opcję wyświetlania losowych wpisów. Możesz dostosować wiele aspektów wyświetlania wpisów, w tym ilość wpisów i czy są wyświetlane miniatury.

Część 4: Optymalizacja wydajności przy wyświetlaniu losowych wpisów

Wyświetlanie losowych wpisów na stronie WordPress może być wymagające dla serwera, szczególnie jeśli masz dużo wpisów. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować wydajność:

1. Cache’owanie wyników zapytań

Jeżeli nie musisz wyświetlać zupełnie losowych wpisów za każdym razem, gdy strona jest ładowana, możesz skorzystać z cache’owania wyników zapytania. Możesz to zrobić za pomocą wtyczki do cache’owania, takiej jak W3 Total Cache.

2. Limitowanie ilości wyświetlanych wpisów

Wyświetlanie dużej ilości losowych wpisów może być bardzo obciążające dla serwera. Zawsze ograniczaj ilość wyświetlanych wpisów do minimum.

3. Użycie dedykowanego serwera lub hostingu

Jeżeli Twoja strona ma dużo ruchu i korzysta z intensywnych funkcji, takich jak wyświetlanie losowych wpisów, rozważ przeniesienie strony na dedykowany serwer lub hosting, który będzie w stanie lepiej poradzić sobie z obciążeniem.

Pamiętaj, że wyświetlanie losowych wpisów to tylko jeden z elementów budowy atrakcyjnej i funkcjonalnej strony WordPress. Zawsze eksperymentuj i testuj różne metody, aby znaleźć to, co działa najlepiej dla Twojej strony i Twojej publiczności.

Część 5: Rozważanie efektywności SEO przy wyświetlaniu losowych wpisów

Jednym z aspektów, który warto rozważyć przy wyświetlaniu losowych wpisów, jest to, jak wpłynie to na optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO).

1. Zwiększanie czasu spędzonego na stronie

Losowe wpisy mogą pomóc zwiększyć czas, jaki użytkownicy spędzają na Twojej stronie, co jest dobrym sygnałem dla wyszukiwarek. Jeżeli użytkownicy zobaczą interesujący losowy wpis i klikną na niego, mogą spędzić więcej czasu na Twojej stronie.

2. Promowanie starszych wpisów

Losowe wpisy to także świetny sposób na promowanie starszych wpisów, które mogą być mniej widoczne dla użytkowników i wyszukiwarek. Dzięki temu starsze wpisy mogą zyskać więcej odwiedzin i linków zwrotnych.

3. Uważaj na duplikaty treści

Pamiętaj jednak, że losowe wpisy mogą czasem prowadzić do duplikacji treści, co może mieć negatywny wpływ na SEO. Upewnij się, że każdy losowy wpis prowadzi do unikalnej strony wpisu, a nie do strony, która wyświetla wiele losowych wpisów.

Wyświetlanie losowych wpisów na stronie WordPress to doskonały sposób na zwiększenie zaangażowania użytkowników, promowanie starszych wpisów i dodawanie unikalności do Twojej strony. Możesz to zrobić za pomocą kodowania, korzystając z wtyczek lub kombinując obie metody.

Pamiętaj, aby zawsze uwzględniać wydajność strony i SEO przy implementacji tej funkcji. Wyświetlanie losowych wpisów może być obciążające dla serwera, więc pamiętaj o optymalizacji, na przykład poprzez cache’owanie wyników zapytań. Jednocześnie, losowe wpisy mogą pomóc zwiększyć czas spędzony na stronie i promować starsze wpisy, co jest dobre dla SEO.

Niezależnie od Twojego poziomu doświadczenia z WordPress, wyświetlanie losowych wpisów jest prostą i skuteczną techniką, która może zasilić Twoją stronę nową, dynamiczną treścią.