4/5 - (1 vote)

Microsoft PowerPoint to jedno z najbardziej powszechnie używanych narzędzi do tworzenia prezentacji na świecie. Nie tylko pozwala na tworzenie atrakcyjnych slajdów, ale także oferuje różne funkcje, które mogą znacząco poprawić jakość prezentacji. W tym artykule skupimy się na dwóch kluczowych aspektach: trybie prezentacji i narzędziach do rysowania.

Tryb Prezentacji

 1. Pełny Ekran: Pierwsza i najważniejsza rzecz, którą należy zrobić, to przejście w tryb pełnoekranowy. Dzięki temu widzowie skupiają się tylko na prezentacji, bez rozpraszających elementów.
 2. Kontrolki Sterowania: Na dole ekranu są kontrolki, które pozwalają na nawigację przez slajdy, przełączanie do ekranu czarnego/białego czy pokazanie wskaźnika. Znajomość tych kontrolek jest kluczowa.
 3. Prowadzenie Notatek: Możesz korzystać z panelu notatek, widocznego tylko dla Ciebie, do przechowywania dodatkowych informacji i wskazówek dotyczących tego, co masz powiedzieć.
 4. Laserowy Wskaźnik: Nie wszyscy wiedzą, że w PowerPoint można aktywować wirtualny wskaźnik laserowy, który może być używany do wskazywania konkretnych elementów na slajdzie.
 5. Interaktywne Elementy: Tryb prezentacji pozwala na interakcję z osadzonymi obiektami, takimi jak filmy, dźwięki czy linki do zewnętrznych stron.

Narzędzia do Rysowania

 1. Długopis i Markery: W trakcie prezentacji można używać długopisu i markerów do dodawania notatek bezpośrednio na slajdach. To świetny sposób na zwrócenie uwagi publiczności na kluczowe elementy.
 2. Gumka: Jeżeli zrobisz błąd podczas rysowania, zawsze możesz go usunąć za pomocą gumki.
 3. Zmiana Kolorów: Możesz łatwo zmieniać kolory długopisów i markerów, co jest szczególnie przydatne, gdy prezentujesz na tle o konkretnym kolorze.
 4. Zapisywanie Notatek: Po zakończeniu prezentacji masz możliwość zapisania wykonanych notatek i włączenia ich do finalnej wersji prezentacji.
 5. Używanie Inteligentnych Form: Narzędzia do rysowania pozwalają na tworzenie „inteligentnych form”, które automatycznie rozpoznają, co próbujesz narysować (np. strzałki, koła) i konwertują je na idealne kształty.

Opcje Zaawansowane

 1. Niestandardowe Skróty Klawiszowe: Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, PowerPoint oferuje możliwość ustawienia niestandardowych skrótów klawiszowych, co może znacznie ułatwić nawigację.
 2. Automatyczne Przełączanie Slajdów: Możesz ustawić automatyczne przełączanie slajdów w określonym czasie, co jest szczególnie przydatne podczas prezentacji z dużą ilością informacji.
 3. Wbudowane Ankiety i Quizy: Za pomocą narzędzi wbudowanych w PowerPoint, możesz tworzyć interaktywne ankiety i quizy, co jest doskonałym sposobem na zaangażowanie publiczności.

Dzięki różnorodności funkcji i opcji, tryb prezentacji i narzędzia do rysowania w PowerPoint są nieocenione w trakcie przekazywania komunikatu. Znajomość tych narzędzi nie tylko zwiększy efektywność twojego przekazu, ale również sprawi, że cały proces będzie dla ciebie mniej stresujący.

Ustalenie tempa prezentacji

 1. Czasomierz: Jednym z narzędzi, które może pomóc w zarządzaniu czasem, jest wbudowany czasomierz. Dzięki niemu możesz kontrolować czas przeznaczony na każdy slajd i całą prezentację.
 2. Automatyczne Pauzy: Możesz również ustawić automatyczne pauzy między slajdami. To daje ci chwilę na złapanie oddechu lub na zwrócenie uwagi publiczności przed przedstawieniem kolejnych informacji.

Synchronizacja z innymi urządzeniami

 1. Prezentacja przez smartfony: Dzięki aplikacjom mobilnym PowerPoint można sterować prezentacją za pomocą smartfona. To pozwala na swobodne poruszanie się po scenie, bez konieczności korzystania z laptopa lub pilota.
 2. Udostępnianie prezentacji: PowerPoint oferuje opcje udostępniania prezentacji online. Możesz wysłać link do prezentacji, a osoby z linkiem mogą ją śledzić w czasie rzeczywistym.
 3. Zdalne sterowanie: W przypadku prezentacji zdalnych, tryb prezentacji oferuje możliwość zdalnego sterowania slajdami i interakcji z widzami online.

Funkcje Narracji i Automatyczne Tłumaczenie

 1. Narracja: PowerPoint pozwala na dodanie narracji do prezentacji. Możesz nagrać swój głos dla każdego slajdu i zautomatyzować prezentację tak, aby głos został odtworzony w odpowiednim momencie.
 2. Tłumaczenie na żywo: Dla międzynarodowych audytoriów, tryb prezentacji umożliwia tłumaczenie slajdów w czasie rzeczywistym, co może być niezwykle użyteczne w kontekście globalnym.

Zaawansowane funkcje narzędzi do rysowania

 1. Ink Replay: Ta funkcja pozwala na odtworzenie sekwencji rysowania, co jest szczególnie przydatne dla nauczycieli i trenerów, którzy chcą pokazać, jak coś zostało zrobione krok po kroku.
 2. Konwersja Ink na Tekst: Ręcznie wykonane notatki mogą być automatycznie zamienione na tekst, co jest bardzo przydatne, jeśli chcesz, aby Twoje notatki były później łatwo wyszukiwalne i czytelne.
 3. Rysowanie na Ekranach Dotykowych: Jeżeli korzystasz z urządzenia z ekranem dotykowym, możesz rysować bezpośrednio palcem lub specjalnym piórkiem, co daje dużo więcej swobody i naturalności w tworzeniu notatek.
Przeczytaj także:  Czy Microsoft PowerPoint jest efektywnym narzędziem do szkoleń online?

Personalizacja trybu prezentacji

 1. Własne Tła i Efekty: Możesz dostosować tryb prezentacji do własnych potrzeb, dodając niestandardowe tła, efekty przejścia i inne elementy graficzne.
 2. Integracja z innymi aplikacjami: Ostatnio PowerPoint umożliwia coraz bardziej zaawansowaną integrację z innymi narzędziami, takimi jak Excel czy Word. Możesz na przykład importować dynamiczne wykresy czy tabele, które aktualizują się w czasie rzeczywistym.
 3. Zestawy Akcji: Dla bardzo zaawansowanych prezentacji, możesz programować zestawy akcji, które uruchamiają się po naciśnięciu określonego przycisku lub osiągnięciu konkretnego slajdu.

Zarówno tryb prezentacji, jak i narzędzia do rysowania w PowerPoint są wyjątkowo elastycznymi i potężnymi narzędziami, które mogą dramatycznie wpłynąć na jakość i skuteczność Twojej prezentacji. Ustalenie odpowiedniego tempa, synchronizacja z innymi urządzeniami czy wykorzystanie zaawansowanych funkcji rysowania to tylko niektóre z opcji, które warto poznać i zastosować.

Interakcja z Publicznością

 1. Wskaźnik myszy: Nie każdy jest fanem laserowych wskaźników, a mysz komputerowa może być równie efektywnym narzędziem. Zmiana kształtu lub koloru wskaźnika myszy może pomóc w skupieniu uwagi publiczności.
 2. Zoom i Panorama: Dzięki opcjom przybliżania i przesuwania, możesz skoncentrować uwagę odbiorców na konkretnych detalach slajdu, zamiast pokazywać całość naraz.
 3. Anonimowe pytania i komentarze: Istnieją dodatki i zewnętrzne aplikacje, które umożliwiają publiczności zadawanie anonimowych pytań lub komentowanie prezentacji w czasie rzeczywistym.

Sprawdzanie i Poprawianie

 1. Tryb próby: Zanim pokażesz swoją prezentację na żywo, warto skorzystać z trybu próby, który pozwala na przetestowanie wszystkich elementów i funkcji.
 2. Historia Zmian: Dzięki zapisywanym wersjom prezentacji, możesz wrócić do wcześniejszych wersji, jeśli zauważysz błąd lub chcesz wprowadzić zmiany.
 3. Sprawdzanie Pisowni i Gramatyki: Nie zapomnij o wbudowanych narzędziach do sprawdzania pisowni i gramatyki, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

Bezpieczeństwo i Prywatność

 1. Hasło na Prezentację: Jeśli Twoja prezentacja zawiera poufne informacje, możesz zabezpieczyć ją hasłem.
 2. Zapis jako PDF: Dla dodatkowego bezpieczeństwa, warto jest również zapisać swoją prezentację w formie PDF, aby uniknąć nieautoryzowanych zmian.
 3. Limit czasowy na oglądanie: Niektóre zaawansowane funkcje pozwalają na ustawienie limitu czasowego na dostęp do prezentacji, co może być przydatne w kontekstach korporacyjnych czy edukacyjnych.

Ostateczne Doprecyzowania

 1. Korelacja z Materiałami Drukowanymi: Jeżeli Twoja prezentacja jest częścią większego pakietu edukacyjnego czy korporacyjnego, upewnij się, że jest spójna z innymi materiałami, takimi jak broszury czy notatki.
 2. Przejrzystość i Zrozumiałość: Przed prezentacją warto pokazać ją kilku osobom i zapytać o opinie. To pozwoli zidentyfikować potencjalne problemy z przejrzystością czy zrozumiałością materiału.

Opcje Dostępności

 1. Napisy i Transkrypcje: Jeżeli Twoja prezentacja będzie oglądana przez osoby niedosłyszące lub niewidome, warto dodać napisy lub transkrypcje.
 2. Kontrast i Czytelność: Zastanów się również nad kontrastem i wielkością czcionki, aby Twoja prezentacja była dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców.

Zastosowanie tych zaawansowanych funkcji i technik może sprawić, że Twoja prezentacja stanie się nie tylko bardziej profesjonalna, ale również bardziej angażująca i przystępna dla różnych grup odbiorców. Ostatecznie, sukces Twojej prezentacji zależy nie tylko od zawartości, ale również od sposobu jej prezentacji.

Dynamiczne Elementy i Multimedialne Dodatki

 1. Animacje: Chociaż nadużycie animacji może być uciążliwe dla widzów, umiejętne ich wykorzystanie może dodać dynamiki i zaciekawić publiczność.
 2. Wideo i Audio: Wbudowanie filmów czy dźwięków bezpośrednio w prezentację umożliwia płynniejsze i bardziej zintegrowane doświadczenie dla odbiorców.
 3. Interaktywne Elementy: Od hiperłączy do interaktywnych pytań i quizów – dynamiczne elementy mogą znacznie zwiększyć poziom zaangażowania.

Przystosowanie do Różnych Form Prezentowania

 1. Adaptacyjność Slajdów: Zawsze warto mieć wersje slajdów dostosowane do różnych sytuacji – od dużych konferencji po spotkania w małym gronie.
 2. Różne Tryby Wyświetlania: Niektóre prezentacje mogą być wyświetlane na dużych ekranach, inne na laptopach czy tabletach. Upewnij się, że Twoja prezentacja jest optymalizowana pod różne rozdzielczości i proporcje ekranu.

Analiza i Zrozumienie Publiczności

 1. Ankiety i Sondy: Wykorzystanie narzędzi do tworzenia ankiet w czasie rzeczywistym może dostarczyć cennych informacji o reakcjach i zainteresowaniach odbiorców.
 2. Analiza Po Prezentacji: Niektóre narzędzia oferują funkcje analityczne, które pozwalają zbadać, które slajdy były najbardziej efektywne i jak długo widzowie je oglądali.

Używanie Szablonów i Wzorów

 1. Szablony: Szablony mogą być bardzo pomocne, jeśli potrzebujesz szybko stworzyć profesjonalnie wyglądającą prezentację. PowerPoint oferuje wiele wbudowanych szablonów, ale dostępne są też tysiące niestandardowych szablonów online.
 2. Wzory Slajdów: Ustalanie wzorów slajdów pozwala na utrzymanie spójności i profesjonalizmu w całej prezentacji.

Narzędzia Wsparcia i Pomoc Techniczna

 1. Porady i Wskazówki: Program PowerPoint często oferuje „pomocniki” i wskazówki, które sugerują, jak można ulepszyć swoją prezentację.
 2. Wsparcie Techniczne i Społeczności: W razie problemów lub pytań, można korzystać z różnorodnych źródeł pomocy, począwszy od wsparcia technicznego Microsoftu, a skończywszy na forach i społecznościach online.
 3. Aktualizacje i Dodatki: Regularne aktualizacje programu często wprowadzają nowe funkcje i narzędzia, które mogą ulepszyć Twoje umiejętności prezentacyjne. Ponadto, istnieje wiele dodatków i rozszerzeń dostępnych do pobrania, które mogą znacznie rozszerzyć funkcjonalność PowerPointa.

Korzystanie z tych wszystkich funkcji i narzędzi może wydawać się skomplikowane, ale z pewnością warto poświęcić czas na ich zrozumienie i wypróbowanie. Im więcej wiesz i umiesz, tym łatwiej będzie Ci dostosować się do różnych sytuacji i potrzeb, co w efekcie końcowym uczyni Cię znacznie skuteczniejszym prezentatorem.