5/5 - (2 votes)

W magazynach, gdzie codziennie przetwarza się tysiące produktów, wózki widłowe stanowią kluczowe narzędzie, które umożliwia efektywne zarządzanie i przemieszczanie ładunków. Ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do obsługi różnorodnych zadań, wózki widłowe są nieodłączną częścią środowiska magazynowego, zapewniając płynność operacji oraz zwiększając wydajność i produktywność pracowników. Trudno wyobrazić sobie szybki przepływ ładunków czy też obsługę regałów magazynowych bez tych urządzeń.

Szybki i bezpieczny załadunek i rozładunek

Jednym z głównych zastosowań wózków widłowych w magazynie jest załadunek i rozładunek towarów. Dzięki swojej zdolności do unoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków, wózki widłowe umożliwiają szybkie i skuteczne załadunki i rozładunki z różnych pojazdów transportowych, takich jak ciężarówki, kontenery czy pociągi. To właśnie wózki widłowe odpowiadają za przenoszenie skrzynek, palet i innych ładunków z obszaru załadunkowego do magazynu oraz z magazynu na pojazdy transportowe, zapewniając płynny przepływ towarów.

Praca z ładunkiem na wysokości, czyli składowanie

Kolejnym kluczowym zastosowaniem wózków widłowych w magazynie jest składowanie towarów. Wózki widłowe są używane do przenoszenia towarów z jednego miejsca na inne, a także do umieszczania ich na półkach lub regałach. Dzięki różnorodnym rodzajom osprzętu i akcesoriów, wózki widłowe mogą obsługiwać różne rodzaje ładunków i dostosowywać się do różnych warunków magazynowych, umożliwiając optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Podczas procesu składowania wykorzystuje się podstawowe rodzaje wózków widłowych:

  • wózki widłowe wysokiego składowania, które występują w polskich magazynach najczęściej – mogą obsługiwać ładunek znajdujący się na wysokości przekraczającej kilkanaście metrów,
  • wózki systemowe, które można spotkać w największych i najnowocześniejszych magazynach w Polsce – mogą poruszać się półautomatycznie i pracować w bardzo wąskich korytarzach roboczych (VNA).
Przeczytaj także:  Bezprzewodowy Internet na Ołbinie: Rewolucja Cyfrowa We Wrocławiu

Przygotowanie towarów do wysyłki

Kompletacja zamówień to kolejna ważna funkcja wózków widłowych w magazynie. Operatorzy wózków widłowych mogą używać specjalnych technik i urządzeń, takich jak skanery kodów kreskowych czy systemy GPS, aby szybko i dokładnie zebrać potrzebne produkty z różnych miejsc w magazynie w celu skompletowania zamówień klientów. Dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i bardziej efektywne wykonywanie zleconych prac, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz wzrost rentowności firmy.

W przygotowaniu towarów do wysyłki wykorzystuje się dwa podstawowe rodzaje wózków widłowych kompletacyjnych:

  • maszyny do kompletacji poziomej, gdzie operator wychodzi z maszyny, żeby pobrać ładunek i przetransportować go wyznaczone miejsce,
  • wózki widłowe do kompletacji pionowej, gdzie pracownik jest podnoszony wraz z przedziałem operatora na wysokość kilku metrów i pobiera ładunek bezpośrednio z systemu regałowego.

Transport wewnętrzny jest ważny! Podsumowanie

Wózki widłowe znajdują również zastosowanie w przeprowadzaniu prac naprawczych i konserwacyjnych w magazynie. Wyposażone w odpowiednie narzędzia, mogą być wykorzystywane do naprawy urządzeń czy konserwacji infrastruktury magazynowej, co pozwala utrzymać sprzęt w dobrym stanie technicznym i minimalizować ryzyko wystąpienia awarii, co z kolei wpływa na ciągłość operacji magazynowych.

Transport wewnętrzny to jeszcze jedno ważne zastosowanie wózków widłowych w magazynie. Mogą one być używane do przenoszenia materiałów i produktów wewnątrz magazynu, na przykład z obszaru załadunkowego do obszaru składowania lub z obszaru składowania do strefy kompletacji zamówień. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu potrzebnego na przemieszczanie towarów oraz zwiększenie efektywności operacyjnej.