10 trików do budowy wykresów w Excelu logo

10 trkiów pomocnych przy budowie wykresu

Posted on Posted in wykresy

Witajcie! W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami 10 trikami, które znacząco przyspieszają i ułatwią proces tworzenia wykresów. Sam używam ich bardzo często tworząc swoje raporty czy dashboardy. Dzięki nim, z pewnością zaoszczędzicie wiele czasu. Oto one !

 

1. Pole tekstowe jako tytuł wykresu

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się Wam, że tytuł stworzonego przez Was wykresu nie mieścił się w wyznaczonym do tego obszarze wykresu. Jedynym rozwiązaniem zaistniałego problemu była wtedy zmiana wielkości czcionki lub rozmiaru wykresu.

 

 

Alternatywą dla wspomnianych czynności jest zastosowanie Pola tekstowego, które tak jak każdy obiekt Excela, możemy wkleić do wykresu, aby stały się jego integralną częścią.

 

Pole tekstowe wklejone do wykresu

 

Gotowe pole tekstowe umieszczone na wykresie, można dowolnie edytować, zmieniając np. jego szerokość. Jak widzicie, pierwotny tytuł wykresu, bez problemu zmieścił się w jednej linii pola obszaru wykresu.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2. Powtarzanie formatowania

Pomocny nie tylko przy budowie, wykresów klawisz F4 pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeżeli chcemy błyskawicznie powtórzyć ostatnią akcję, którą wykonaliśmy w Excelu, należy po jej przeprowadzeniu, w nowym miejscu nacisnąć klawisz F4. Za przykład użycia klawisza F4, możne posłużyć sytuacja, w której potrzebujemy szybko sformatować kilka serii danych. Na poniższym wykresie typu slope, wystarczy zmienić np. szerokość jednej serii danych, by potem używając klawisza F4, szybko powtórzyć operację dla pozostałych serii wykresu.

 

Wykres slope w Excelu

 

Wykres slope w Excelu

 

Zapisz

3. Przesuwanie wykresu

Kolejnym bardzo fajnym trikiem związanym z posługiwaniem się wykresami jest umiejętność ich dokładnego przesuwania. Zdolność ta szczególnie przydaje się podczas tworzenia dashboardów, gdzie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami powinny być sobie równe. Pierwszy sposób na precyzyjne przesunięcie wykresu, zakłada użycie strzałek na klawiaturze.

 

Przesuwanie wykresu z wykorzystaniem strzałek na klawiaturze

 

 

Drugi sposób na precyzyjne przesunięcie wykresu lub zmianę jego wielkości, zakłada wykorzystanie opcji Wyrównaj obiekty, widocznej na karcie Formatowanie po wybraniu danego obiektu np. wykresu.

 

Wyrównanie do linii siatki lub obiektu

 

Po zaznaczeniu wybranej opcji, wykres będzie przesuwał się lub zmieniał swój rozmiar, w odniesieniu do linii siatki arkusza lub sąsiadującego obiektu. Jako alternatywę dla zmiany rozmiaru wykresu, w odniesieniu do linii siatki możemy też wykorzystać przycisk Alt. Przy zmianie rozmiaru wykresu i wciśniętym przycisku Alt, wykres będzie skalował swój rozmiar w powiązaniu do sąsiadujących linii siatki.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

4. Szybkie dodawanie nowej serii danych

Dodawanie nowej serii danych do wykresu najczęściej wykonuje się poprzez zdefiniowanie jej parametrów w oknie Wybierania źródła danych wykresu. Można też zrobić to znacznie szybciej korzystając z prostego triku kopiowania i wklejania serii danych.

 

Kopiowanie serii danych

 

Wklejanie nowej serii danych

 

Zapisz

Zapisz

5. Szybkie formatowanie wykresu

Sztuczką bardzo podobną w wykonaniu do poprzedniej jest formatowanie wykresu na podstawie innego wykresu. Korzystając z tego rozwiązania, oszczędzamy sporo czasu na powtórzenie wszystkich zabiegów kosmetycznych związanych z budową nowego wykresu.

 

Wykres słupkowy w Excelu

 

Wklejenie formatów na wykres

 

Po wykonaniu polecenia z punktu 3 wykres kolumnowy zmieni się na słupkowy o identycznym formatowaniu co poprzednik.

 

 

Zapisz

6. Korzystanie z zapisanych szablonów

Niektóre wykresy takie jak np. wykres typu slope wymagają od nas ustawienia specyficznego formatowania. W przypadku gdy chcemy szybko odtworzyć taki wykres, możemy skorzystać z tzw. szablonów wykresu. Są one zapisanymi formami wykresów, z gotowym formatowaniem, które możemy szybko zastosować do wybranego wykresu.

 

Zapisywanie wykresu jako szablon

 

Zmień typ wykresu

 

Szablon wykresu w Excelu

 

Zapisz

7. Wykres z dowolnego kształtu

Innym ciekawym trikiem przydatnym przy budowie wykresów, jest używanie na nich dowolnych kształtów. Sposób ten wykorzystałem między innymi we wpisie Porównanie dwóch wartości na wykresie słupkowym. Technika ta zakłada, że w miejsce np. słupka wykresu lub punktu wkleja się dowolny obiekt w postaci np. kształtu czy obrazka.

 

Wklejenie kształtu na wykres

 

Zapisz

8. Zaznaczenie małej serii danych na wykresie

Kiedy na wykresie przedstawiane są dwie serie danych, z których jedna jest znacząco mniejsza od drugiej, możemy mieć trudności z zaznaczeniem mniejszej z nich. Szczególnie uciążliwe jest to wówczas, gdy taką serię chcemy edytować. Jest jednak pewien trik, który może ułatwić nam to zadanie - wystarczy użyć strzałek na klawiaturze.

 

Zaznaczenie serii danych

 

Zaznaczenie serii danych

 

 

Zapisz

9. Ustawienie wykresu domyślnego

Tworząc wykresy, z pewnością zauważyliście, że domyślnie są one ustawiane na wykres kolumnowy. Jeżeli chcemy zmienić  to ustawienie wystarczy posłużyć się następującym trikiem.

 

Ustawienie domyślnego typu wykresu

 

10. Tworzenie nowego wykresu

Ostatni trik jest zdecydowanie najszybszy 🙂

 

Zaznaczenie danych do wykresu

 

Wykres stworzony przy użyciu klawiszy

 

Zapisz

A Wy jakich trików używacie w kontekście pracy z wykresami ? Podzielcie się swoimi uwagami w polu na komentarze.

 

6 thoughts on “10 trkiów pomocnych przy budowie wykresu

 1. Triku nr 8 nie znałam. Zawsze próbując kliknąć na to dziadostwo (mała seria danych), zwiększam tymczasowo wartość serii w komórce, aby seria na chwilę się powiększyła na wykresie do rozmiarów możliwych do kliknięcia. A tu proszę, taki prosty sposób 🙂
  Dodam tylko, że u mnie przechodzenie strzałkami działa z Ctrl. Same strzałki nie dają rady.

 2. Witam, przydatne informacje, ale ja poszukuję jeszcze jednej – różne kolory podpisów pod kolumnami – np. w triku 10 są podane nazwy m-cy w kolorze czarnym, ale ja chcę, aby dwie ostatnie nazwy m-cy były w kolorze czerwonym – czy to jest możliwe?
  Pozdrawiam,

  1. Cześć,

   wydaje mi się, że tak. Zrób tak:
   – ułóż dane w ten sposób aby w pierwszej kolumnie były miesiące w drugiej wartości dla miesięcy a w trzeciej same 0
   – na jednym wykresie z danych miesiąc/wartości zrób wykres kolumnowy a z zer wykres liniowy
   – usuń poziomą oś danych z nazwami miesięcy
   – dla wykresu liniowego ustaw etykiety danych i umieść je pod wykresem
   – teraz możesz kiliknąć na dowolną etykietę i ją sformatować dodając np. kolor

   Pozdrawiam,
   Paweł

 3. Dzień dobry,
  a jak w wykresie kolumnowym, ale poziomym, i z długimi opisami (na dwie, trzy linie) zrobić tak, żeby opisy po prawej stronie grafu wyrównywały się do prawej, a nie do środka (przy przynajmniej dwóch liniach tekstu)?
  Pozdrawiam.
  Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *