Etykiety na wykresie słupkowym

Etykiety osi na wykresie słupkowym w Excelu

Posted on Posted in wykresy

Wykres słupkowy to jeden z najczęściej używanych wykresów do prezentacji danych na dashboardach czy raportach. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami fajnym i prostym trikiem związanym z umieszczeniem etykiet osi pionowej wykresu na słupku wykresu. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo miejsca dla prezentacji wykresu, ułatwiając jego późniejsze rozmieszczenie np. na dashboardzie. Gotowy plik z wykresem do pobrania tutaj.

 

Wykonanie wykresu

Aby wykonać wykres, będziemy potrzebowali tabelki z danymi, w tym przypadku dotyczącej sprzedaży w podziale na sztuki w markecie elektronicznym. Zaznaczmy dane i na ich podstawie tworzymy wykres słupkowy.

 

Wykres słupkowy w Excelu

 

Następnie ponownie zaznaczmy nasze dane i wklejamy je do wykresu.

 

Wklejenie serii danych na wykres

 

Dla pierwszej serii danych, w tym wypadku niebieskiej, dodajemy etykiety z Wartością natomiast dla drugiej serii, etykiety z Nazwą kategorii umieszczoną na Podstawie wewnętrznej wykresu.

 

Umieszczenie etykiet na podstawie wewnętrznej wykresu

 

Następnie w opcjach Rozmiaru i właściwości etykiet odhaczamy opcję Zawijaj tekst w kształcie, dodatkowo zmniejszając Lewy margines do 0 cm.

 

Wyrównanie etykiet wykresu

 

W celu ukrycia drugiej serii danych ustawiamy parametr Nakładania serii na 100%.

 

Ustawienie nakładania serii danych na wykresie

 

Po ustawieniu parametru Pozycji etykiet osi pionowej i poziomej na Brak oraz kilku poprawkach wizualnych nasz wykres jest gotowy.

 

Etykiety na wykresie słupkowym

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *