Etykiety na wykresie słupkowym

Etykiety osi na wykresie słupkowym w Excelu

Posted on Posted in wykresy

Wykres słupkowy to jeden z najczęściej używanych wykresów do prezentacji danych na dashboardach czy raportach. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami fajnym i prostym trikiem związanym z umieszczeniem etykiet osi pionowej wykresu na słupku wykresu. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo miejsca dla prezentacji wykresu, ułatwiając jego późniejsze rozmieszczenie np. na dashboardzie. Gotowy plik z wykresem do pobrania tutaj.

 

Wykonanie wykresu

Aby wykonać wykres, będziemy potrzebowali tabelki z danymi, w tym przypadku dotyczącej sprzedaży w podziale na sztuki w markecie elektronicznym. Zaznaczmy dane i na ich podstawie tworzymy wykres słupkowy.

 

Wykres słupkowy w Excelu

 

Następnie ponownie zaznaczmy nasze dane i wklejamy je do wykresu.

 

Wklejenie serii danych na wykres

 

Dla pierwszej serii danych, w tym wypadku niebieskiej, dodajemy etykiety z Wartością natomiast dla drugiej serii, etykiety z Nazwą kategorii umieszczoną na Podstawie wewnętrznej wykresu.

 

Umieszczenie etykiet na podstawie wewnętrznej wykresu

 

Następnie w opcjach Rozmiaru i właściwości etykiet odhaczamy opcję Zawijaj tekst w kształcie, dodatkowo zmniejszając Lewy margines do 0 cm.

 

Wyrównanie etykiet wykresu

 

W celu ukrycia drugiej serii danych ustawiamy parametr Nakładania serii na 100%.

 

Ustawienie nakładania serii danych na wykresie

 

Po ustawieniu parametru Pozycji etykiet osi pionowej i poziomej na Brak oraz kilku poprawkach wizualnych nasz wykres jest gotowy.

 

Etykiety na wykresie słupkowym

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *