Variance chart w excelu

Variance chart w Excelu

Posted on Posted in wykresy

Variance chart w Excelu to świetne narzędzie pomocne przy kontroli realizacji np. budżetów czy innych planów. Dzięki temu wykresowi możemy w szybki i intuicyjny sposób zobaczyć kiedy udało nam się przewyższyć zakładany przez nas pułap a kiedy byliśmy pod przysłowiową "kreską". Gotowy plik z wykresem do pobrania tutaj.

 

Variance chart w Excelu

Do wykonania wykresu posłużą nam wyniki sprzedaży, których wartości będziemy porównywali z założonym celem. Dodatkowo w tabelce z danymi, znają się pomocnicze kolumny, przy pomocy których dodamy etykiety do naszego wykresu.

 

Tabelka w Excelu

 

Na początek z danych znajdujących się w kolumnie Różnica, tworzymy wykres Skumulowany warstwowy, dodając do niego jako oś X, daty z kolumny Oś.

 

Wykres skumulowany warstwowy

 

Następnie przesuwamy oś poziomą tak, aby znalazła się na samym dole wykresu. W tym celu, po kliknięciu na oś, z opcji etykiet, wybieramy pozycję Nisko.

 

Pozycja etykiet osi

 

Do naszego wykresu dodajemy teraz 2 dodatkowe serie danych, dzięki którym nasz wykres będzie posiadał osobne etykiety dla wartości powyżej i poniżej założonego celu.

 

Wykres kombi

 

Dodane serie ustawiamy na wykres liniowy, którego źródłem ponownie będzie kolumna Różnica. Następnie ustawiamy etykiety jako wartości z kolumn "Etykiety -/+". Dalej ukrywamy dowolną z serii wykresu liniowego, ustawiając opcje linii na Brak linii.

 

etykiety-na-wykresie

 

Do wykresu możemy również dodać pomocniczą linię celu, utworzoną z kolumny Cel-linia, dla której dodamy etykiety z kolumny Cel-etykieta.

 

Linia celu na wykresie

 

Na tak przygotowanym wykresie możemy zastosować finalny trik, dzięki któremu nasz wykres warstwowy zmieni swój kolor, w przypadku gdy jego obszar przetnie linię planu. W tym celu, zaznaczamy obszar wykresu a następnie z opcji wypełnienia, wybieramy wypełnienie gradientowe, którego 2 wskaźniki, w tym wypadku ustawiamy na wartość 67%.

 

Ustawienie gradientu dla wykresu

 

Po kilku poprawkach kosmetycznych wykres jest już gotowy.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *