Atykiety na mapie cieplnej

Czytelne etykiety na mapie cieplnej

Posted on Posted in wykresy

W kolejnej odsłonie z cyklu QUICK TIP,  przyjrzymy się mapą cieplnym, które już nie raz pojawiały się na blogu. Tym razem spróbujemy poprawić czytelność etykiet w przypadku gdy mapa przedstawiona jest w ciemniejszych kolorach.

 

Etykiety na mapie cieplnej

Nasza przykładowa mapa została wykonana w kolorze ciemno-niebieskim. Widzimy, że w tym przypadku największa koncentracja zaprezentowanych na niej wartości występuje między kwietniem a czerwcem. Niestety etykiety, w miejscach ciemniejszych pól są po prostu mało czytelne.

 

Niewidoczne etykiety na mapie

 

Aby stały się one bardziej widoczne wystarczy przedstawić je w jaśniejszym kolorze. W tym celu, zamiast formatować etykiety ręcznie, posłużymy się prostą sztuczką, która całą pracę wykona za nas. A zatem po zaznaczeniu tabeli, przechodzimy do ikonki formatowania warunkowego, gdzie tworzymy nową regułę o następującej postaci =JEŻELI(B8>=79;1). W przedstawionej formule sprawdzimy czy dla komórki B8, odnoszącej się do całej mapy, wpisana jest wartość >= 79.

 

Reguła formatowania warunkowego

 

Jeżeli warunek zostanie spełniony, Excel wykona formatowanie w postaci ustawienia białej czcionki dla każdego pola mapy, spełniającego warunek.

 

Mapa cieplna w Excelu

 

Zapisz

Zapisz

2 thoughts on “Czytelne etykiety na mapie cieplnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *