Zmiana układu danych w Power Query

0
635
5/5 - (1 vote)

Power Query, wbudowany w Excel, to niezwykle potężne narzędzie do czyszczenia i transformowania danych. Jednym z ważnych kroków, które można zrealizować za pomocą Power Query, jest zmiana układu danych. W tym artykule opowiemy, jak to zrobić, używając przykładów, aby zilustrować proces.

Wstęp do Power Query

Power Query to komponent Microsoft Excel, który umożliwia importowanie danych z różnych źródeł, przetwarzanie i czyszczenie tych danych, a następnie ładuje je do Excela lub modelu danych Power Pivot. Dzięki jego funkcji przetwarzania, Power Query jest nieocenionym narzędziem, szczególnie gdy pracujemy z dużymi zestawami danych lub z danymi, które wymagają dużo czyszczenia i przygotowania.

Importowanie danych do Power Query

Aby zmienić układ danych w Power Query, musimy najpierw zaimportować dane. Możemy to zrobić, wybierając Data na wstążce Excela, a następnie Pobierz dane. W zależności od źródła naszych danych, możemy wybrać odpowiednią opcję z listy.

Zmiana układu danych w Power Query

Kiedy nasze dane są już zaimportowane, możemy zacząć je przetwarzać.

Transponowanie tabeli

Transponowanie to proces zamiany wierszy na kolumny i kolumn na wiersze. Możemy to zrobić, klikając Transponuj w menu Przekształć.

Pivot i Unpivot

Pivot to proces, który przekształca unikalne wartości z jednej kolumny w nowe kolumny w tabeli wyjściowej i wypełnia te kolumny wartościami odpowiednimi z innej kolumny. Funkcję Pivot znajdziemy w menu Przekształć.

Z drugiej strony, Unpivot jest procesem przekształcania kolumn w wiersze. Aby to zrobić, musimy zaznaczyć kolumny, które chcemy przekształcić, a następnie wybrać Unpivot z menu Przekształć.

Zapisywanie i ładowanie przekształconych danych

Po przekształceniu danych możemy je zapisać i załadować do naszego arkusza Excela lub modelu danych Power Pivot. Wystarczy kliknąć Zamknij i załaduj w oknie Power Query, aby to zrobić.

Przeczytaj także:  Malowanie w Excelu: Wykorzystaj kreatywność w swoich arkuszach!

Podsumowanie

Power Query to potężne narzędzie do czyszczenia i przekształcania danych. W tym artykule omówiliśmy, jak można zmienić układ danych w Power Query, w tym jak transponować dane, jak używać funkcji Pivot i Unpivot, oraz jak zapisać i załadować nasze przekształcone dane.

Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym analitykiem danych, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z Excel, umiejętność zmiany układu danych w Power Query jest niezwykle cenna. Więcej praktyki i doświadczenia w tej dziedzinie na pewno przyniesie Ci wiele korzyści w przyszłości.

Rozszerzenie: Zaawansowane techniki zmiany układu danych w Power Query

Dodatkowe możliwości Transponowania

Transponowanie w Power Query nie ogranicza się do zamiany wierszy na kolumny i na odwrót. Istnieje również możliwość transponowania na podstawie konkretnego kryterium.

Transponowanie na podstawie wartości

Możemy transponować dane na podstawie wartości. Wybieramy kolumnę zawierającą te wartości, a następnie klikamy Transponuj w menu Przekształć. Następnie musimy użyć opcji Zgrupuj i Agreguj w menu Przekształć do wyodrębnienia wartości na podstawie kryteriów, które chcemy użyć do transpozycji.

Zaawansowane funkcje Pivot i Unpivot

Pivot i Unpivot są niezwykle użyteczne, ale ich możliwości nie kończą się na prostych przekształceniach.

Pivot z kilkoma kolumnami wartości

Możemy pivotować na podstawie więcej niż jednej kolumny wartości. Wybieramy kolumnę zawierającą wartości, a następnie klikamy Pivot w menu Przekształć. W oknie, które się pojawi, możemy wybrać wiele kolumn wartości, a Power Query automatycznie wygeneruje nowe kolumny dla każdej kombinacji wartości.

Unpivot tylko niektóre kolumny

Możemy zdecydować, które kolumny chcemy przekształcić w wiersze za pomocą funkcji Unpivot. Aby to zrobić, zaznaczamy kolumny, które chcemy zachować w miejscu, a następnie klikamy Unpivot inne kolumny w menu Przekształć.

Kombinowanie różnych technik zmiany układu danych

Możemy połączyć różne techniki zmiany układu danych w jednym kroku. Na przykład, możemy transponować dane, a następnie pivotować na podstawie jednej kolumny i naprzemiennie przekształcać inne kolumny. Możliwości są niemal nieograniczone.

Zmiana układu danych w Power Query to zaawansowane narzędzie, które może znacznie ułatwić pracę z danymi. Poprzez połączenie różnych technik, możemy dostosować dane do naszych potrzeb i znacznie usprawnić proces analizy.

Miej na uwadze, że Power Query jest potężnym narzędziem, ale również skomplikowanym. Wymaga czasu i praktyki, aby opanować wszystkie jego możliwości. Dlatego warto spędzić trochę czasu na eksploracji różnych opcji i funkcji, które oferuje.