Dynamiczna zmiana strzałek KPI

KPI odporne na każde warunki

Posted on Posted in Dashboard, Raport

Podczas tworzenia dashboardu, często umieszczamy na nim kluczowe wskaźniki wydajności tzw. KPI (ang. Key Performance Indicators). Wskaźniki te informują nas, w jakim stopniu firmie udało się zrealizować określony cel. W Excelu KPI najczęściej stosuje się używając Zestawu ikon formatowania warunkowego. Rozwiązanie to sprawdza się zazwyczaj bardzo dobrze, ale w przypadku rozbudowanego dashboardu, ma już swoje wady:

- zbudowane w ten sposób KPI nie jest widoczne gdy nałożymy na nie kształt

- zwiększenie rozmiaru KPI skutkuje jego deformacją

- KPI jest przywiązane do komórki, często układ dashboardu nie pozwala na wyświetlenie go w miejscu, w którym byśmy tego chcieli

W dzisiejszym poście przedstawię jak zbudować KPI wolne od wymienionych wad, korzystając z zestawu wbudowanych czcionek oraz obiektu obraz.

 

1. Czcionki z symbolami

Webdings, Segoe UI Symbol, Wingdings, Wingdings 2, Wingdings 3 to pięć podstawowych czcionek, które zawierają wiele różnych symboli umożliwiających odwzorowanie Excelowych ikon KPI. My postaramy się odtworzyć ikonę strzałek symbolizujących kierunek zmiany. Jako czcionki użyjemy wspomnianej już wcześniej Wingdings 3 i symboli od 198-200. W tym celu z karty Wstawianie, wybieramy ikonę Obiekt następnie czcionkę i wstawiamy symbole do wybranych komórek.

 

Wybór symbolu z czcionki

 

W kolejnym kroku zmieniamy kolor strzałek utworzonych z czcionki oraz dla porównania, w komórce obok wstawiamy oryginalne KPI z Excela.

 

Reguła formatowania warunkowego KPI

 

 

2. Menadżer nazw i Obraz

Dla osób, które nie korzystały dotychczas z Menadżera nazw, polecam lekturę postu wykres Gantta, gdzie szerzej przedstawiłem to narzędzie. Osoby, które wiedzą jak z niego korzystać, powinny utworzyć dla każdej ze strzałek osobną nazwę zdefiniowaną. U mnie strzałka zielona to KPI_1, żółta KPI_2 i czerwona KPI_3. Dodatkowo należy utworzyć dwie nowe nazwy. Pierwsza odwołująca się do wartości komórki, dla której tworzymy KPI - Wartość oraz druga na podstawie, której będziemy wybierali przypisane KPI - Wybór.

 

Nazwy zdefiniowane w Excelu

 

W nazwie Wybór wpisujemy formułę, która w zależności od liczby wpisanej w komórce Wartość, wyświetli zdefiniowane wcześniej KPI. Tym sposobem kończymy pracę z Menadżerem nazw i przechodzimy do pracy nad samym KPI. Korzystając z karty Wstawianie, grupy Ilustracje wstawiamy dowolnie wybrany przez nas obraz. Następnie klikamy na niego i w pasku formuł wpisujemy =Wybór.

 

Przypisanie nazwy do obrazu

 

Po kliknięciu Enter nasz Miś zamieni się w strzałkę. Od tej pory każda zmiana komórki Wartość, skutkuje zmianą zdefiniowanego przez nas KPI.

 

Dynamiczna zmiana strzałek KPI

 

Tak skonstruowane KPI można bez problemu powiększać, nakładać na inne kształty i umieszczać w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to, choć może trochę bardziej pracochłonne niż to z formatowaniem warunkowym, daje na prawdę dużą swobodę przy budowie dashboardu. W dodatku, prawie każde oryginalne KPI można bez problemu odtworzyć używając wspomnianych czcionek z symbolami.

A Wy używacie KPI ? Jakie macie sposoby na ich budowę, może posługujecie się kształtami i VBA ? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w sekcji do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *