Podczas tworzenia dashboardu, często umieszczamy na nim kluczowe wskaźniki wydajności tzw. KPI (ang. Key Performance Indicators). Wskaźniki te informują nas, w jakim stopniu firmie udało się zrealizować określony cel. W Excelu KPI najczęściej stosuje się używając Zestawu ikon formatowania warunkowego. Rozwiązanie to sprawdza się zazwyczaj bardzo dobrze, ale w przypadku rozbudowanego dashboardu, ma już swoje wady:
- zbudowane w ten sposób KPI nie jest widoczne gdy nałożymy na nie kształt
- zwiększenie rozmiaru KPI skutkuje jego deformacją
- KPI jest przywiązane do komórki, często układ dashboardu nie pozwala na wyświetlenie go w miejscu, w którym byśmy tego chcieli
W dzisiejszym poście przedstawię jak zbudować KPI wolne od wymienionych wad, korzystając z zestawu wbudowanych czcionek oraz obiektu obraz.
1. Czcionki z symbolami
Webdings, Segoe UI Symbol, Wingdings, Wingdings 2, Wingdings 3 to pięć podstawowych czcionek, które zawierają wiele różnych symboli umożliwiających odwzorowanie Excelowych ikon KPI. My postaramy się odtworzyć ikonę strzałek symbolizujących kierunek zmiany. Jako czcionki użyjemy wspomnianej już wcześniej Wingdings 3 i symboli od 198-200. W tym celu z karty Wstawianie, wybieramy ikonę Obiekt następnie czcionkę i wstawiamy symbole do wybranych komórek.
W kolejnym kroku zmieniamy kolor strzałek utworzonych z czcionki oraz dla porównania, w komórce obok wstawiamy oryginalne KPI z Excela.
2. Menadżer nazw i Obraz
Dla osób, które nie korzystały dotychczas z Menadżera nazw, polecam lekturę postu wykres Gantta, gdzie szerzej przedstawiłem to narzędzie. Osoby, które wiedzą jak z niego korzystać, powinny utworzyć dla każdej ze strzałek osobną nazwę zdefiniowaną. U mnie strzałka zielona to KPI_1, żółta KPI_2 i czerwona KPI_3. Dodatkowo należy utworzyć dwie nowe nazwy. Pierwsza odwołująca się do wartości komórki, dla której tworzymy KPI - Wartość oraz druga na podstawie, której będziemy wybierali przypisane KPI - Wybór.
W nazwie Wybór wpisujemy formułę, która w zależności od liczby wpisanej w komórce Wartość, wyświetli zdefiniowane wcześniej KPI. Tym sposobem kończymy pracę z Menadżerem nazw i przechodzimy do pracy nad samym KPI. Korzystając z karty Wstawianie, grupy Ilustracje wstawiamy dowolnie wybrany przez nas obraz. Następnie klikamy na niego i w pasku formuł wpisujemy =Wybór.
Po kliknięciu Enter nasz Miś zamieni się w strzałkę. Od tej pory każda zmiana komórki Wartość, skutkuje zmianą zdefiniowanego przez nas KPI.
Tak skonstruowane KPI można bez problemu powiększać, nakładać na inne kształty i umieszczać w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to, choć może trochę bardziej pracochłonne niż to z formatowaniem warunkowym, daje na prawdę dużą swobodę przy budowie dashboardu. W dodatku, prawie każde oryginalne KPI można bez problemu odtworzyć używając wspomnianych czcionek z symbolami.
A Wy używacie KPI ? Jakie macie sposoby na ich budowę, może posługujecie się kształtami i VBA ? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w sekcji do komentowania.