Dwa warianty wykresu lizakowego – lollipop chart

Posted on Posted in wykresy

Ciekawą alternatywą dla często używanych wykresów słupkowych, jest wykres lizakowy tzw. lollipop chart. Moim zdaniem, jest to bardzo praktyczny i czytelny wykres. Jego przygotowanie jest nieco trudniejsze niż zwykłego wykresu słupkowego, ale przy odrobinie praktyki, całość wykonuje się naprawdę bardzo szybko. W dzisiejszym poście przedstawię dwa warianty lollipop chart (wersję pojedynczą i podwójną). Co ciekawe obydwie wersje zostaną wykonane bez użycia narzędzia Aparatu fotograficznego. Gotowe wykresy można pobrać tutaj.

 

1. Wersja pojedyncza

Na początek należy zaznaczyć, że wykres lizakowy nie występuje jako wbudowany wykres programu Excel. Tworzy się go korzystając z wykresu punktowego lub wykresu liniowego ze znacznikami. Ja wybrałem pierwszą opcję, gdyż to właśnie ona pozwala na wykonanie wykresu w pionie. Wersja z użyciem wykresu liniowego, najlepiej sprawdza się gdy chcemy wykonać podwójną wersję lollipop chart, wyświetlaną w poziomie. Aby zbudować nasz wykres, najpierw tworzymy tabelkę, w której znajdują się dane o łącznej sprzedaży osiągniętej przez handlowców. Kolumnę Wykres słupkowy wypełniamy funkcją MIN.K, aby znaleźć najmniejszą wartość sprzedaży. W kolumnie Y umieszczamy formułę =WIERSZ()-3, która ponumeruje wszystkie pozycje i umożliwi ich późniejsze sortowanie na wykresie.

 

Tabela ze sprzedażą w podziale na handlowców

 

W następnym kroku zaznaczamy dane z kolumn X-Y i wybieramy wykres punktowy. Ustawienie kolumn X i Y nie jest przypadkowe. Pozwala ono automatycznie umieścić wartości, na osi poziomej oraz kategorii na osi pionowej, bez późniejszego kombinowania z serią danych.

 

Wybór wykresu punktowego

 

Następnie zaznaczamy dane dotyczące wykresu słupkowego i handlowców, wciskamy Ctrl+C i klikamy na ikonkę Wklej, wybieramy Wklej specjalnie wraz z zaznaczonymi punktami.

 

Wklejanie danych do wykresu

 

Efektem wklejenia danych do wykresu, będzie jeden punkt w okolicach wartości 100 tys. Za chwilę zmienimy "wykres kropkę" na wykres słupkowy, dzięki któremu uda się nam przedstawić imiona i nazwiska handlowców w miejscu osi pionowej. A zatem klikamy na wspomniany punkt i z menu Narzędzia wykresów, karty Projektowanie, wybieramy ikonkę Zmień typ wykresu (dla Serii 2 zmieniamy na wykres słupkowy).

 

Zmiana typu wykresu

 

W następnym kroku zaznaczamy wykres słupkowy i dodajemy do niego oś pomocniczą poziomą, korzystając z ikonki Dodaj element wykresu.

 

Dodanie osi pomocniczej od wykresu

 

Dzięki temu zabiegowi na wykresie pojawią się etykiety z imionami i nazwiskami naszych handlowców. Problem tylko w tym, że pojawiły się one po prawej stornie wykresu. Aby przenieść je na drugą stronę, klikamy na pomocniczą oś poziomą i z jej opcji wybieramy Wartości w kolejności odwrotnej.

 

Odwrócenie kolejności wartości na wykresie

 

Pomocnicza oś pozioma nie będzie nam już potrzebna, dla tego możemy ją zaznaczyć i usunąć. Słupki wykresu z handlowcami ukrywamy, stosując brak wypełnienia. Następnie zaznaczamy oś pionową wartości, i w jej opcjach zmieniamy granice na zakres od 1 do 8 a potem oś usuwamy.

 

Zmiana zakresu granic osi

 

Przechodzimy do osi pomocniczej pionowej, dla której zmieniamy położenie, wybierając Na znacznikach osi. Dzięki temu etykiety z handlowcami pokryją się z punktami wykresu. Po kilku zabiegach kosmetycznych typu: usunięcie linii pomocniczych, znaczników osi oraz osi poziomej wykres powinien wyglądać następująco.

 

Wykres punktowy

 

Etykiety i znaczniki naszego wykresu lizakowego już mamy. Teraz pozostaje stworzenie samego patyczka lizaka. W tym celu posłużymy się słupkami błędów, które możemy wywołać klikając na ikonkę "+" przy naszym wykresie.

 

Dodanie słupków błedu do wykresu

 

Z nowo powstałych słupków usuwamy te pionowe a następnie przystępujemy do formatowania poziomych. Wybieramy słupki z kierunkiem minus, bez zakończenia, o wielkości błędu równego wartościom kategorii X.

 

Formatowanie słupków błędu

 

Wykres lizakowy jest już gotowy ! Pozostaje nam tylko, zmiana wielkości znacznika oraz dodanie do niego etykiet wykresu, które umiejscawiamy na środku znacznika. Proces ten wykonujemy zaznaczając znacznik i z opcji Wypełnienie i linia wybieramy Znacznik a następnie, Opcje znaczników, gdzie możemy zmienić jego wbudowane parametry.

 

Wykres lizakowy w Excelu

 

2. Wersja podwójna

Szczerze mówiąc wersję podwójną, łatwiej wykonuje się stosując wykres liniowy ze znacznikami, ale wtedy sam wykres możliwy jest do wyświetlania wyłącznie w poziomie. Mi osobiście bardziej podoba się jego pionowa wersja stąd po raz kolejny musimy sięgnąć do wykresu punktowego. Proces jaki potrzebny jest do zbudowania podwójnego wykresu lizakowego, jest niemal identyczny z jego pojedynczą wersją. Jedyną różnicą będzie zestaw potrzebnych do budowy wykresu danych.

 

Druga tabela z danymi

 

W tabelce powyżej mamy zestawienie planu sprzedaży oraz jego wykonanie dla poszczególnych województw. W kolumnach Dodatnie/Ujemne prezentowany jest procentowy poziom realizacji planu w zależności od jego realizacji. Dla przykładu w kolumnie Dodatnie w województwie Małopolskim nie udało się zrealizować zakładanej sprzedaży stąd w miejscu wartości pojawia się symbol błędu, uzyskiwany dzięki funkcji BRAK. Jej użycie jest tutaj niezbędne w celu ukrycia pustych danych na wykresie. Cała reszta, związana z budową wykresu jest kopią powyższego rozwiązania pojedynczego.

 

Podwójny lollipop chart w Excelu

One thought on “Dwa warianty wykresu lizakowego – lollipop chart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *