Sposób na prezentację danych bez osi pomocniczej

Alternatywa dla pomocniczej osi danych na wykresie

Posted on Posted in wykresy

Czasami podczas tworzenia wykresu prezentujemy dane o różnych jednostkach wzdłuż tej samej osi X np. przychód osiągnięty w miesiącu i liczba zatrudnionych handlowców, temperatura w danym miesiącu i opad deszczu. Powstały w ten sposób wykres składa się z dwóch osi Y - głównej umiejscowionej po lewej stronie wykresu i pomocniczej po prawej stronie. Analizowanie danych na takim wykresie jest utrudnione, gdyż odbiorca wykresu musi zorientować się, które dane dotyczą konkretnej osi. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, można zastosować jedną z poniższych metod poprawiających czytelność wykresu.

 

Alternatywa dla pomocniczej osi danych w Excelu

Przykładowy wykres, o którym mowa może wyglądać jak poniżej. Przedstawia on liczbę sprzedanych mieszkań w regionie w powiązaniu ze średnią ceną metra kwadratowego.

 

Wykres z osią pomocniczą

 

Wykres jest mało czytelny i trudno jest za jego pomocą zinterpretować przedstawione dane. Przyjrzyjmy się teraz dwóm alternatywnym metodą wizualizacji. Pierwszego sposobu lepiej jest używać, gdy zależy nam bardziej na szczegółowym przedstawieniu danych. Metoda ta zakłada rezygnację z osi pomocniczej i dodanie etykiet bezpośrednio do danych.

 

Sposób na prezentację danych bez osi pomocniczej

 

Metodę numer dwa warto jest natomiast zastosować gdy zależy nam bardziej na podkreśleniu ogólnego trendu danych. Powstały w ten sposób wykres przypomina swoją budową mini wykres panelowy. Nie musimy na nim rezygnować z osi pionowej a całość i tak pozostaje czytelna.

 

Sposób na prezentację danych bez osi pomocniczej

 

Przy prezentacji danych z pomocą osi pomocniczej warto pamiętać, że przedstawione dane będą sugerowały relację, która pomiędzy nimi zachodzi, a tym czasem wcale nie musi jej tam być. Warto mieć to na uwadze i zastanowić się, czy oś pomocnicza jest nam tak naprawdę potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *