Wykres waflowy w Excelu, to jeden z oryginalniejszych wykresów używanych do wizualizacji danych. Składa się on z powierzchni podzielonej na 100 małych kwadracików, gdzie każdy pojedynczy kwadracik reprezentuje 1% w kierunku celu jakim jest 100%. Wspomniane kwadraciki zmieniają swój kolor wraz ze zmianą prezentowanej na wykresie wartości. W dzisiejszym wpisie, podzielę się z Wami sposobem na stworzenie takiego wykresu, korzystając z prostej techniki formatowania warunkowego. Gotowy plik z wykresem można pobrać tutaj.
Wady i zalety wykresu
Szczerze mówiąc, wykresu waflowego używam stosunkowo rzadko. Najczęściej wykorzystuje go przy tworzeniu infografik, na których mogę pozwolić sobie na odrobinę wizualnego szaleństwa.
Z moich obserwacji wynika, że największymi zaletami wykresu są:
- fajny wygląd, przyciągający uwagę czytelnika
- prosty sposób budowy
Do wad natomiast zaliczyłbym:
- trudności w dostrzeżeniu różnicy pomiędzy podobnymi wartościami na wykresach
- sam wykres bez etykiety bardzo orientacyjnie podaje przedstawioną na nim wartość
Jak zbudować wykres
Aby zbudować wykres waflowy należy zaznaczyć obszar komórek o wymiarach 10x10 i wypełnić go serią danych od 1% do 100%.
Uzupełniony obszar ponownie zaznaczamy i skalujemy szerokość kolumn do wartości 20. Obok tabeli w komórce B2 wpisujemy dowolną wartość procentową np. 45%. Komórka ta posłuży nam za źródło danych o ilości zabarwianych kwadracików na naszym wykresie. Następnie zaznaczmy ponownie obszar wypełnionych komórek i z opcji Formatowania warunkowego wybieramy Zarządzaj regułami --> Nowa reguła --> Formatuj tylko komórki zawierające. W okienku, które się nam pojawi wybieramy aby Wartość komórki była Mniejsza lub równa wskazanej przez nas wartości z komórki B2. Klikamy przycisk Formatuj i wybieramy kolor wypełnienia tła komórki np. pomarańczowy.
W kolejnym kroku ponownie zaznaczamy obszar naszego wykresu i dodajemy kolejną regułę formatowania warunkowego. Tym razem wszystkie komórki, których wartość będzie większa niż wartość z komórki B2 mają zmienić swój kolor na szary. Gotowe dwa warunki powinny wyglądać jak poniżej.
Aby pozbyć się krzaczków, które pojawiły się w miejscu zwężonych kolumn wykorzystamy opcję formatowania komórek, zmieniając Typ formatowania na potrójnie powtórzony znak średnika.
Sformatowany obszar zaznaczamy i dodajemy do niego lekko szare obramowanie aby uwypuklić każdy z małych kwadracików. Na koniec dodajemy jeszcze pole tekstowe, którego wartość ustalamy na adres z komórki B2. Od teraz każda zmiana wartości komórki B2 będzie skutkowała zmianą naszego wykresu. Jeżeli chcielibyśmy aby nasz wykres stał się bardziej "mobilny" warto stworzyć z niego obraz. W tym celu zaznaczamy obszar wykresu i z karty Formuły --> Nazwy zdefiniowane --> klikamy Definiuj nazwę i wpisujemy w pole Nazwa - "wykres" a następnie zamykamy okno.
Następnie po wejściu w kartę Wstawianie, wstawiamy do Excela dowolny obraz a następnie klikamy na niego i wpisujemy "= wykres". Od tej pory posiadamy dynamiczny obraz naszego wykresu który, możemy bez ograniczeń przenosić czy skalować.
Zapisz
Zapisz
3 thoughts on “Wykres Waflowy w Excelu”
Dzień dobry, dziękuję za interesujący wpis. Czy da się “podpiąć” pod mobilny obraz standardowy wykres w excel-u (np. słupkowy)? Chodzi o bezpośrednie odniesienie do wykresu.
Dzień dobry,
tak jest taka możliwość, proszę poczytać o opcji wklejania jako “obraz połączony”. Dobrze jest, jeśli kopiowany wykres i komóra w której się znajduje, są tego samego rozmiaru.
Dziękuję za wskazówkę. Sprawdziłem i działa to bardzo dobrze. Niby szczególik, a przyda się przy budowaniu estetycznych układów raportów. Serdecznie pozdrawiam.