Tworząc swoją stronę internetową zwracamy uwage przede wszystkim na jej atrakcyjny wygląd, a w dalszej kolejności na treść. Oczywiście są to kluczowe sprawy pomagające w dotarciu do potencjalnych klientów, jednak nie można zapominać o aspekcie technologicznym tworzonej witryny. Nasza strona, nawet jeśli będzie najpiękniejsza w branży, nie będzie miała szans wyświetlić się klientom gdy jej szybkość ładowania będzie dramatycznie wolna. Zanim klient zdąży przeczytać naszą ofertę, znudzi się i opuści witrynę. Wyszukiwarki internetowe również nieprzychylnie patrzą na zbyt powolne witryny. Szczególne znaczenie ma to przy użytkownikach mobilnych. Jak zatem zadbać o szybkość naszej strony internetowej?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- czym jest szybkość ładowania witryny
- jak można przyśpieszyć strony WordPress
- co to jest CDN
- czy warto zlecić przyspieszenie strony WordPress
Szybkość strony to czynnik o którym nie powinniśmy zapominać budując swoją witrynę. Zbyt długi czas ładowania strony może być dla nas uciążliwym problemem, któremu warto zapobiec już na samym początku. Jak to zrobić?
Czym jest szybkość ładowania strony i dlaczego jest ważna?
Szybkość ładowania strony to w uproszczeniu czas jaki jest potrzebny do załadowania pełnej zawartości naszej witryny internetowej. Jeśli strony ładują się zbyt wolno powoduje to szereg problemów. Są to między innymi większy współczynnik odrzuceń, niższe pozycje w wyszukiwarkach czy niższy współczynnik konwersji.
Przyczyn tego typu problemu może być wiele. Wina może być po stronie serwera (szczególnie jeśli jest tani i ma słabe parametry) lub po stronie budowy naszej witryny. W przypadku stron opartych na popularnych CMS (np. jeśli mamy stronę WordPress) może to być np. nadmiar zainstalowanych wtyczek. Problemem może być także nadmierny rozmiar lub ilość multimediów na naszej witrynie. Wszystko to sprawia, że wydajność witryny jest niska, a czas ładowania bardzo długi. Na szczęście w większości przypadków można temu zaradzić, szczególnie w przypadku stron WordPress.
Jak wygląda przyśpieszanie strony WordPress?
Optymalizacja WordPress to złożony, wieloetapowy proces. W pierwszej kolejności należy przeanalizować witrynę WordPress pod kątem szybkości ładowania. Pomocne w tym są różne narzędzia, w szczególności wskaźniki Google Page Speed, które informują jakie elementy twojej witryny ładują się najdłużej. Dokładna analiza pokaże czy problemem jest czas odpowiedzi serwera, zbyt duży rozmiar kodu strony lub plików JavaScript, zbyt duże pliki graficzne lub wideo czy jeszcze coś innego.
Po zidentyfikowaniu problemów możemy przystąpić do działania, czyli wdrożyć sposoby na przyspieszanie WordPress. Jeśli głównym winowajcą jest nasz serwer, warto zainwestować w lepszy hosting, najlepiej w hosting WordPress, czyli specjalnie dostosowany do działania tego popularnego CMS. W przypadku gdy zawartość naszej strony ładuje się zbyt wolno, pomocna może być pamięć podręczna cache. Jest to narzędzie tworzące statyczny plik html z najważniejszą treścią danej podstrony. Dzięki temu w momencie gdy użytkownik wysyła żądanie wczytania danej podstrony jest ona wcześniej wygenerowana w pamięci podręcznej i gotowa do wczytania. Jeśli czynnikiem obciążającym są pliki JavaScript, konieczne może być ich przerobienie, do czego potrzebna będzie pomoc programisty.
Czym jest Content Delivery Network (CDN)?
Z kolei gdy mamy problem z multimediami, szczególnie obrazkami, warto dostosować ich rozmiar, zmniejszyć jakość oraz podmienić na format obrazów WebP (są od tego odpowiednie wtyczki lub zewnętrzne skrypty). Dla stron z ogromną liczbą obrazów, takich jak sklepy internetowe pomocny może być system CDN, czyli Content Delivery Network. To technologia pozwalająca na ładowanie multimediów z zewnętrznych, znacznie szybszych, serwerów, co pozwala na znaczne przyspieszenie WordPressa.
Czy warto zlecić przyśpieszanie WordPress?
Wszystkie wyżej wspomniane działania pozwalają na przyspieszenie twojej strony, a szczególnie jej wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Możemy to zrobić w dużej mierze sami, wyłączając nieużywane wtyczki, zmniejszając pliki CSS lub poprawić wydajność strony modyfikując obrazki. Są również dedykowane wtyczki zwiększające szybkość WordPressa. Jednak jeśli nasza informatyczna wiedza jest niewielka lub strona potrzebuje większych programistycznych modyfikacji konieczne może być zlecenie odpowiednich działań specjalistom. Mogą to być webmasterzy, specjaliści ds. SEO lub UX. Najważniejsze, abyśmy na samym początku działania otrzymali dokładny raport z tego, co jest do poprawy oraz receptę na rozwiązanie naszych problemów. Będzie to oznaczało, że osoby zabierające się do pracy nad naszą witryną wiedzą co robią.