Dzięki sprawdzaniu prędkości internetu możemy ocenić, czy nasze łącze działa zgodnie z oczekiwaniami i czy dostawca usług internetowych wywiązuje się z umowy. Regularne monitorowanie prędkości internetu pozwala także na szybkie reagowanie w przypadku problemów z połączeniem. Jak interpretować wyniki takich testów? Które metody są najskuteczniejsze? Jak sprawdzić prędkość internetu?
Kluczowe parametry prędkości internetu
Na jakie informacje należy zwrócić uwagę, podczas badania prędkości sieci? Podstawą jest download, czyli prędkość pobierania to ilość danych, które można pobrać z internetu na urządzenie w ciągu jednej sekundy. Im wyższa prędkość pobierania, tym szybciej można pobierać pliki, oglądać filmy w wysokiej jakości czy korzystać z aplikacji online. W standardowych testach otrzymamy wynik w Mb/s, czyli megabitach na sekundę, ponieważ 1 megabajt to 8 megabitów, to np. przy łączu o szybkości 800 Mb/s maksymalny transfer plików wyniesie 100 MB/s.
Drugą kwestią jest prędkość wysyłania, a więc ilość danych, które można przesłać z urządzenia do internetu w ciągu jednej sekundy. Jest również wyrażana w megabitach na sekundę (Mb/s). Wyższa prędkość wysyłania jest ważna dla osób, które często przesyłają pliki, prowadzą wideokonferencje lub streamują na żywo.
Ostatnią kwestią jest ping. To inaczej czas, jaki zajmuje pakietowi danych dotarcie z urządzenia do serwera i z powrotem. Jest mierzony w milisekundach (ms). Niski ping jest kluczowy dla gier online, wideokonferencji i innych aplikacji wymagających szybkiej reakcji.
Jak sprawdzić prędkość internetu?
Wśród stron internetowych, które umożliwiają weryfikację parametru prędkości, jedną z najpopularniejszych jest Speedtest.net. Wystarczy wejść na stronę i kliknąć przycisk „GO”, aby rozpocząć test. Wyniki obejmują prędkość pobierania, wysyłania oraz ping. Innym rozwiązaniem jest witryna Fast.com, która automatycznie testuje prędkość pobierania po wejściu na stronę. Jest idealna dla osób, które chcą szybko sprawdzić prędkość swojego łącza.
Dla osób szukających rozwiązań na urządzeniach mobilnych dobrym wyjściem będzie skorzystanie z aplikacji Ookla Speedtest. To dostępna na urządzenia mobilne (iOS, Android) oraz komputery (Windows, macOS) aplikacja, która umożliwia łatwe i szybkie testowanie prędkości internetu w dowolnym miejscu i czasie.
Jak interpretować wyniki testów prędkości?
Podstawowym zadaniem testów prędkości jest porównanie wyniku z parametrami deklarowanymi w umowie z dostawcą internetu. Warto jednak pamiętać, że:
- Wyniki testów mogą się różnić w zależności od pory dnia, obciążenia sieci oraz miejsca, w którym przeprowadzamy test, dlatego warto to robić o różnych porach dnia i w różnych miejscach w domu, aby uzyskać pełny obraz
- Wrażenie niskiego transferu może być powiązane z tym, iż nasze urządzenie jest połączone z internetem przez Wi-Fi. Test przez stronę wykaże prawidłowe wartości dla łącza, ale ograniczenia, jakie mogą powodować czynniki niezależne (np. odległość od routera, materiały budowlane, zakłócenia spowodowane innymi urządzeniami elektrycznymi emitującymi pole magnetyczne lub fale radiowe itd.), nie pozwalają na wykorzystanie dostępnego transferu w pełni. Dlatego zaleca się – w miarę możliwości – korzystanie z zasobów sieci przez kabel Ethernet.