Aktualne realia rynkowe wymagają efektywnego zarządzania utrzymaniem ruchu, aby móc zapewnić firmie operacyjną stabilność i wysokie zyski z produkcji. W dużych zakładach, gdzie funkcjonują setki maszyn i urządzeń, kluczowe jest wykorzystanie w tym celu nowoczesnych rozwiązań systemowych, które przekrojowo wspierają działy utrzymania ruchu.
System CMMS to dzisiaj fundament zarządzania konserwacją maszyn, zasobami technicznymi i kosztami ich utrzymania. Bez niego firmy działające na większą skalę ryzykują dezorganizację oraz kosztowny spadek efektywności.
Oto 7 kluczowych powodów, dla których średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne, dążące do maksymalnej wydajności, decydują się na wdrożenie systemu CMMS, rezygnując tym samym z arkuszy kalkulacyjnych.
1. Prewencja w utrzymaniu ruchu (konserwacja zapobiegawcza)
W dużych przedsiębiorstwach każda godzina przestoju maszyny to poważne straty. Tradycyjne metody zarządzania, prowadzone na przykład w arkuszach Excel, są mało wydajne i mogą prowadzić do dużej nieregularności prac konserwacyjnych. Brak wsparcia systemowego sprawia, że technicy działają chaotycznie i często z opóźnieniami, co zwiększa ryzyko awarii.
System CMMS, w przeciwieństwie do Excela, wspiera podejście prewencyjne, pozwalając dokładnie planować i kontrolować przeprowadzane konserwacje, co wydłuża żywotność maszyn i minimalizuje ryzyko nieoczekiwanych przestojów.
2. Optymalizacja kosztów utrzymania ruchu
Koszty utrzymania maszyn często stanowią istotną część budżetu operacyjnego. Dzięki systemom CMMS możliwa jest pełna kontrola nad tymi wydatkami. Wspierają one efektywne planowanie zakupów części zamiennych, optymalizację stanów magazynowych oraz organizację napraw w sposób minimalizujący koszty, a także ingerencję w proces produkcji. Kluczowy wpływ na zmniejszenie wydatków ma również właściwie wdrożone prewencyjne utrzymanie ruchu.
3. Standaryzacja procesów i wymiana danych
Brak rozwiązania zintegrowanego z innymi narzędziami IT w cyfrowym środowisku przedsiębiorstwa utrudnia kontrolę i standaryzację działań związanych z utrzymaniem ruchu. W nowoczesnej produkcji system CMMS pomaga automatyzować kluczowe procesy, takie jak planowanie przeglądów, zgłaszanie usterek czy monitorowanie zużycia części zamiennych i zlecanie zakupów. Standaryzacja, integracja oraz wymiana danych w czasie rzeczywistym zwiększają efektywność, eliminują błędy i pozwalają lepiej zarządzać zasobami firmy, w tym także czasem pracy pracowników.
4. Planowanie i organizacja pracy mechaników
Zarządzanie zespołem techników i mechaników wymaga precyzyjnego planowania i nadzoru. Nowoczesne systemy utrzymania ruchu oferują funkcje takie jak tworzenie harmonogramów, przydzielanie zadań, monitorowanie efektywności napraw oraz optymalizacja czasu pracy. To pozwala lepiej planować obciążenie, szybko reagować na zmiany i rozliczać zespoły z wykonanych obowiązków. Dodatkowo, system taki jak Queris CMMS wspiera autonomiczne utrzymanie ruchu, co odciąża dział techniczny, przekazując część zadań operatorom produkcji.
5. Powiadomienia w czasie rzeczywistym i natychmiastowe reakcje
Monitorowanie maszyn zintegrowane z systemami MES i CMMS pomaga zredukować opóźnienia w usuwaniu awarii. W ten sposób redukowane są znaczące straty finansowe, których przyczyną są spóźnione reakcje.
Dzięki powiadomieniom w czasie rzeczywistym i funkcjom predykcyjnym technicy mogą szybko rozpocząć usuwanie usterek, albo całkowicie im zapobiegać. Skraca to czas przestojów i ogranicza straty produkcyjne, co pozwala zakładom utrzymać ciągłość produkcji i uniknąć kosztownych przerw.
6. Większa efektywność produkcji
Efektywność produkcji w dużej mierze opiera się na dostępności maszyn i minimalizowaniu przestojów. System dla utrzymania ruchu pomaga zwiększyć wydajność, eliminując awarie i planując konserwacje tak, aby nie zakłócały cykli produkcyjnych. W rezultacie maszyny są dostępne dłużej, a produkcja przebiega płynnie.
Wyższa dostępność sprzętu przekłada się na większą wydajność produkcji i możliwość wyprodukowania znacznie większych ilość wyrobów w tym samym czasie co dotychczas.
7. Poprawa komunikacji w zespołach
Oprogramowanie do utrzymania ruchu odgrywa kluczową rolę w komunikacji między działem utrzymania ruchu i operatorami produkcji.
System CMMS integruje działania obu obszarów, poprawiając koordynację i eliminując konflikty wynikające z braku przepływu informacji. Dzięki systemowi operatorzy produkcji mają bieżący dostęp do informacji o aktualnych i zaplanowanych pracach technicznych, co umożliwia im monitorowanie realizacji zgłoszeń.
Przejrzystość informacji usprawnia współpracę i przyspiesza rozwiązywanie problemów.
Duże i średnie przedsiębiorstwa, w których każdego dnia kierownicy techniczni zarządzają setkami maszyn i urządzeń, nowoczesny system CMMS jest niezbędnym elementem w zmaganiach o w pełni optymalną produkcję i wyższe zyski. Dzięki niemu producenci mogą efektywnie eksploatować posiadane zasoby, obniżać koszty ich utrzymania, automatyzować procesy oraz w pełni czuwać nad pracą zespołów technicznych.
Bez zaawansowanego rozwiązania CMMS, opierając się na arkuszach kalkulacyjnych lub programach dla małych firm, duże i średnie firmy produkcyjne narażają się na zawyżone koszty, dezorganizację procesów utrzymaniowych oraz straty wynikające z nieefektywnego zarządzania parkiem maszynowym.