Czy szukasz sposobów na generowanie dodatkowego dochodu i jak zarobić na stronie internetowej? Zakładamy się, że masz za sobą lekturę wielu artykułów, które w kółko przedstawiają te same porady:
- marketing afiliacyjny
- blogowanie
- karierę influencera w mediach społecznościowych
Wszystkie powyższe opcje są reklamowane jako niezwykle proste. Czy naprawdę tak jest, to temat na inną rozmowę. W tym miejscu chcielibyśmy skupić się na jednym konkretnym pomyśle, a mianowicie na projektowaniu stron internetowych.
Na czym polega projektowanie stron www?
Dla jasności, web designer nie zajmuje się tym samym, web deweloper. Zaprojektowanie i zbudowanie witryny wymaga czasu. Nie staniesz się profesjonalnym twórcą stron internetowych z dnia na dzień.
Co innego, jeśli chodzi o projekt. Dzięki oprogramowaniu do tworzenia stron internetowych, takiemu jak WebWave, jest to możliwe. Dziś bez większego doświadczenia możesz zbudować stronę internetową od podstaw bez konieczności ręcznego programowania kodu.
Od czego zacząć, jeśli nie masz doświadczenia?
Pierwsze pytanie, jakie przychodzi ci do głowy zapewne dotyczy tego, czy w ogóle masz w tej niszy szansę, jeśli nie posiadasz kierunkowego wykształcenia. Jak zarobić na tym pieniądze? Jakie są rodzaje ofert pracy związanych z projektowaniem stron internetowych? Zamierzam przeprowadzić cię przez to wszystko i jeszcze więcej, tak abyś pod koniec artykułu był w stanie samodzielnie zdecydować, czy projektowanie stron internetowych jest sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy.
Istnieją dwa główne powody, dla których projektowanie stron internetowych jest bardzo dochodowym zajęciem dodatkowym. Po pierwsze, istnieje ogromne zapotrzebowanie na strony internetowe, a po drugie, istnieje wiele rodzajów stron internetowych, więc łatwo jest znaleźć swoją niszę. A znalezienie swojej niszy w projektowaniu stron internetowych jest niezbędne, aby odnieść sukces jako projektant stron internetowych.
Tworzenie stron internetowych: zarobki
Ile kasy wpadnie ci za projekt? Cóż, to zależy od wielu rzeczy.
„Stawka godzinowa może wynieść 80-200 PLN netto, z kolei zlecenie za stronę internetową (np. dla małej firmy) możesz otrzymać wynagrodzenie rzędu 2 000–10 000 PLN netto. Bardziej zaawansowane projekty (e-commerce, aplikacje webowe) to już stawki na poziomie 10 000–50 000 PLN netto i więcej” – przekonuje Barbara Lisowska z Pracuj.pl.
Rodzaje stron internetowych
Strony internetowe różnią się w zależności od celu, w jakim powstały i złożoności. Większość prostych serwisów posiada od 4 do 5 podstron. Czasami jednak wystarczy prosty one-pager. W toku pracy możesz trafić na jeden z poniższych typów serwisu internetowego.
- Strona biznesowa – Każda firma potrzebuje strony internetowej, aby zaistnieć w sieci. Pomaga ona w dotarciu do nowych potencjalnych klientów i najczęściej zawiera podstawowe informacje o firmie na przykład prezentując jej usługi. Twoim obowiązkiem jako projektanta jest upewnienie się, że serwis jest spójny z profilem działalności. Strona salonu kosmetycznego będzie inna niż strona doradcy finansowego. Jednak obie powinny odznaczać się wysoka ergonomią i przejrzystością.
- Witryna e-commerce – To nic innego jak sklep internetowy. Sprzedaż online mogą prowadzić zarówno uznane marki, jak i mali, niezależni producenci czy dystrybutorzy. Niezależnie od wielkości sklepu, każda witryna e-commerce musi mieć karty produktów z profesjonalnymi zdjęciami i opisami oraz łatwy w nawigacji koszyk z intuicyjnym procesem płatności.
- Portfolio – To w sumie jest rodzaj witryny o charakterze komercyjnym, ale dla bardzo konkretnej grupy osób: twórców, którzy chcą pochwalić się swoim talentem i wcześniejszymi pracami. Najważniejszą częścią każdego portfolio jest oczywiście prezentacja prac. Twoim zadaniem jako projektanta jest wybór estetyki i interfejsu.
- Blog – Zdaniem niektórych blogi powoli odchodzą do lamusa po kilku dekadach rozkwitu. Tak jednak nie jest. „Nawet jeśli styl osobistego dziennika wyparty został przez media społecznościowe, nie oznacza to, że nie powstają nowe, ciekawe, eksperckie blogi tematyczne. Po prostu zmienia się ich forma i grupa docelowa” – uważa Marek Ławnik ze Spidersweb. Dziś bardziej przypominają one profesjonalne wirtualne wydawnictwa z wysoce wyselekcjonowaną treścią, dopracowane pod względem estetycznym. Projektując bloga, należy stworzyć spójny motyw, który nie odbierze użyteczności stronie. Wybór platformy (Drupal, WordPress itd). ma znaczenie drugorzędne.
Jak zarabiać na stronie internetowej – podsumowanie
Strona internetowa może służyć za wizytówkę lub narzędzie do generowania pieniędzy. Na początek wykonaj kilka prostych one-pagerów i zadbaj o stworzenie portfolio. Osobista strona internetowa jest świetnym dodatkiem do profili w mediach społecznościowych, szczególnie dla influencerów, którzy liczą na możliwości biznesowe.
Za pośrednictwem strony internetowej łatwiej jest wyjaśnić, kim jesteś i dlaczego marka powinna z tobą współpracować. Dobry, wysoce spersonalizowany projekt służy w tym przypadku jako narzędzie perswazji. Zacznij więc od stworzenia własnej wizytówki w wirtualnej przestrzeni – to będzie twoja inwestycja na przyszłość.