Wykres skumulowany słupkowy

Wykres pociskowy w Excelu

Posted on Posted in Dashboard, wykresy

Wykres pociskowy z ang. bullet chart to wykres, który z łatwością można stworzyć w Excelu. Sprawdza się on idealnie jako narzędzie do prezentacji osiąganych wyników w powiązaniu z wyznaczonymi celami. W dzisiejszym poście przedstawię, jak w prosty sposób wykonać ten wykres przy użyciu znanego wszystkim wykresu słupkowego w powiązaniu z wykresem punktowym. Gotowy plik z wykresem do pobrania tutaj.

 

Pocisk vs Licznik

Wykres pociskowy został zaprojektowany przez Stephena Few'a jako alternatywa dla wykresu licznikowego, który pomimo swojej atrakcyjności wizualnej ma sporo wad.

 

Wykres licznikowy w excelu

 

Popularny wśród niektórych projektantów dashboardów wykres licznikowy, został zaadaptowany do prezentacji danych biznesowych, z desek rozdzielczych samochodów. Dzięki swojej budowie potrafi szybko przekazać informacje o bieżącej wartości danego parametru pojazdu np. stanu paliwa. Niemniej jednak wykres ten radzi sobie dużo gorzej w przypadku, gdy używa się go do prezentacji danych biznesowych.

Do jego głównych wad można zaliczyć:

- utrudnione porównywanie wartości pomiędzy kilkoma "licznikami"

- zajmowanie relatywnie dużej powierzchni do prezentacji małej ilości informacji

- prezentację wyłącznie bieżących wartości bez odniesienia do danych historycznych

- stosunkowo skomplikowany proces budowy

 

Wykres pociskowy

W odpowiedzi na wszystkie powyższe problemy powstał wykres pociskowy. Przyjrzyjmy się zatem jak go zbudować. Na początek potrzebna nam będzie tabela, w której umieścimy wartości reprezentujące poziomy realizacji celów KPI oznaczone jako zły, OK i bardzo dobry. W tabeli znajdą się również dane dotyczące aktualnych Wartości, określonego Targetu oraz pomocniczy wiersz "Y".

 Pomocnicza tabela do wykresu pociskowego

 

W pierwszym kroku zaznaczmy dane dotyczące poziomów KPI i wstawiamy wykres skumulowany słupkowy.

 

wykres-skumulowany-słupkowy

 

Następnie zaznaczamy wiersz dotyczący kategorii Wartość oraz pomocniczy Y, a następnie klikamy na wykres i wklejamy dane do wykresu z zaznaczeniem wybranych opcji. Tą samą czynność wykonujemy dla serii danych związanych z Celem.

 

Wklej specjalnie do wykresu

 

Efektem naszych zmian powinien być wykres słupkowy z 5 seriami danych, na którym za chwilę dokonamy zmiany serii danych dotyczących Wartości i Celu na wykres punktowy. Zabieg ten możemy przeprowadzić po zaznaczeniu dowolnej serii danych wykresu i wybraniu opcji Zmień typ wykresu.

 

Zmiana typu wykresu w Excelu

 

Nasz wykres pociskowy jest już prawie gotowy, pozostaje tylko stworzyć linie reprezentujące Wartość i określone Targety. W tym celu klikamy na dowolny punkt danych reprezentujący Wartość - w moim przypadku będą to punkty żółte i dodajemy do nich słupki błędów. W Excelu 2013 można to zrobić na dwa sposoby poprzez ikonkę z "+" lub korzystając z przycisku Dodaj element wykresu.

 

Dodanie słupków błędu

 

Z poniższych słupków usuwamy linie pionowe a parametry słupka poziomego zmienimy na: minus, bez zakończenia o wartości procentowej 100%. W kolejnym kroku zaznaczamy słupek i zwiększmy jego szerokość korzystając z parametru linia np. na 5 pkt.

 

Ustawienie słupka błędu

 

Przejdźmy teraz do punktów określających Cel. Dla nich również dodajemy słupki błędu z tą różnicą, że usuwamy słupki poziome a pozostawiamy pionowe. Podobnie również jak w przypadku słupków z Wartością skalujemy ich rozmiar korzystając z parametru szerokości linii oraz ustawiamy ich wartość na stałą np. 0.18 .Nim przejdziemy do ostatecznych szlifów związanych z estetyką wykresu pozostaje nam tylko usunąć punkty, do których przypisywaliśmy słupki. Wykonamy to poprzez ich zaznaczenie i wybranie z opcji Wypełnienia i linii, zakładki dla Znaczników i ustawienie ich na brak.

 

Usuwanie znaczników

 

Po kilku zabiegach kosmetycznych, ułatwiających odczytywanie danych, nasz wykres prezentuje się jak poniżej.

 

Bullet chart in Excel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *